Obrazy barokowe

Epoka baroku to czas nowej estetyki. Zrywając z klasycznym pięknem i łagodnym stylem, artyści barokowi skierowali się ku dynamicznej grze światłocienia. Obrazy barokowe osadzone są w tematyce religijnej i mitologicznej, choć równie licznie reprezentowane jest malarstwo portretowe i martwa natura. Dzięki wyrazistym formom i mocnej kolorystyce, obrazy barokowe coraz częściej wykorzystywane są jako dekoracje przestrzeni mieszkalnych oraz biur. Rembrandt, Caravaggio, Velazquez i inni stworzyli nieprzeciętne dzieła, które dziś służą nam za fascynujące inspiracje do wnętrz. 
 
Obraz barok do sypialni

Obraz barok do sypialni

Klasyczna sztuka barokowa utrwalona w formie obrazu wprowadzi kolor do monochromatycznej sypialni.
Obraz barokowy fresk z aniołem

Obraz barokowy fresk z aniołem

Duży obraz barokowy stanie się oryginalną ozdobą nowoczesnego wnętrza. Eklektyzm jest w modzie!
45 obrazów
Obraz barokowy z cherubinami

Obraz barokowy z cherubinami

Urocze aniołki to jeden z najważniejszych motywów barokowych, chętnie wykorzystywany w stylizacji wnętrz mieszkalnych.
Obraz barok malarstwo

Obraz barok malarstwo

Obrazy w baroku charakteryzują się nasyconymi kolorami oraz oryginalną grą światła i cienia. Taki obraz może znaleźć się np. w rustykalnym salonie.
Obraz barokowy do salonu

Obraz barokowy do salonu

Bogate wzornictwo sztuki barokowej sprawdza się na obrazach: taka dekoracja urozmaici wnętrze salonu.
Obraz barokowy fresk

Obraz barokowy fresk

Obrazy barokowe warto wybierać w dużych formatach - wówczas mamy pewność, że każdy kolor i szczegół będzie dobrze widoczny.
Obraz barokowy fresk wiedeński

Obraz barokowy fresk wiedeński

Ten wspaniały fresk znajduje się w wiedeńskim Karlskirche. W formie obrazu może znaleźć się również w Waszym domu!
Obraz barokowy z aniołami

Obraz barokowy z aniołami

Czarno-biały obraz z barokowymi aniołami szczególnie pięknie prezentuje się na surowej, nieotynkowanej ścianie.
Obraz czarno-biały barok

Obraz czarno-biały barok

Obraz barokowy, a może to już rokoko? Czarno-biała grafika inspirowana wielką sztuką będzie ozdobą minimalistycznego salonu.
Obraz styl barokowy

Obraz styl barokowy

Duży obraz w stylu barokowym stanie się bohaterem aranżacji - powieśmy go nad sofą, na szarej lub białej ścianie.

 

Przepych kontrolowany: obrazy w baroku

Następując tuż po renesansie, w którym dominowało racjonalistyczne podejście do sztuki, barok nakreślił nowe granice estetyki. Malarstwo barokowe jest niezwykle efektowne i charakterystyczne, dlatego nikt nie powinien mieć problemu z rozróżnieniem dzieł Rubensa, czy Pozzo. Głęboka symbolika i wyrazisty kontrast kolorów na obrazach barokowych znalazł uznanie nie tylko w oczach krytyków sztuki, ale i w pracach aranżacyjnych we wnętrzach. Obrazy baroku to bogactwo ozdób i niejednoznaczności, toteż decydując się na taką ozdobę przestrzeni warto przemyśleć wygląd całej stylizacji. Biuro, salon, jadalnia - które miejsce będzie najbardziej odpowiednie?

Obrazy barok w nowoczesnej stylizacji przestrzeni

Obrazy w stylu barokowym będą stanowić mocny punkt aranżacji salonu utrzymanego w stylu rustykalnym lub klasycznym. Weduta (obraz przedstawiający wycinek panoramy miasta np. Rynek Nowego Miasta autorstwa Canaletto) to szczególny rodzaj obrazu. Taka barokowa panorama może znaleźć się np. w eklektycznej sypialni. Obrazy barok zawsze przyciągają uwagę, a więc umieśćmy je np. na gładkiej ścianie nad łóżkiem lub w centralnym punkcie w salonie. Możemy oprawić obraz w złotą ramę lub pozostawić w surowym stanie. Do Waszej dyspozycji pozostawiamy wybór wielkości obrazu barokowego. 

  • Duży obraz barokowy powieszony na środku ściany w pokoju dziennym będzie głównym akcentem stanowiącym o ostatecznym charakterze stylizacji. To on określi kolorystykę oraz dynamikę kompozycji wnętrza. Wybierzmy krajobraz, zachód słońca, martwą naturę lub scenkę rodzajową.
  • Obrazy barok w mniejszych rozmiarach są bardziej uniwersalne, dlatego warto wykorzystać je np. w kompozycji jadalnianej. Możemy zdecydować się na jedno płótno, bądź powiesić dwa lub trzy obrazy tej samej wielkości. Reprodukcja Martwej natury Pietera Claesza jest ciekawą propozycją do monochromatycznego biura, a Trzy Gracje Rubensa podkreślą ciekawą stylizację salonu w typie art deco.

Klasyczny temat w ciekawej odsłonie – martwa natura na obrazach barokowych

Martwa natura to wdzięczny temat, chętnie podejmowany przez malarzy wszystkich epok. W baroku twórcy korzystali z osobliwych symboli i motywów. Najważniejszym był „vanitas”, czyli motyw przemijania. Obrazy baroku z martwą naturą miały przypominać o ulotności chwil. Na obrazach malarzy barokowych często znajdujemy takie symbole, jak zegary, biżuterię, książki, bukiety kwiatów i czaszki. Martwa natura baroku robi wrażenie! Obrazów baroku z martwą naturą nie musimy wieszać na ścianie. Możemy oprzeć je o szafę lub ustawić na komodzie. Takie bliskie spotkanie ze sztuką może rozbudzić wyobraźnię. Reprodukcja dzieła sztuki umieszczona w sypialni nastolatka może zaintrygować młodych ludzi i wpłynąć na ich zainteresowanie malarstwem. Mocna kolorystyka i wyrazista forma obrazu z martwą naturą uzupełni każdą monochromatyczną przestrzeń.

Mocny dodatek będzie intrygować i dominować w stylizacji, a więc nie twórzmy mu dodatkowej konkurencji. Niech znajdzie się w widocznym miejscu i stanie się pretekstem do rozmów z naszymi gośćmi!

Obrazy w baroku przeniesione do współczesności

W różnego rodzaju stylizacjach wnętrz sprawdzają się nie tylko nowoczesne abstrakcje i impresjonistyczne pejzaże. Poszukując nietypowych inspiracji skierujmy swoją uwagę ku dawnym epokom. Romantyczne krajobrazy albo proponowane w aktualnej galerii obrazy baroku - scenki rodzajowe -  to sposób na błyskawiczną odmianę aranżacji przestrzeni. Z pomocą takiego dodatku nawet najbardziej minimalistyczne wnętrze nabierze ciekawego wydźwięku. Obrazy barok stanowią godną uwagi propozycję dekoracyjną, na którą mogą zdecydować się zarówno prawdziwi miłośnicy sztuki, jak i amatorzy oryginalnych stylizacji. Malarstwo baroku może być kontrowersyjne (przykładem jest Głowa Meduzy Rubensa), albo subtelne (Kosz z owocami Caravaggia). Zdecydujcie, które oblicze obrazów baroku bardziej do Was przemawia.