Obrazy wg kategorii - Ornament

Znane powiedzenie mówi, iż diabeł tkwi w szczegółach... I trudno się z nim nie zgodzić, patrząc jak wielką rolę potrafią odegrać detale w postrzeganiu większej całości konkretnego dzieła sztuki lub budowli. Często to właśnie niewielkie charakterystyczne ozdoby i wykończenia mają decydujące znacznie dla przynależności danej rzeczy do konkretnej kultury (jak na przykład w przypadku góralskich parzenic, odmiennych dla każdego regionu, albo antycznych, greckich kolumn: jońskich i korynckich). Ten niezwykły fenomen zainspirował projektantów Myloview do stworzenia wyjątkowych dekoracji. W taki sposób do naszej oferty trafiły obrazy z ornamentami. Za tym nieco enigmatycznym pojęciem kryją się naprawdę ciekawe, oryginalne i inspirujące grafiki. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy kilka porad, które pomogą Wam najefektowniej wykorzystać tego rodzaju obraz. Ornament ludowy, orientalny, geometryczny – to dopiero sam początek możliwości!

Obraz ornament i słoń

Obraz ornament i słoń

Słoń indyjski w akwareli spodoba się szczególnie wielbicielom podróży do krajów Dalekiego Wschodu. Taki wzór wygląda świetnie w jasnych pomieszczeniach.
Obraz fantazyjne kwiaty

Obraz fantazyjne kwiaty

Obraz z motywem florystycznym jest zawsze dobrym sposobem na udekorowanie wnętrza. Świetnie wygląda np. oparty o ścianę.
49 obrazów
Obraz ornament i mandala

Obraz ornament i mandala

Etniczny wzór z motywem mandali wygląda bardzo oryginalnie na jasnej ścianie, np. w pokoju nastolatka.
Obraz kwiatowa akwarela

Obraz kwiatowa akwarela

Orientalny wzór to unikatowy sposób na dodanie szyku i wyrazistości mieszkaniu. Pasuje zarówno do jasnych, jak i ciemnych dekoracji.
Obraz ornament z kotem

Obraz ornament z kotem

Niebieskie koty na obrazie rozczulą każdego miłośnika mruczków. Łączy on motyw ludowy ze stylowym ornamentem.
Obraz w stylu skandynawskim

Obraz w stylu skandynawskim

Motyw skandynawski we wnętrzu chyba nigdy nie wyjdzie z mody. Ten wzór jest niezwykle ponadczasowy i zarazem nowoczesny.
Obraz tropikalna roślinność

Obraz tropikalna roślinność

Kwiatowy obraz w stylu barokowym sprawi, że nikt nie przejdzie obok niego obojętnie. Wzór związany z naturą jest zawsze na czasie.
Obraz ornament z haftem

Obraz ornament z haftem

Kwiatowy haft na obrazie? Dlaczego nie! Pięknie podkreśli Twoje zamiłowanie do kultury, tradycji i natury.
Obraz geometryczny wzór

Obraz geometryczny wzór

Wzór z mozaiką w stylu orientalnym nada wyrazistości i zupełnie innego wymiaru pomieszczeniu. Pięknie współgra z jasnymi dodatkami.
Abstrakcyjny obraz ornament

Abstrakcyjny obraz ornament

Kolorowa mandala to wzór, który wniesie świeżość i lekkość wnętrzu oraz doda mu egzotycznego wyrazu.
Obraz w stylu folkowym

Obraz w stylu folkowym

Sztuka ludowa kojarzona z tradycją, już dziś może znaleźć zastosowanie jako dekoracja ścienna w postaci obrazu.
Kolorowy obraz ornament

Kolorowy obraz ornament

Abstrakcyjna fala na obrazie to nietuzinkowy sposób na udekorowanie ściany. Kolorowy akcent zmieni wnętrze nie do poznania.

 

Kolorowy obraz – ornament ludowy z kwiatami

Choć róże i polne kwiaty haftowane przez nasze babcie na obrusach, chustkach i spódnicach przez pewien czas kojarzyły się z czymś przestarzałym, to współcześnie tego rodzaju stylistyka wraca do łask. Florystyczne wzory nawiązujące do ludowej tradycji zobaczyć dziś możemy na jeansach, bluzach z kapturami, torbach czy portfelach... Dlatego też w Myloview zadaliśmy sobie pytanie: czemu nie przenieść ich na obraz? Ornament w formie delikatnej róży (albo kilku takich kwiatów), intensywnie czerwonego maku lub kilku bławatków sprawdzi się na ścianie równie dobrze, co na odzieży! Tego rodzaju wzory szczególnie dobrze wyglądają umieszczone w otoczeniu o podobnej stylistyce. Subtelna, korzystająca z florystycznych dekoracji sypialnia, klasyczny gabinet wyposażony w drewniane meble czy obszerny, tradycyjny salon – to wszystko przykłady miejsc, gdzie znakomicie prezentować będą się obrazy z ornamentami, zarówno tymi bazującymi na motywach kwiatowych, jak i innymi, utrzymanymi w stylistyce ludowej.

Podróż na wschód: obrazy z ornamentami orientalnymi

Ornamenty z naszego kręgu kulturowego śmiało można uznać za barwne i dość złożone. Na Dalekim Wschodzie obie te cechy były jednak jeszcze bardziej eksponowane. Doskonałym przykładem ilustrującym orientalne podejście do tematu ornamentów są buddyjskie mandale. Te wyjątkowo misterne i wielokolorowe wzory (oparte na harmonijnym połączeniu koła oraz kwadratu) usypywane były z barwionego piasku, a następnie niszczone, co w symboliczny sposób ukazywało cykl życia. Piękno oraz metafizyczne znaczenie mandali, a także innych wzorów orientalnych zostało dostrzeżone również na zachodzie. Wszystkim pragnącym poczuć w domu nastrój Dalekiego Wschodu polecić możemy sięgnięcie po nawiązujący do tych klimatów obraz. Ornament skopiowany z hinduskiej świątyni albo buddyjskiego klasztoru to motyw, który każdemu pomieszczeniu nada oryginalnego charakteru. Oczywiście, tego typu wzory możemy wykorzystać jako spójny element większej kompozycji orientalnej (na przykład pomieszczenia w stylu japońskim), ale równie dobrze sprawdzą się jako samodzielna dekoracja. Co więcej, ornamenty rodem z krain Dalekiego Wschodu niezwykle skutecznie ożywiają przestrzeń wokół siebie. Wiele osób przyznaje również, iż wyraziste barwy takich ozdób korzystnie wpływają na nastrój, dodając energii.

Klasyczny obraz: ornament z greckich budowli

Po krótkiej wizycie na Dalekim Wchodzie powracamy z powrotem do Europy. Tyle że sprzed dwóch i pół tysiąca lat! Sztuka starożytnej Grecji miała kolosalny wpływ na artystów wszystkich późniejszych epok. Między innymi właśnie dlatego zaczerpnięte z niej motywy pozostają nawet i dziś niezwykle charakterystyczne. Ornamenty w kształcie liści palmy (anthemiony), czy zaginających się pod kątem prostych linii (meandry) to najbardziej rozpoznawalne wzory, którymi zdobiono najróżniejsze budowle. My postanowiliśmy natomiast wykorzystać je jako motyw na ścienny obraz. Ornamenty tego typu, zwykle wykonane w marmurze lub innym jasnym kamieniu, po przeniesieniu na płótno doskonale sprawdzę się jako uzupełnienie pomieszczeń w pastelowych kolorach. Jednym z ciekawszych pomysłów może być wykorzystanie takich dekoracji w kuchni, do której pragniemy wprowadzić nieco śródziemnomorskiego akcentu.

Modernistyczny obraz – ornament geometryczny jako ozdoba wnętrz nowoczesnych

Do wnętrz nowoczesnych, często stawiających na estetyczny umiar, a niekiedy nawet surowych, niełatwo wybrać dekoracje. Zwłaszcza, jeśli nasze mieszkanie utrzymane jest w stylu minimalistycznym. Doskonałe rozwiązanie stanowią w takim przypadku właśnie obrazy z ornamentami. Sięgając po grafiki wykorzystujące motywy geometryczne, powtarzające się schematy albo wzory nawiązujące do kubizmu mamy pewność, iż uzyskany efekt nie tylko będzie spójny, ale i bardzo oryginalny.