Pokój młodzieżowy to pomieszczenie najbardziej narażone na częste zmiany aranżacyjne. Gust zmienia się wraz z rozwojem naszego dziecka. Z biegiem lat dekoracje, które budziły jego zachwyt w dzieciństwie, przestają mu odpowiadać. Zjawisko to nasila się wśród nastolatków: ich poszukiwania własnego stylu przejawiają się także w poszukiwaniu coraz nowszych form wyrazu. Zjawisko to możemy obserwować na przykładzie zmian w stylu ubierania oraz rzeczy, którymi pociechy się otaczają. Fototapety do pokoju młodzieżowego to sposób na to, by pokój dorastał wraz z naszym dzieckiem.
Właśnie z tych powodów fototapety do pokoju młodzieżowego są tak praktycznym rozwiązaniem. Dzięki nim szybko i bez dużych nakładów finansowych zindywidualizujemy wnętrze pokoju, dostosowując je do każdego gustu. Nie musimy decydować „raz na zawsze”. Łatwość montażu i demontażu fototapet sprawia, że możemy zmieniać aranżację pokoju tak często, jak mamy na to ochotę. Mimo to, nikt z nas nie chciałby zmieniać wystroju mieszkania co kilka miesięcy. Czy zatem kierować się podczas wyboru, aby fototapeta w pokoju młodzieżowym służyła jak najdłużej? Przede wszystkim, oddajmy głos dzieciom. Pokój ma być ich osobistym królestwem, to oni mają czuć się w nim dobrze. Jest kilka rzeczy, na które powinniśmy zwrócić uwagę, pomagając dziecku w wyborze. Dotyczą one głównie dopasowania fototapety do architektury i układu pokoju: do jego wielkości, wyposażenia, ilości naturalnego światła. Fototapeta pokój młodzieżowy nie musi być „trendy” czy wpisywać się w obecne kanony. Modne motywy i wzory mają to do siebie, że szybko się dezaktualizują i zmieniają. Do wyboru powinniśmy podejść racjonalnie i z nastawieniem na dialog z nastolatkiem.
Ważne, by fototapeta w pokoju młodzieżowym była dopasowana stylistycznie do mebli i dobrana do nich kolorystycznie. Może to być dobór na zasadzie kontrastu lub kontynuacji przyjętej linii kolorystycznej. Ten pierwszy wariant sprawi, że przestrzeń pokoju wyda się bardziej dynamiczna i atrakcyjna wizualnie. Będzie miała jakąś charakterystykę i styl. Opcja druga, wspierająca już istniejący schemat kolorystyczny, jest sposobem na zamaskowanie wad lub zaakcentowanie zalet pomieszczenia. Jeśli zależy nam na powiększeniu, rozjaśnieniu pokoju, dobierzmy fototapety na ścianę do pokoju młodzieżowego o barwie kilka tonów jaśniejszej, która nada lekkości i wdzięku.
b). Fototapeta a układ i architektura pokoju.Kolejnym trikiem, sprzyjającym modelowaniu przestrzeni i oszukaniu oka, jest wybór fototapety 3d do pokoju młodzieżowego. Jej wykorzystanie zaowocuje nie tylko ciekawą wizualnie aranżacją, ale także głębią i wrażeniem dodatkowej przestrzeni. Fototapety 3d do pokoju młodzieżowego tworzą najbardziej „spektakularną” i widoczną na pierwszy rzut oka zmianę, stąd są lubiane przez młodzież, której nie zależy na subtelnych i stopniowych transformacjach. Dodatkową zaletą jest także ich uniwersalność: nadają się zarówno do pokoju bardzo małego i ogromnego, tworząc ciekawy efekt iluzji. Dzięki tej elastyczności, licznym dostępnym wzorom, fototapety 3d do pokoju młodzieżowego biją rekordy popularności wśród dzieci i wśród rodziców.
c). Fototapeta do pokoju młodzieżowego a funkcje pokoju.Warto też mądrze doradzić dziecku: pokój służy realizacji wielu celów, zarówno odpoczynkowi, jak i nauce. Bardzo krzykliwe, abstrakcyjne wzory na ścianach będą odwracać uwagę nastolatka, sprzyjać dekoncentracji i utrudniać naukę. Dobrym pomysłem, jeśli nastolatek upiera się przy ekstrawaganckich wzorach, jest wybór wyrazistej fototapety do pokoju młodzieżowego tylko na jedną ścianę: pozostałe ściany możemy pozostawić w bardziej neutralnym kolorze. Dzięki temu zyskamy efekt stref funkcjonalnych. Bardziej wyraziste motywy powinny zostać powieszone nad kanapą czy łóżkiem. Ścianę wokół biurka lepiej ozdobić czymś bardziej stonowanym, w naturalnym, ekologicznym odcieniu.