Epoka baroku to czas nowej estetyki. Zrywając z klasycznym pięknem i łagodnym stylem, artyści barokowi skierowali się ku dynamicznej grze światłocienia. Obrazy barokowe osadzone są w tematyce religijnej i mitologicznej, choć równie licznie reprezentowane jest malarstwo portretowe i martwa natura. Dzięki wyrazistym formom i mocnej kolorystyce, obrazy barokowe coraz częściej wykorzystywane są jako dekoracje przestrzeni mieszkalnych oraz biur. Rembrandt, Caravaggio, Velazquez i inni stworzyli nieprzeciętne dzieła, które dziś służą nam za fascynujące inspiracje do wnętrz.
Następując tuż po renesansie, w którym dominowało racjonalistyczne podejście do sztuki, barok nakreślił nowe granice estetyki. Obrazy z baroku są niezwykle efektowne i charakterystyczne, dlatego nikt nie powinien mieć problemu z rozróżnieniem dzieł Rubensa, czy Pozzo. Głęboka symbolika i wyrazisty kontrast kolorów, jaki prezentowały obrazy z epoki baroku, znalazł uznanie nie tylko w oczach krytyków sztuki, ale i w pracach aranżacyjnych we wnętrzach. Obrazy baroku to bogactwo ozdób i niejednoznaczności, toteż decydując się na taką ozdobę przestrzeni warto przemyśleć wygląd całej stylizacji – wnętrza barokowe mogą bowiem nieco przytłoczyć. Biuro, salon, jadalnia - które miejsce będzie najbardziej odpowiednie?
Obrazy w stylu barokowym będą stanowić mocny punkt aranżacji salonu utrzymanego w stylu rustykalnym lub klasycznym. Weduta (obraz przedstawiający wycinek panoramy miasta np. Rynek Nowego Miasta autorstwa Canaletto) to szczególny rodzaj obrazu. Taka barokowa panorama może znaleźć się np. w eklektycznej sypialni. Obraz z epoki baroku zawsze przyciąga uwagę, a więc umieśćmy je np. na gładkiej ścianie nad łóżkiem lub w centralnym punkcie w salonie. Możemy oprawić obraz barokowy w złotą ramę lub pozostawić w surowym stanie. Do Waszej dyspozycji pozostawiamy wybór wielkości obrazu barokowego.
Duży obraz barokowy powieszony na środku ściany w pokoju dziennym będzie głównym akcentem stanowiącym o ostatecznym charakterze stylizacji. To on określi kolorystykę oraz dynamikę kompozycji wnętrza. Wybierzmy krajobraz, zachód słońca, martwą naturę lub scenkę rodzajową.
Obraz barokowy w mniejszych rozmiarach jest bardziej uniwersalny, dlatego warto wykorzystać go np. w kompozycji jadalnianej. Możemy zdecydować się na jedno płótno, bądź powiesić dwa lub trzy obrazy tej samej wielkości, nawiązując do przepychu, który kojarzy się ze słowem barok. Obrazy, a dokładnie dzieła takie, jak reprodukcja Martwej natury Pietera Claesza są ciekawą propozycją do monochromatycznego biura, a Trzy Gracje Rubensa podkreślą ciekawą stylizację salonu w typie art deco.
Martwa natura to wdzięczny temat, chętnie podejmowany przez malarzy wszystkich epok. W baroku twórcy korzystali z osobliwych symboli i motywów. Najważniejszym był „vanitas”, czyli motyw przemijania. Obrazy baroku z martwą naturą miały przypominać o ulotności chwil. Na obrazach malarzy barokowych często znajdujemy takie symbole, jak zegary, biżuterię, książki, bukiety kwiatów i czaszki. Martwa natura baroku robi wrażenie! Dzieła barokowe z martwą naturą nie muszą wisieć na ścianie. Możemy oprzeć je o szafę lub ustawić na komodzie. Takie bliskie spotkanie ze sztuką może rozbudzić wyobraźnię. Reprodukcja dzieła sztuki umieszczona w sypialni nastolatka może zaintrygować młodych ludzi i wpłynąć na ich zainteresowanie malarstwem, szczególnie jeśli chodzi o epokę, jaką jest barok. Obrazy z mocną kolorystyką i wyrazistą formą martwej natury uzupełnią każdą monochromatyczną przestrzeń. Mocny dodatek będzie intrygować i dominować w stylizacji, a więc nie twórzmy mu dodatkowej konkurencji. Niech znajdzie się w widocznym miejscu i stanie się pretekstem do rozmów z naszymi gośćmi, w której w trakcie nieznośnej ciszy będzie można po prostu podziwiać barok! Obrazy są doskonałym punktem zaczepienia!
W różnego rodzaju stylizacjach wnętrz sprawdzają się nie tylko nowoczesne abstrakcje i impresjonistyczne pejzaże. Poszukując nietypowych inspiracji skierujmy swoją uwagę ku dawnym epokom. Romantyczne krajobrazy albo proponowane w aktualnej galerii obrazy z baroku - scenki rodzajowe - to sposób na błyskawiczną odmianę aranżacji przestrzeni. Z pomocą takiego dodatku nawet najbardziej minimalistyczne wnętrze nabierze ciekawego wydźwięku. Obrazy barokowe stanowią godną uwagi propozycję dekoracyjną, na którą mogą zdecydować się zarówno prawdziwi miłośnicy sztuki, jak i amatorzy oryginalnych stylizacji. Najsłynniejsze obrazy baroku mogą być kontrowersyjne (przykładem jest Głowa Meduzy Rubensa), albo subtelne (Kosz z owocami Caravaggia). Zdecydujcie, które oblicze obrazów baroku bardziej do Was przemawia i stwórzcie wspaniałe barokowe wnętrza.