Plakaty wg kategorii - Symbole

Symbole towarzyszą nam dosłownie na każdym kroku. W naszej codzienności pełnią najróżniejsze funkcje: informują, ostrzegają, służą za nośnik dodatkowych, niekiedy nieoczywistych znaczeń. My w Myloview znaleźliśmy dla nich jeszcze jedno zastosowanie – u nas trafiły na dekoracje. Wiele rodzajów ozdób może je wykorzystywać, szczególnie warto zwrócić jednak uwagę na plakaty z symbolami. Dekoracje tego rodzaju są niezwykle oryginalne i potrafią każdemu wnętrzu nadać intrygującego charakteru. Przede wszystkim mogą jednak posłużyć nam w celu wyrażenia siebie, naszych wartości oraz poglądów. Przekonajcie się więc sami, jak najlepiej wykorzystać takie plakaty. Symbole to prawdziwa kopalnia pomysłów na niezwykłe i niebanalne ozdoby ścienne  

96 plakatów

 

Znaki warte tysiąca słów: plakaty z symbolami jako dekoracja domu

Dla niektórych z Was symbole mogą być co najmniej zastanawiającą tematyką w przypadku domowych ozdób. Odłóżcie jednak na bok swój sceptycyzm! Dziś postaramy się Was przekonać, że to znakomity pomysł! Świat symboli jest naprawdę olbrzymi – odnajdziemy w nim zarówno motywy niezwykle proste (czy wręcz minimalistyczne), ale także takie, które zachwycają swoją złożonością. Czy więc szukacie dekoracji kolorowej i żywej, czy spokojnej i stonowanej, to dobrym wyborem mogą być właśnie tego rodzaju plakaty. Symbole potrafią również niesamowicie się od siebie różnić pod kątem znaczeniowym. Część z nich odwołuje się do sfery religijnej, inne do przesądów lub wierzeń, a jeszcze inne zahaczają o tematykę narodową. Po które powinniśmy więc sięgnąć do naszego mieszkania?

Nie tylko koniczynka: plakaty z symbolami przynoszącymi szczęście

Na początek przyglądnijmy się wzorom, które przedstawiają symbole powszechnie kojarzone ze szczęściem, pomyślnością oraz sprzyjającym losem. Większość z nich znamy doskonale – to między innymi czterolistna koniczyna, podkowa, słonik z podniesioną trąbą. Tego typu plakaty są bardzo uniwersalne, dzięki czemu da się je wykorzystać niemal w każdym pomieszczeniu. Codzienna styczność ze szczęśliwym symbolem nie jest gwarancją sukcesu na każdym kroku, ale być może poprawi nam humor i dodać pozytywnej energii. Przekornie możemy spróbować także zdecydować się na plakat o zupełnie przeciwnym znaczeniu. Umieszczony na ścianie wizerunek czarnego kota albo burzowej chmury będzie na pewno dekoracją oryginalną, a równocześnie humorystyczną i zaczepną.

Orientalne plakaty: symbole buddyjskie i hinduskie

Bardzo interesującą symbolikę odnajdziemy poza naszym kręgiem kulturowym. W krajach Dalekiego Wschodu zupełnie inaczej interpretuje się między innymi znaczenie kolorów – przykładowo w wielu tamtejszych państwach to biel służy za barwę żałobną. My chcielibyśmy zwrócić Waszą uwagę jednak na zupełnie inne plakaty. Symbole często powiązane bywają z duchowością – i tak też jest w przypadku mandali, czyli misternych, wielokolorowych kręgów usypywanych z barwionego piasku. W ramach rytualnej medytacji te małe dzieła sztuki są niszczone i tworzone na nowo, co ma odwoływać się do zasad rządzących wszechświatem. Żywe, intensywne barwy czynią jednak z mandali również wspaniały temat dekoracji ściennych. Tego rodzaju plakaty pasować będą przede wszystkim do pomieszczeń utrzymanych w stylu orientalnym. Z powodzeniem wykorzystać możemy je jednak także w innych wnętrzach – szczególnie takich, które wydają się nam zbyt monotonne i potrzebują wyrazistego, kolorowego akcentu.

Krzyż, gołąb i ryba: plakaty z symbolami chrześcijańskimi

Mało która religia posiada tak bogatą i rozbudowaną symbolikę jak chrześcijaństwo. Na przestrzeni wielu wieków jego wyznawcy posługiwali się między innymi wizerunkiem ryby, krzyża, księgi, greckich liter: alfy i omegi. Jeśli więc my także podzielamy wartości promowane w Biblii oraz chrześcijański system wartości, to możemy wyrazić ten fakt właśnie za pomocą mniej lub bardziej dosłownego plakatu. Taka dekoracja może posłużyć także jako znakomity, a zarazem bardzo oryginalny prezent na Pierwszą Komunię.

Godła i flagi przeniesione na plakat – symbole narodowe z całego świata

Ciekawą alternatywą dla wzorów o tematyce religijnej są plakaty wykorzystujące symbole narodowe. Tego typu dekoracje z jednej strony mogą posłużyć za ozdobę pokoju osoby dumnej z tradycji lub historii własnego kraju. Z drugiej stanowią znakomity wybór do wnętrz urządzonych w klimatach podróżniczych. Ponieważ na świecie istnieje niemal 200 państw (a każde z nich posiada własną flagę oraz godło) to wybór dostępnych opcji jest naprawdę imponujący. Bez trudu odnajdziecie więc coś dla siebie. W zależności od konkretnego kraju, pośród spotykanych symboli natrafimy między innymi na gwiazdy, pasy, krzyże, wizerunki zwierząt... Każdy z tych motywów po przeniesieniu na plakat stanie się wyrazistą i efektowną dekoracją, która skutecznie będzie przyciągać wzrok odwiedzających nasz dom gości.