Motyw tygrysa to jeden z najpopularniejszych wzorów zwierzęcych wykorzystywanych w sztuce użytkowej. Wizerunek dostojnego, pełnego mocy i dumy tygrysa jest bardzo często powielany przez projektantów ubrań. A my? Wybieramy fototapety! Tygrys doda nieco drapieżności każdej, nawet najbardziej niewinnej i bezosobowej aranżacji. We wnętrzach będzie idealnym dodatkiem do stylu etno, nawiązującym nieco do egzotyki dalekich krajów. Fototapeta z tygrysem świetnie uzupełni mieszkanie pełne pamiątek z dalekich podróży oraz ożywi przestrzenie utrzymane w neutralnych i stonowanych kolorach ziemi.
Dziki i trzymający się na uboczu tygrys od wieków był obiektem fascynacji człowieka. Kły tych zwierząt pełniły w medycynie chińskiej funkcję amuletów ochronnych oraz lekarstw. Na tym nie koniec. Tygrys to zwierzę chińskiego zodiaku, które ma duże znaczenie w całej kulturze Dalekiego Wschodu. Symbolizuje moc i pełni funkcję ochronną. Według wierzeń wizerunek tygrysa umieszczony na framudze drzwi miał chronić domostwo przed złymi duchami.
Fototapeta z tygrysem doskonale pasuje do wnętrz w których dominują ciepłe, naturalne barwy: brązy, kolor złoty, kolor ochry, odcienie zieleni. Będzie tak w przypadku wykorzystania motywu z tygrysem bengalskim, czyli najpopularniejszego na świecie tygrysa. Gatunek ten charakteryzuje się umaszczeniem miedzianym, rudym lub żółtym z czarnymi, wyraźnymi pręgami. Nie należy zapominać, że wśród gatunków występuje duże zróżnicowanie kolorystyczne. Mniej powszechnym wariantem kolorystycznym tygrysa bengalskiego jest biały tygrys, dlatego warto wybrać takie oryginalne wzory, a co za tym idzie - fototapety. Biały tygrys charakteryzuje się białą lub kremową sierścią, stąd kolorystyka pozostałych dodatków i sprzętów w pomieszczeniu również powinna iść w stronę chłodniejszych barw. Dobrym wyborem będą meble z naturalnego, jasnego lub pomalowanego na biało drewna, lub inne tekstury w tych odcieniach. Szarości, czernie i błękity również będą wyglądały dobrze przy każdej aranżacji fototapety. Biały tygrys często prezentuje te zwierzęta w makroskali. Tworzy ona bardzo niecodzienny, lekko drapieżny i frapujący efekt wizualny w salonie lub sypialni.
Styl etno może się wydawać nieco przeładowany, gdyż opiera się na wyrazistych meblach i zdecydowanych dodatkach. Tworzą go elementy wyposażenia wykonane z egzotycznego drewna, rattanu, wikliny, bambusa. Tkaniny i faktury stylu etno są niesamowicie zróżnicowane i wzorzyste. Takie też będą zasłony, narzuty, obicia, poszewki na poduszki: nasycone kolorami, łączące niejednokrotnie kilka motywów i deseni. Fototapeta z tygrysem może w tym otoczeniu sprawiać wrażenie akcentu zbyt ozdobnego i wyrazistego. Nic bardziej mylnego! To właśnie mnogość szczegółów tworzy styl etno i wyznacza jego oryginalność. Jak każdy wystrój oparty na folklorze, styl etniczny może być uznawany za mało gustowny. Nie chodzi jednak o elegancję, ale o harmonię: faktur, kolorów i mebli. Stworzą one przestrzeń oryginalną, przytulną, bardzo osobistą. Idącą na przekór standardowym meblom i dodatkom, które możemy spotkać w niemal każdym mieszkaniu.
Koci akcent, to wzór zaczerpnięty wprost z natury. Nie jest to jednak natura bliska i oswojona, ale daleka i dzika, która zachowała jeszcze swoją egzotykę oraz niedostępność. Tygrys to zwierzę, które w naszej szerokości geograficznej spotykane jest przede wszystkim w zoo. Jeżeli chcesz mieć z nim styczność na co dzień, to wybierz fototapety. Tygrys Idealnie pasuje do mieszkań obieżyświatów i globtroterów oraz osób tęskniących za odrobiną egzotyki i dzikości na co dzień. Fototapeta jest idealnym wyborem, jeśli podczas aranżacji mieszkania inspirujemy się nieco tradycją Orientu.
Dzięki bogatej symbolice tygrysa, jako strażnika domostwa i bezpieczeństwa, przypadnie ona również do gustu osobom, które urządzają mieszkanie zgodnie z zasadami feng shui, czyli starożytną sztuką uczącą, jak zagospodarować przestrzeń w zgodzie z naturą.