Plakaty wg kategorii - Dworce

Powtarzaliśmy już wielokrotnie, że w świecie aranżacji wnętrz nie ma rzeczy niemożliwych i doskonałym tego przykładem są zebrane poniżej plakaty. Dworce kolejowe nie są z pewnością tego typu architekturą, którą podejrzewalibyśmy o to, że może ozdobić nasz nowoczesny salon czy sypialnię urządzoną w stylu retro. Tymczasem takie przedstawienia to nie tylko oryginalny, ale także bardzo stylowy pomysł, żeby urozmaicić naszą przestrzeń. Jesteśmy pewni, że takie wzory spodobają się nie tylko podróżnikom, którzy często korzystają z usług kolei. Gdzie jeszcze, poza salonem i sypialnią, możemy zawiesić takie plakaty? Dworce wielkich metropolii to propozycja do pokoju nastolatka, a wizerunki sprzed kilkudziesięciu lat do pubu w stylu vintage.

44 plakatów

 

Pomysł na industrialne plakaty – dworce jako oryginalna ozdoba salonu

Gdy jesteśmy w biegu, pędzimy na pociąg, a w głowie mamy cały plan podróży, która dopiero się rozpoczyna, nic dziwnego, że nie zwracamy uwagi na otoczenie, w jakim się znajdujemy. Jeśli jednak spojrzymy na przygotowane przez nas plakaty, dworce kolejowe pojawią się w zupełnie nowej odsłonie. Bardzo często są to prawdziwe perełki industrialnej architektury, dlatego po takie wizerunki możemy śmiało sięgać, gdy chcemy ozdobić salon utrzymany właśnie w tej estetyce. Niebotycznie wysokie hale, olbrzymie przeszklenia, stalowe podpory zdobione efektowną ornamentyką – dawne dworce różniły się od tych współczesnych między innymi dbałością o każdy detal i staraniem o to, by całość sprawiała spektakularne wrażenie. Dzisiaj narzekamy, gdy pociąg spóźni się kilka minut, kiedyś w poczekalniach spędzano długie godziny. Jeśli jesteśmy miłośnikami pięknych, ale surowych w wyrazie wnętrz, to zdjęcia dworców z przełomu XIX i XX wieku z pewnością przypadną nam do gustu. Estetyka takich budowli będzie znakomicie pasować do betonowych lub ceglanych ścian w naszym pokoju, a także współgrać ze współczesnymi meblami o awangardowym designie.

Klimatyczne plakaty - dworce kolejowe w sypialni w stylu retro

Choć mowa będzie dalej o tej samej architekturze, tym razem zaprezentujemy zupełnie inne plakaty. Dworce, zarówno te z innych państw, jak i nasze rodzime, będą się także znakomicie prezentować w stylizacji retro. Wystarczy, że wybierzemy zdjęcia, które odznaczają się specyficzną tonacją. W dawnych czasach aparaty fotograficzne deformowały nieco kolory. Widać to na zdjęciach z lat 70. czy 80. ubiegłego wieku, które znajdziemy w rodzinnych albumach, nie wspominając już o wcześniejszych dekadach. Plakat w stylu vintage będzie się więc cechował albo delikatnie wypłowiałymi barwami, albo wrażeniem, że przy wywoływaniu klisza została częściowo prześwietlona. Mogłoby się wydawać, że takie wzory ze skazami są wątpliwą dekoracją. Tymczasem w sypialni, w której panuje klimat dawnych epok, takie fotografie będą idealnym uzupełnieniem wystroju. Jeśli do tego zawiesimy na karniszach ciężkie, pluszowe zasłony, a na łóżku położymy narzutę w wiktoriańskie wzory, nasz pokój przeistoczy się we wnętrze sypialnego wagonu pierwszej klasy!

Młodzieżowe plakaty: dworce nowoczesnych metropolii w pokoju nastolatka

W pokoju nastolatka postawmy na ultra nowoczesne ozdoby. Czy wśród naszych propozycji są i takie plakaty? Dworce idą z duchem czasu, podobnie jak pociągi, dlatego bez trudu znajdziemy przedstawienia, które przypadną do gustu najbardziej nawet wymagającemu nastolatkowi. By wprowadzić do wystroju wielkomiejski charakter, znajdźmy zdjęcie, na którym pojawi się słynna metropolia. Doskonałym przykładem takiej dekoracji jest wizerunek Tokio. Błądząc pomiędzy sięgającymi chmur wieżowcami, znajdziemy także budynek zabytkowego dworca, która wzniesiono w 1914 roku. Jego historyzujący wygląd prezentuje się olśniewająco na tle nowoczesnej zabudowy. Powiedzieliśmy przed chwilą, żeby zdecydować się na współczesną ozdobę, a teraz proponujemy budynek, który ma ponad 100 lat? To jednak właśnie zestawienie tak skrajnie odmiennej architektury spowoduje, że szklane drapacze nabiorą jeszcze bardziej futurystycznego charakteru.

Plakaty PKP, czyli dekoracja pubu przeniesionego z minionej epoki

Dużą popularnością cieszą się puby, które po przekroczeniu progu, sprawiają wrażenie, jakby przeniosły nas o kilkadziesiąt lat wstecz do czasów PRL-u. Wskazują na to nie tylko serwowane tam napoje, drinki i zakąski, ale także meble, wyposażenie i przede wszystkim dekoracje. W takich lokalach z pewnością znajdziemy rożnego rodzaju grafiki, które prezentują kampanie społeczne prowadzone przez instytucje państwowe. Ich celem było najczęściej propagowanie higieny, bezpieczeństwa w pracy lub zachęcanie do korzystania z oferowanych przez siebie usług. Doskonałym przykładem mogą być plakaty PKP lub linii lotniczych LOT. Jeśli ozdobimy w ten sposób wnętrze pubu, to możemy być pewni, że będzie się prezentował niezwykle stylowo. Tworzone w tamtych czasach grafiki prezentowały bowiem niezwykle wysoki poziom.