Czego oko nie widzi, tego sercu nie żal. Choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, iluzjom optycznym ulegamy niemal każdego dnia. Ludzkie oko to w końcu bardzo wrażliwy, ale i niedoskonały organ. Możemy jednak wykorzystać to na naszą korzyść - za pomocą iluzji optycznie pomniejszyć przestrzeń, powiększyć ją lub po prostu nadać jej głębię. Wiele przykładów złudzeń optycznych zostało nazwanych i opisanych przez naukowców. Niektóre z nich przenieśliśmy na nasze naklejki. Iluzja jest na tyle ciekawym zjawiskiem, że zasłużyła również na osobną kategorię w naszym sklepie. Naklejki z efektem iluzji to śmiała propozycja ozdoby, która całkowicie odmieni wizerunek wnętrza i nada mu nowoczesny wygląd.
Iluzja to nie tylko efekt zawiłych obliczeń matematycznych, ale często po prostu przypadek. Pod wpływem czynników deformujących kształt, wielkość lub kolor obserwowanych obiektów, nasz mózg niekiedy daje się oszukać. Ulegamy wówczas złudzeniu optycznemu. Jednak kiedy zabierasz się za remont mieszkania lub po raz pierwszy urządzasz wnętrze pokoju, nie może być mowy o przypadku. Nie ma nic dziwnego w tym, że starannie dobierasz każdy detal - dom to miejsce, w którym będziesz spędzać większość swojego czasu i musisz czuć się w nim komfortowo. Jeśli chcesz wprowadzić do swojego życia odrobinę szaleństwa, z pomocą przychodzą nasze naklejki. Iluzja optyczna sprawdzi się jako wielkoformatowa dekoracja ścienna, ale można ją umieścić również w mniejszej skali, na przykład na powierzchni mebla. Naklejki z iluzją to bardzo efektowny, przyciągający wzrok rodzaj dekoracji naściennej. Aby wystrój wnętrza nie stał się przytłaczający, zwróć uwagę na kolory w pomieszczeniu. Jasne ściany wyeksponują wygląd naklejki. Iluzja to jednak dość dominujący akcent. Pozostałe elementy wyposażenia powinny być zatem utrzymane w spójnej tonacji lub pokrywać się kolorystycznie z naklejką, inaczej całość stanie się zbyt krzykliwa.
Uniwersalnym rozwiązaniem, które nada wnętrzu eleganckiego charakteru są monochromatyczne, czarno-białe naklejki. Iluzja optyczna nie zawsze opiera się tylko na grze kolorów i światła. Często jest także wynikiem błędnego przetwarzania informacji o liniach i krawędziach przez nasz mózg. Jeden z ciekawszych przykładów powieliliśmy w formie naklejki. Iluzja znana jako Cafe Wall Illusion została odkryta przez przypadek. Brytyjski psycholog Richard Gregory w 1973 roku zaobserwował, że białe i czarne kafelki stanowiące elewację ściany kawiarni na St Michael’s Hill w Bristolu układają się w mozaikę o specyficznych właściwościach: choć wszystkie poziome linie pomiędzy nimi są równoległe, wyglądają jakby były lekko zaokrąglone. Iluzja odkryta przez Brytyjczyka szybko stała się gorącym trendem w architekturze. Wzór ten możemy obecnie spotkać nie tylko na ścianie bristolskiej kawiarni. Jego adaptacje zdobią również londyńską stację metra Gloucester Road i awangardowy biurowiec w Melbourne. Może w Twoim domu również zagości ta znana iluzja? Naklejkiz naszego asortymentu zawierają więcej znanych i zbadanych naukowo złudzeń optycznych. Wśród wzorów znajdziesz między innymi spiralę Frasera, wstęgę Möbiusa oraz Prążki moiré.
Pomimo tego, iż obecnie wiemy o działaniu ludzkich zmysłów więcej niż kiedykolwiek, złudzenia optyczne nie są nowym odkryciem. Zapraszamy na krótką podróż przez wieki, zanim zdecydujesz się na wybór konkretnej naklejki. Z efektem iluzji za pan brat byli już starożytni Grecy. W swoim dążeniu do harmonii wykorzystywali oni znajomość perspektywy i matematyki, aby dokonać optycznej korekty budynków. Zabiegi dekoracyjne wykorzystujące złudzenia optyczne były znane również w starożytnym Rzymie. Już wtedy wnętrza ozdabiano w taki sposób, by wydawały się większe i bardziej przestronne. O ileż łatwiej byłoby Rzymianom, gdyby mieli do dyspozycji odpowiednie naklejki! Z iluzją do czynienia mieli również renesansowi artyści, którzy rozpowszechnili iluzjonizm - technikę malarską polegającą na stworzeniu wrażenia trójwymiarowości. Szczególną popularnością cieszyła się ona w baroku; kościoły z tego okresu często „wyposażone” są w namalowane ołtarze, a ich sklepienia pokrywają trójwymiarowe wizerunki nieba. Dzieła sztuki z dawnych czasów stanowią bogate źródło inspiracji dla nowożytnych artystów. Malarstwo iluzjonistyczne zajmuje dziś istotne miejsce w sztuce użytkowej, a stąd już tylko kilka kroków dzieli nas od op artu.
Optical art to kierunek w grafice i malarstwie współczesnym, którego podstawowym zadaniem jest oddziaływanie na zmysł wzroku. Polega na tworzeniu takich geometrycznych kompozycji, których efektem będzie złudzenie wibracji, pulsowania lub falowania. Uprzedzimy kolejne pytanie - tak, mamy utrzymane w tym nurcie naklejki! Op art to abstrakcyjne kompozycje, które rozpoznasz z łatwością. Choć rozum podpowiada Ci, że są zupełnie płaskie, nie możesz oprzeć się wrażeniu nienaturalnej głębi. Znamienne dla sztuki op-artu są też neonowe kolory, potęgujące złudzenie ruchu. Nowoczesne grafiki opierające się na założeniach op-artu są popularną dekoracją ścienną. Trudno się temu dziwić - złudzenia optyczne i figury niemożliwe przyciągają wzrok, intrygują, powodują, że przestajemy ufać naszym zmysłom. Jeżeli planujesz zakup produktu z tej kategorii, koniecznie zadbaj o ekspozycję swojej naklejki. Iluzja w stylu optical art dodatkowo zyskuje, gdy możemy swobodnie zmieniać położenie, oglądać ją z różnych odległości i pod różnymi kątami. Dlatego też dobrym pomysłem będzie umieszczenie jej w pomieszczeniu o sporym metrażu - na przykład w salonie, pracowni czy biurze.