Plakaty wg kategorii - Minimalizm

Nie jest łatwo określić, czym właściwie są plakaty minimalistyczne. Nie łączy ich tematyka - już pobieżne przejrzenie niniejszego działu szybko doprowadzi Cię do wniosku, że w zasadzie nie ma tematu, którego nie można by tutaj odnaleźć. Kolorystyka wydaje się lepszym tropem, bo wiele ze wzorów, które tutaj znajdziesz, utrzymanych jest w najprostszych barwach, często po prostu w czerni i bieli. Tym, co sprawia, że minimalistyczne plakaty tworzą jedną grupę, jest zamysł, idea która za nimi stoi. Minimalistyczny plakat ma stwarzać wrażenie czegoś, co zostało stworzone przy wykorzystaniu możliwie jak najbardziej ograniczonych środków - co wcale nie znaczy, że takie plakaty są "ubogie" czy "nudne", o nie! Często są znacznie bardziej wymowne od swoich rozbuchanych, odległych od minimalizmu odpowiedników. Przejrzyj je i przekonaj je, że czasem naprawdę nie trzeba wiele, by osiągnąć wspaniały efekt.

58 plakatów

 

Mniej znaczy więcej: plakaty minimalistyczne

Najsłynniejsza projektantka mody w historii, Coco Chanel, powiedziała kiedyś, że podstawą elegancji zawsze jest prostota. Stwierdzenie, chciałoby się powiedzieć - jeśli wybaczycie nam ten żarcik - eleganckie w swojej prostocie, prawda? Jeśli i Ty czujesz, że tam, gdzie jest nadmiar i zbytek, gdzie jest kombinowanie i bogactwo, nie może być elegancji, to styl minimalistyczny na pewno podbije Twoje serce: tym bardziej że jest on znacznie bardziej różnorodny i złożony, niż mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać.

Zanim zajmą nas plakaty minimalistyczne i to, w jaki sposób należy wykorzystywać je w tworzeniu wnętrzarskich projektów, warto poświęcić parę słów nieco już zapomnianym korzeniom stylistyki minimalistycznej. Choć bowiem minimalizm taki, jakim go znamy i lubimy, powstał tak naprawdę dopiero w drugiej połowie ubiegłego stulecia, to jego korzenie są znacznie starsze i sięgają założeń filozofii Wschodu. Tym, co można zaobserwować studiując niejeden nasz plakat minimalistyczny, jest fakt, że niezwykle ważną rolę odgrywa tam idea ma, czyli "pustki" albo "ciszy", uczenie nazywanej czasem "przestrzenią negatywną". Jest to założenie, że to, czego nie ma i z czego rezygnujemy - czyli właśnie "puste miejsce" w mieszkaniu, na przykład - ma tak samo duże znaczenie dla kompozycji całości, jak to, co jest. Co więcej, ma posiada zdolność wywoływania we wnętrzu atmosfery spokoju i harmonii, co z kolei ma zbawienny wpływ na psychiczne samopoczucie mieszkających tam ludzi: nasze plakaty minimalistyczne są najlepszym przykładem oddziaływania tej samej zasady! Minimalistyczne plakaty filmowe, na przykład, wyglądają zwykle znacznie spokojniej, choć zwykle równie dramatycznie, jak ich tradycyjne odpowiedniki.

Pozbywanie się balastu

Nadrzędnym założeniem stylu minimalistycznego - i minimalistycznej filozofii - jest konsekwentne usuwanie tego, co nie jest niezbędne. Dlatego, dekorując wnętrze, wykorzystaj jeden minimalistyczny plakat zamiast kilku bardziej złożonych i chaotycznych dekoracji - zapewniamy, że osiągniesz równie mocny, jeżeli nie mocniejszy rezultat. Pamiętaj, że ta sama zasada dotyczy formy samego plakatu: im mniej kolorów, linii, kształtów - tym lepiej! A skoro przy kolorach jesteśmy...

Minimalistyczne plakaty, minimalistyczna kolorystyka

Nie jest prawdą stwierdzenie, że minimalistyczne wnętrze to wyłącznie takie, które jest urządzone całe w bieli. Prawdą jest natomiast to, że w dążeniu do osiągnięcia minimalizmu należy zrezygnować ze zbędnych oddziaływań kolorów między sobą. Wybierając plakat minimalizm, sięgnij po taki, który będzie harmonizował z pozostałymi kolorami we wnętrzu (minimalistyczne plakaty, filmowe i nie tylko, w odcieniach czerni i bieli to zawsze dobry wybór), a nie kontrastował z nimi.

Jak osiągnąć wrażenie różnorodności, wykorzystując minimalistyczne plakaty

Wiele osób zarzuca minimalizmowi, że jest nudny i monotonny. Takie wrażenie może wywołać między innymi właśnie ograniczona paleta, szczególnie kiedy oparta jest na bieli i czerni. Jak tego uniknąć? Najprostszym sposobem jest wprowadzenie różnorodności poprzez wykorzystanie rozmaitych deseni! Łącz najprostsze, geometryczne plakaty minimalistyczne z bardziej urozmaiconymi motywami, takimi jak minimalistyczne plakaty filmowe czy krajobrazy, a, nie naruszając spokoju i równowagi wnętrza, unikniesz wrażenia nudy. Zasada ta ma zastosowanie we wszystkiego rodzaju wnętrzach, bez względu na to, czy dekorujesz salon, sypialnię czy nawet przedpokój.

Równowaga na pierwszym miejscu

Na samym początku zauważyliśmy, że istotą minimalizmu jest dążenie do osiągnięcia stanu równowagi między tym, co jest, a tym, czego nie ma. Oznacza to nie tylko redukcję kolejnych przedmiotów (jak czasem uważają początkujący minimaliści), ale także, może przede wszystkim, nadawanie odpowiedniej rangi temu, co jest. Co to znaczy? To proste: jeden duży, starannie oprawiony i przyciągający wzrok przemyślanym usytuowaniem plakat to ozdoba lepsza niż kilka czy nawet kilkanaście mało interesujących plakatów rozwieszonych tu i tam. Minimalizm nie jest sztuką pozbywania się kolejnych rzeczy: to także sposób na skuteczne gospodarowanie tym, co się ma!

Plakaty na zamówienie: wykreuj wyjątkowe wnętrze

Plakaty na zamówienie: wykreuj wyjątkowe wnętrze

Dekoracje ścienne, podobnie jak meble, potrafią całkowicie zmienić nasze wnętrze. Należy o tym pamiętać, wybierając plakaty na ścianę do naszego mieszkania.
Plakaty muzyczne w pokoju nastolatka

Plakaty muzyczne w pokoju nastolatka

Przyznasz chyba, że taki pokój nastolatka, w którym nie wisiałby choć jeden plakat muzyczny, wyglądałby co najmniej dziwnie, prawda? Dzieciaki uwielbiają ozdabiać swoje ściany plakatami konkretnych koncertów albo po prostu takimi, które przedstawiają ich ulubionych wykonawców. A skoro mają dobry gust muzyczny (miejmy nadzieję!), to czemu nie miałyby się nauczyć też czegoś o estetyce urządzania wnętrz?
Urządzamy domowe biuro

Urządzamy domowe biuro

Możliwość pracy w domowym zaciszu to jedno z większych dobrodziejstw jakie przyniósł nam XXI wiek. Z pewnością rację przyzna nam ten, kto zamienił poranną gonitwę od sypialni, przez łazienkę, do kuchni, pospiesznie pitą kawę w przedpokoju i niekończące się postoje w korkach na spokojny poranek, w którym jedyne, co musisz zrobić to wstać z łóżka i usiąść przed komputerem. Jeśli należysz do grona szczęśliwców, którzy swoją pracę wykonują zdalnie, to na pewno przekonałeś się już, że połowa sukcesu tkwi w odpowiednio wygospodarowanej i urządzonej przestrzeni. Kawałek blatu przy kuchennym stole lub rozrzucone papiery w salonie to przepis na błyskawiczną katastrofę. Dlatego podpowiadamy Wam, jak urządzić domowe biuro tak, by oddzielić życie służbowe od prywatnego, a obowiązki realizować szybko i z pozytywnym nastawieniem.