Fototapety optycznie powiększające wnętrze

Mieszkańcy miast są przyzwyczajeni do niewielkich przestrzeni. Sypialnia, w której mieści się niewiele poza łóżkiem, kuchnia wielkości przedziału w pociągu i łazienka, w której nie trzeba nawet rozpościerać ramion, aby dotknąć przeciwległych ścian – to nasza codzienność!

Fototapeta abstrakcja 3D
Fototapeta abstrakcja 3D - myloview.pl, inspirację przygotowała: Monika

Małe jest piękne, ale piękne nie musi być małe: fototapety optycznie powiększające

Niektórzy mogą postrzegać małe przestrzenie jako ciasne, duszące i ograniczające. My jednak wolimy myśleć o nich jako o wyzwaniu! Niewielkie wnętrze to wielkie możliwości: w końcu to nie sztuka sprawić, by przestronny pokój wydawał się duży, prawda? Sztuka wywołać takie wrażenie tam, gdzie miejsca jest stosunkowo niewiele! W osiągnięciu tego celu pomogą Ci fototapety optycznie powiększające: to jeden z najprostszych sposobów na to, by sprawić, że wnętrze wyda się znacznie większe, niż jest w rzeczywistości. Jak osiągnąć taki efekt? Można to zrobić na kilka różnych sposobów – wybierz taki, który będzie najlepiej pasował do wnętrza, które urządzasz!

Jasna fototapeta: optyczne powiększenie dla każdego wnętrza

Jeśli chodzi o jasne barwy we wnętrzu, dekoratorzy i projektanci są podzieleni. Niektórzy uważają, że do niewielkiego, ciasnego i – przede wszystkim – słabo oświetlonego wnętrza najlepiej nadają się dekoracje w intensywnych kolorach, ponieważ ich wyrazistość pomaga odciągnąć uwagę od niedużych wymiarów wnętrza i skierować ją na sposób, w jaki zostało urządzone. Inni są zdania, że  powinno się w takiej sytuacji sięgać wyłącznie po jasne kolory, z bielą na czele. I choć pierwsza opcja wydaje nam się bardzo atrakcyjna, druga jest łatwiejsza w zastosowaniu i można polecić ją wszystkim, nawet osobom, które jeszcze nie są do końca pewne swoich dekoratorskich umiejętności. Dlaczego fototapeta optycznie powiększająca wnętrze powinna być jasna? To proste: jasne barwy odbijają światło, co sprawia, że całość wydaje się jaśniejsza, a jaśniejsze wnętrza postrzegane są jako bardziej przestronne. Jeszcze mocniejszy efekt rozświetlenia uzyskasz, jeśli Twoja fototapeta optyczna będzie miała lśniące wykończenie – złapiesz tyle światła, ile tylko się da!

Jak to zastosować w praktyce?

  • W niewielkiej sypialni fototapeta optycznie powiększająca wnętrze powinna być zamontowana na ścianie za łóżkiem: to miejsce, które w naturalny sposób przyciąga spojrzenia, efekt będzie więc najmocniejszy. Jasne kolory fototapety, optycznie powiększającej pokój będą tutaj działały w jeszcze inny sposób: sprawią, że całość będzie wyglądać kojąco i przytulnie, a tego przecież zazwyczaj chcemy od sypialni;
  • Maleńka łazienka bez okna, rzecz dobrze znana mieszkańcom bloków, będzie wyglądała na większą, jeśli najszerszą z jej ścian ozdobi fototapeta optyczna w delikatnym kolorze. Nie musisz celować w tradycyjne marynistyczne czy wodne motywy, choć jasny błękit sprawdzi się tutaj bardzo dobrze!

Fototapeta optyczna do pokoju nastolatka
Fototapeta optyczna do pokoju nastolatka - myloview.pl, inspirację przygotowała: Monika

Smutny kolor bluesa? Nie, najlepszy kolor na fototapety optycznie powiększające!

Wiele razy pisaliśmy o tak zwanej psychologii koloru, czyli tym, w jaki sposób kolory niepostrzeżenie oddziałują na nasze samopoczucie. Różne barwy wywołują w nas różne stany emocjonalne, to fakt – ale znacznie ważniejsze jest to, że wybór koloru ma wpływ także na naszą percepcję wnętrza! Chłodne kolory – niebieski i jego pochodne – to najlepszy wybór, jeżeli zależy Ci na sprawieniu, by wnętrze wydawało się większe. To dlatego, że przedmioty w chłodnych barwach sprawiają wrażenie znajdujących się dalej niż przedmioty o barwach ciepłych!

Jak to zastosować w praktyce?

  • Jeśli Twoim zmartwieniem jest niewielki pokój dziecka, niech jedną z jego ścian ozdobi niebieska fototapeta optyczna o jakimś ciekawym wzorze. Zamontuj ją na ścianie nieopodal biurka: niebieski nie tylko powiększa, ale także wycisza i pomaga w skupieniu!
  • Marzysz o przedpokoju, który zrobi naprawdę wielkie pierwsze wrażenie, ale wszystkie ściany tego wnętrza są zajęte przez szafy lub inne sprzęty i myślisz, że nie zmieści się tam fototapeta? Optyczne powiększenie wnętrza uzyskasz, naklejając wzór w chłodnych kolorach na… sufit. Co powiesz na deseń w obłoczki?

Dlaczego fototapety optycznie powiększające wnętrze nie powinny się rzucać w oczy?

Na pewno słyszałeś o tym, że osoby, które chciałyby wydawać się wyższe, powinny nosić ubrania w jednym kolorze, od stóp do głów. To dlatego, że monochromatyczny ubiór sprawia, że wzrok nie napotyka na wyraźne „granice” w sylwetce, dzięki czemu nie zatrzymuje się, a figura wygląda na smuklejszą i wyższą. Dokładnie to samo dotyczy wnętrz! Jak ma się do tego fototapeta? Optyczne powiększenie uzyskujesz dokładnie w ten sam sposób! Monochromatyczne wnętrza wydają się znacznie obszerniejsze niż dokładnie takie same przestrzenie, które udekorowane są rozmaitymi kolorami. Możesz  więc wykorzystać fototapety optycznie powiększające pomieszczenie właśnie do tego, by stworzyć monochromatyczny efekt tam, gdzie do tej pory go nie było.

Jak to zastosować w praktyce?

  • Masz w salonie zielone zasłony i zestaw wypoczynkowy w kolorze khaki, ale białe ściany? Potrzebna Ci zielona fototapeta! Optyczne powiększenie uzyskasz, oczywiście, przede wszystkim wówczas, gdy wspomniane zasłony, fototapeta i zestaw wypoczynkowy będą znajdowały się blisko siebie, najlepiej tworząc spójną kompozycję. Jeszcze lepszy efekt osiągniesz, sięgając po takie fototapety optycznie powiększające, których kolory stanowią nawiązanie do kolorystyki dywanu albo wykładziny. Dzięki nim Twój salon wyda się nie tylko większy, ale także wyższy!

Fototapeta optyczne powiększenie wnętrza
Fototapeta optyczne powiększenie wnętrza - myloview.pl, inspirację przygotowała: Monika

Zafunduj sobie nowe „okno”

Wszystkie sztuczki, o których pisaliśmy wyżej, dadzą Ci efekt wyraźny, choć wciąż dość subtelny. Jeżeli zależy Ci na czymś naprawdę mocnym – czymś, co sprawi, że Twoi goście zaniemówią z zachwytu – potrzebne są Ci fototapety optycznie powiększające wnętrze z bardzo intensywnie powiększającym motywem, takim jak pejzaż. Krajobrazy morskie lub górskie sprawdzą się wprost fantastycznie, ale entuzjaści miejskich panoram mogą się nie martwić: one także mają powiększające działanie! Swoją „moc” tego rodzaju fototapety optycznie powiększające wnętrze zawdzięczają prostemu złudzeniu, któremu łatwo ulega nasz mózg: patrząc na taki widok w pewien sposób myślimy, że wyglądamy za okno i że perspektywa jest znacznie dłuższa, niż jest w istocie, a przez to całe wnętrze wydaje się większe!

Jak to zastosować w praktyce?

  • Im więcej ściany możesz poświęcić na wzór z pejzażem – może to być także fototapeta 3D – tym lepiej. Bez względu na to, jakie wnętrze dekorujesz, zadbaj o to, by wygospodarować na ścianie możliwie dużo miejsca: im większa Twoja fototapeta powiększająca, tym lepszy rezultat uzyskasz!
Ewelina Krawczyk

Entuzjastka miejskiego ogrodnictwa, jogi i designu z połowy XX wieku. Kiedy nie pisze i nie gotuje, prawdopodobnie właśnie ogląda "Grę o tron" albo maluje paznokcie. 

Inne artykuły
Fotoobraz - indywidualna ozdoba sypialni i salonu

Fotoobraz - indywidualna ozdoba sypialni i salonu

Fotoobrazy to pewnego rodzaju nowoczesne obrazy na płótnie. Realistycznie oddają nie tylko jakość i detale, ale także kolory. Wszystko to sprawia, że fotoobraz jest idealnym pomysłem na oryginalną ozdobę ścienną.
Odśwież szafę i stół z naklejkami na meble

Odśwież szafę i stół z naklejkami na meble

Szukasz pomysłu na niebanalnie zaaranżowaną i udekorowaną przestrzeń? Naklejki na meble sprawdzą się wyśmienicie do ozdoby wyposażenia praktycznie wszystkich pomieszczeń w domu.
Obrazy na płótnie - inspiracje ścian

Obrazy na płótnie - inspiracje ścian

Obrazy drukowane na płótnie stanowią alternatywę dla tradycyjnego malarstwa. Przy użyciu dekoracyjnych detali możesz bez wydawania fortuny uzyskać równie atrakcyjny efekt.