Fototapety optycznie powiększające wnętrze

Mieszkańcy wielkich miast są przyzwyczajeni do niewielkich przestrzeni. Nie jest to oczywiście standard mieszkań, w których żyjemy, ale zdarza się, że niektóre pomieszczenia większych domów pozostają mniejsze, niż byśmy chcieli. Jednym z tych pomieszczeń jest sypialnia, w której często mieści się niewiele poza łóżkiem. Kuchnie najczęściej występują teraz w formie aneksu, a jeśli nie, to nie są to wielkie kuchnie z wyspą na środku, jak z naszych marzeń. Z łazienkami jest dokładnie to samo, więc spróbujemy coś na to zaradzić. 


Fototapeta przestrzenna do salonu
Fototapeta przestrzenna do salonu - myloview.pl

Małe jest piękne, ale piękne nie musi być małe: fototapety optycznie powiększające wnętrze

Niektórzy mogą postrzegać małe przestrzenie jako ciasne, duszące i ograniczające. My jednak wolimy myśleć o nich jako o wyzwaniu! Niewielkie wnętrze to wielkie możliwości: w końcu to nie sztuka sprawić, by przestronny pokój wydawał się duży, prawda? Sztuka wywołać takie wrażenie tam, gdzie miejsca jest stosunkowo niewiele! W osiągnięciu tego celu pomogą Ci fototapety, które optycznie powiększą dane pomieszczenie. Jest to jeden z najprostszych sposobów na to, by sprawić, że wnętrze wyda się znacznie większe, niż jest w rzeczywistości. Jak osiągnąć taki efekt? Można to zrobić na kilka różnych sposobów – wybierz taki, który będzie najlepiej pasował do pokoju, który urządzasz!

Jasna fototapeta: optyczne powiększenie dla każdego wnętrza

Jeśli chodzi o jasne barwy we wnętrzu, dekoratorzy i projektanci są podzieleni. Niektórzy uważają, że do niewielkiego, ciasnego i słabo oświetlonego wnętrza najlepiej nadają się dekoracje w intensywnych kolorach, ponieważ ich wyrazistość pomaga odciągnąć uwagę od niedużych wymiarów wnętrza i skierować ją na sposób, w jaki zostało urządzone. Inni są zdania, że powinno się w takiej sytuacji sięgać wyłącznie po jasne kolory, z bielą na czele. I choć pierwsza opcja wydaje nam się bardzo atrakcyjna, druga jest łatwiejsza w zastosowaniu i można polecić ją wszystkim, nawet osobom, które jeszcze nie są do końca pewne swoich dekoratorskich umiejętności. Dlaczego fototapeta optycznie powiększająca wnętrze powinna być jasna? To proste: jasne barwy odbijają światło, co sprawia, że całość wydaje się jaśniejsza, a jaśniejsze wnętrza postrzegane są jako bardziej przestronne. Jeszcze mocniejszy efekt rozświetlenia uzyskasz, jeśli Twoja dekoracja będzie miała lśniące wykończenie – złapiesz tyle światła, ile tylko się da!

Jak to zastosować w praktyce?

  • W niewielkiej sypialni fototapeta optycznie powiększająca wnętrze powinna być zamontowana na ścianie za łóżkiem: to miejsce, które w naturalny sposób przyciąga spojrzenia, efekt będzie więc najmocniejszy. Jasne kolory będą tutaj działały w jeszcze inny sposób: sprawią, że całość będzie wyglądać kojąco i przytulnie, a tego przecież zazwyczaj chcemy od sypialni.

  • Maleńka łazienka bez okna, rzecz dobrze znana mieszkańcom bloków, będzie wyglądała na większą, jeśli najszerszą z jej ścian ozdobi fototapeta przestrzenna w delikatnym kolorze. Nie musisz celować w tradycyjne marynistyczne czy wodne motywy, choć jasny błękit sprawdzi się tutaj bardzo dobrze!

 

Fototapeta optycznie powiększająca wnętrze - architektura
Fototapeta optyczna powiększająca wnętrze: architektura - myloview.pl

Błękit sprawi, że przestrzeń będzie jak bezkresne niebo

Wiele razy pisaliśmy o psychologii koloru, czyli tym, w jaki sposób kolory oddziałują na nasze samopoczucie. Różne barwy wywołują w nas różne stany emocjonalne, to fakt – ale znacznie ważniejsze jest to, że wybór koloru ma wpływ także na naszą percepcję wnętrza. Chłodne kolory, czyli niebieski i jego pochodne, to najlepszy wybór, jeżeli zależy Ci na sprawieniu, by wnętrze wydawało się większe. To dlatego, że przedmioty w chłodnych barwach sprawiają wrażenie znajdujących się dalej niż przedmioty o barwach ciepłych.

Jak to zastosować w praktyce?

  • Jeśli Twoim zmartwieniem jest niewielki pokój dziecka, niech jedną z jego ścian ozdobi niebieska fototapeta optyczna o jakimś ciekawym wzorze. Zamontuj ją na ścianie nieopodal biurka: niebieski nie tylko powiększa, ale także wycisza i pomaga w skupieniu!

  • Marzysz o przedpokoju, który zrobi naprawdę wielkie pierwsze wrażenie po przekroczeniu progu drzwi, ale wszystkie ściany tego wnętrza są zajęte przez szafy lub inne sprzęty? My sądzimy, że zmieści tam się jeszcze fototapeta. Optyczne powiększenie wnętrza uzyskasz, naklejając wzór w chłodnych kolorach na sufit. Co powiesz na wzór w postaci nieba lub chmur? Taka dekoracja zaskoczy wszystkich!

Fototapety optycznie powiększające wnętrze – czy muszą się rzucać w oczy?

Na pewno słyszałeś o tym, że osoby, które chciałyby wydawać się wyższe, powinny nosić ubrania w jednym kolorze, od stóp do głów. To dlatego, że monochromatyczny ubiór sprawia, że wzrok nie napotyka na wyraźne „granice” w sylwetce, dzięki czemu nie zatrzymuje się, a figura wygląda na smuklejszą i wyższą. Podobnie jest z wnętrzami. Optyczne powiększenie pokoju możesz uzyskać za pomocą efektu monochromatycznego. Monochromatyczne wnętrza wydają się znacznie obszerniejsze niż dokładnie takie same przestrzenie, które udekorowane są różnymi kolorami.

Jak to zastosować w praktyce?

  • Masz w salonie szare zasłony i szarą kanapę, ale białe ściany? Wszystko wygląda ładnie i schludnie, ale elekt powiększenia nastąpi, gdy na ścianach pojawi się jasnoszara fototapeta. Optyczne powiększenie uzyskasz, gdy wspomniane elementy będą znajdowały się blisko siebie, najlepiej tworząc spójną kompozycję. Jeszcze lepszy efekt osiągniesz, sięgając po dekoracje 3D, których kolory będą zbliżone do kolorów mebli. Betonowy tunel sprawi, że wnętrze nie będzie miało końca, a architekturę miejską można wykorzystać na wiele różnych sposobów. Ulubione miasto, wieżowce, najsławniejsze mosty – te motywy zapierają dech w piersiach.


Fototapeta przestrzenna 3D
Fototapeta przestrzenna 3D - myloview.pl 

Całkowicie inny świat za pomocą fototapety - optyczne powiększenie wnętrza w kolorze

Wszystkie metody, o których pisaliśmy wyżej, dadzą Ci wyraźny, ale subtelny efekt. Jeżeli zależy Ci na czymś naprawdę mocnym – czymś, co sprawi, że Twoi goście zaniemówią z zachwytu – potrzebne są Ci fototapety optycznie powiększające wnętrze z bardzo intensywnie powiększającym motywem, takim jak kolorowy pejzaż. Krajobrazy morskie lub górskie sprawdzą się fantastycznie, ale entuzjaści miejskich panoram i drapaczy chmur nie muszą się martwić: one także mają powiększające działanie! Swoją „moc” tego rodzaju fototapety przestrzenne zawdzięczają prostemu złudzeniu, któremu łatwo ulega nasz mózg: patrząc na taki widok w pewien sposób myślimy, że wyglądamy za okno i że perspektywa jest znacznie dłuższa, niż jest w istocie, a przez to całe wnętrze wydaje się większe!

Jak to zastosować w praktyce?

  • Bez względu na to, jakie wnętrze dekorujesz, zadbaj o to, by wygospodarować na ścianie możliwie dużo miejsca: im większa będzie Twoja dekoracja, tym lepszy rezultat uzyskasz! Gdy możemy zaszaleć z ozdobą, idealnie sprawdzi się kolorowa fototapeta z efektem 3D, która może zająć nawet całą jedną ścianę. Natura, wysokie szczyty górskie, piękne, bezkresne morze to coś, co sprawia, że odwracamy uwagę od małego wnętrza, a skupiamy się na tym, co prezentuje fototapeta. Optyczne powiększenie w sypialni uzyskasz za pomocą motywu z lasem we mgle, który doda nieco tajemniczości. Do łazienki możemy dobrać także coś zielonego. Nie jest to konieczność, ale w miejscu, gdzie po całym dniu próbujemy się zrelaksować, fototapeta z obrazem lasu albo dżungli sprawi, że poczujesz się jak na wakacjach, a dodatkowo wnętrze będzie wydawać się większe i bardziej oryginalne.

Ewelina Krawczyk

Entuzjastka miejskiego ogrodnictwa, jogi i designu z połowy XX wieku. Kiedy nie pisze i nie gotuje, prawdopodobnie właśnie ogląda "Grę o tron" albo maluje paznokcie. 

Inne artykuły
Fotoobraz - indywidualna ozdoba sypialni i salonu

Fotoobraz - indywidualna ozdoba sypialni i salonu

Fotoobrazy to pewnego rodzaju nowoczesne obrazy na płótnie. Realistycznie oddają nie tylko jakość i detale, ale także kolory. Wszystko to sprawia, że fotoobraz jest idealnym pomysłem na oryginalną ozdobę ścienną.
Odśwież szafę i stół z naklejkami na meble

Odśwież szafę i stół z naklejkami na meble

Szukasz pomysłu na niebanalnie zaaranżowaną i udekorowaną przestrzeń? Dekoracje ścienne sprawdzą się wyśmienicie do ozdoby wyposażenia praktycznie wszystkich pomieszczeń w domu. Wyjątkowo efektowne dekoracje z motywem kwiatów i roślin będą się pięknie prezentować we wnętrzach, zaaranżowanych elegancko, eklektycznie i tradycyjnie.
Obrazy na płótnie - inspiracje ścian

Obrazy na płótnie - inspiracje ścian

Obrazy drukowane na płótnie stanowią alternatywę dla tradycyjnego malarstwa. Przy użyciu dekoracyjnych detali możesz bez wydawania fortuny uzyskać równie atrakcyjny efekt.