Fototapeta folkowa to propozycja dla wszystkich miłośników tradycji! Jeszcze kilka lat temu ludowe inspiracje nie cieszyły się popularnością. Dawne narzędzia i ubrania znajdowały się w skansenach lub etnograficznych muzeach. Na szczęście od pewnego czasu takie wzory przeżywają swój renesans, a szczególną popularnością cieszy się fototapeta. Folk w postaci kolorowych wzorów to wyraźne inspiracje góralskimi motywami kwiatowymi, a także parzenicami. Ale pomysłów na barwne akcenty można też szukać w innych zakątkach kraju, a nawet świata. Wśród naszych propozycji z pewnością nie zabraknie ciekawych pomysłów. Tapeta folkowa będzie się zachwycająco prezentować zarówno w salonie, sypialni, jak i kuchni, ale także w pokoju dziecka.
Czy folkowa tapeta wygląda autentycznie? Wiele osób zarzuca, że współczesna forma kultury ludowej jest przerysowana i przyjęła zbyt komercyjną formę. W wielu aspektach jest tak rzeczywiście, ale dlatego, że folk, będąc żywym organizmem, zmienia się wraz z ludźmi i upływającymi latami. Choć folkowe tapety na ścianę mogą przedstawiać kolorowe ornamenty zmienione w stosunku do tych, jakimi zdobili swoje stroje i chaty kaszubi czy górale, nie oznacza to, że nie są autentyczne. Dzięki niewielkim zmianom, kultura etno dopasowuje się do czasów współczesnych, co zapewnia jej przetrwanie do następnych pokoleń. W efekcie fototapeta folkowa dzięki nowoczesnej odsłonie pasuje już nie tylko do rustykalnych wnętrz, ale także do współczesnych stylizacji. Tego typu kwiatowe czy geometryczne ornamenty sprawdzą się w aranżacji skandynawskiej, minimalistycznej, eklektycznej i boho.
Z czym kojarzy nam się ludowa tapeta? Folk przywodzi na myśl rustykalne wnętrze prostej, wiejskiej chałupy. Świat aranżacji wnętrz kocha jednak kontrasty, dlatego właśnie folkowa dekoracja ścian może zagościć w wystroju salonu stając się niebanalnym motywem aranżacyjnym.
Zaczniemy od propozycji jaką jest nowoczesny, minimalistycznie urządzony salon. W takiej przestrzeni doskonale będzie się prezentować wyrazista fototapeta. Folk w postaci kwiatowych ornamentów zestawionych z meblami o prostej, niewymuszonej formie i dużymi, otwartymi przestrzeniami da jedyne w swoim rodzaju połączenie.
Kolorowe kwiaty i uproszczone sylwetki koników z Dalarna to propozycja do salonu w skandynawskim stylu. Bardzo dużą popularnością cieszy się właśnie północny folklor. Tapeta z takim motywem pozwoli ocieplić wizualnie stonowany wystrój bazujący na jasnej palecie kolorystycznej. Deseń można umieścić zarówno na ścianie za kanapą, jak i telewizorem.
Jeśli dysponujesz niewielkim salonem lub nie chcesz wprowadzać do wnętrza aż tak wyrazistej dekoracji, dobrym pomysłem jest tapeta folk w postaci wąskiego pasa umieszczonego za kanapą. Taki akcent ożywi, ale jednocześnie nie przytłoczy kameralnego metrażu.
Przytulne wnętrze, które swoim wystrojem nawiązuje do kultury ludowej, będzie się prezentować jeszcze ciekawiej, gdy na ścianie zagości kolorowa tapeta. Folk w postaci pogodnych ornamentów to idealne rozwiązanie do mieszkań na Podhalu, które przeznaczone są na wynajem dla turystów. Co może przedstawiać taka fototapeta? Folk w górskim wydaniu to parzenice, geometryczne wzory oraz kwiaty nawiązujące do polnych gatunków. Tętniący kolorami wzór będzie pasował jak ulał do wnętrza, w którym znajdują się drewniane meble o prostej formie, a także gliniane naczynia zawieszone w kuchni na ścianie. Nie chodzi o to, by mieszkanie zamienić w skansen, lecz o stworzenie inspirującego wystroju w duchu folk. Tapeta to przepis na błyskawiczną metamorfozę, dlatego warto rozważyć ten pomysł. Dzięki temu, że większość wzorów bazuje na jasnym tle, tapety folkowe sprawdzą się w nawet bardzo małym pokoju.
W nowoczesnej kuchni także sprawdzi się ludowa tapeta. Folklor będzie się doskonale prezentował zarówno w towarzystwie kolorowych, lakierowanych szafek, jak i w stonowanym, sterylnie białym wnętrzu. W zależności od aranżacji przestrzeni można ścienną dekorację wykorzystać na dwa sposoby – umieszczając na całej ścianie lub tylko w prześwicie między blatem, a szafkami. W tej drugiej opcji świetna okaże się tętniąca kolorami fototapeta. Folklor, będący jedynie akcentem w wystroju, może być naprawdę wyrazisty, by od razu zwrócił na siebie uwagę. Takie rozwiązanie sprawdzi się też w przypadku kuchni nie będącej oddzielnym pomieszczeniem, lecz integralną częścią salonu – motyw nie przytłoczy bowiem dziennego pokoju.
Jeśli możesz się pochwalić ludowymi korzeniami, to warto wyeksponować ten fakt przy aranżacji wnętrza. W tym pomoże oczywiście fototapeta. Folklor pochodzący z terenów góralskich, kaszubskich czy łowickich nabierze dodatkowego znaczenia, jeśli będzie nawiązywał do pochodzenia domowników. Ale inspiracji można szukać nie tylko w granicach kraju. W naszej ofercie znajdują się także ludowe ornamenty, ale pochodzące z egzotycznych regionów. W sypialni doskonale będzie się prezentować na przykład utrzymana w duchu boho tapeta ścienna. Folk w postaci piór lub geometrycznych wzorów Indian pozwoli wprowadzić do wystroju wyjątkowy klimat odległych zakątków świata.