Naklejki wg kategorii - Ornament

Nie chcielibyśmy dorabiać do tej sprawy jakiejś szczególnej filozofii (no dobrze, może trochę chcemy - czytaj niżej!), więc powiemy prosto: ornamentalne naklejki to takie, które służą wyłącznie dekorowaniu! Stąd właśnie pochodzi zresztą słowo "ornament": łacińskie ornamentum to, całkiem dosłownie, "ozdoba". Naklejki ornament to zatem coś w sam raz do wnętrza, które wydaje Ci się niewystarczająco dekoracyjne: takiego, w którym brakuje tego szczególnego "czegoś", co sprawiłoby, że stałoby się ono nie tylko ładne, ale także naprawdę stylowe. Szalone bogactwo wzorów i kolorów, jakie reprezentują naklejki ornamentowe na meble, ściany i nie tylko (tradycyjnie najwięcej jest tu motywów przedstawiających ornamenty zaczerpnięte ze świata roślin, ale jest także sporo abstrakcyjnych deseni), gwarantuje, że naprawdę każdy znajdzie tutaj coś dla siebie: i to bez względu na to, czy potrzebne są mu naklejki ornamentowe do salonu o białych ścianach, do kolorowego pokoju dziecka czy do neutralnie udekorowanej sali restauracyjnej. 

68 naklejek

 

Ozdoby po prostu dla ozdoby: naklejki ornamentowe

Egzotycznie brzmiące słowo "ornament" wywodzi się z łacińskiego słowa ornare, które oznacza "zdobić, ozdabiać". Po łacinie ornamentum to więc po prostu "ozdoba", ni mniej, ni więcej. W tym momencie niejedno z Was powie pewnie: ale czy w takim razie wszystkie naklejki nie są przypadkiem ornamentami? Cóż, tak! A jednocześnie... nie. Różnica jest niewielka, ale wyraźna.

Zazwyczaj słowa "ornament" używa się na określenie przedmiotu lub detalu, który powstał wyłącznie po to, by coś zdobić. Najczęściej słowo to zaliczamy do słownika architektury i sztuki: znacznie rzadziej powiemy, że broszka jest "ornamentem" marynarki albo że kwiatek w wazonie jest "ornamentem" wnętrza. Jako że naklejki ornamentowe służą właśnie do ozdabiania elementów architektonicznych, takich jak ściany i sufity, sądzimy, że jak najbardziej można nazwać je ornamentami w tradycyjnym tego słowa znaczeniu! Z tego właśnie powodu zebraliśmy tutaj przede wszystkim - niemal wyłącznie, można by wręcz powiedzieć - motywy i desenie, które do tych tradycyjnych, architektoniczno-artystycznych ornamentów da się zaliczyć. Znajdziesz tutaj prawdziwą ponadczasową klasykę: kwiaty, liście i inne esy-floresy, zygzaki, fale, pętle... Ze względu na motywy naklejki ornament można podzielić na kilka różnych kategorii, a każda z nich ma swoje szczególne, charakterystyczne zastosowania. Chcielibyśmy pokrótce omówić najważniejsze z nich, aby dać Wam kilka pomysłów na to, jak zastosować naklejki ornamentowe w praktyce.

Stylizowane kwiaty, czyli naklejki ornament z botaniczną inspiracją

Wzory roślinne to chyba najpopularniejsze dekoracyjne motywy wszechczasów: dosłownie nie było epoki, w której nie byłyby popularne i lubiane! To sprawia, że niewątpliwie tego rodzaju naklejki ornamenty zaliczają się do najbardziej różnorodnych. Nie daj się jednak złapać w pułapkę: nie wszędzie i nie zawsze pasują! Najlepiej komponować będą się z wnętrzami, których wystrój koresponduje ze stylem naklejki. Jeśli zatem potrzebna jest Ci naklejka na szafę stojącą w minimalistycznie urządzonym salonie, być może nie najlepszym pomysłem będzie wybór bardzo misternego, rozbudowanego wzoru kwiatowego: lepszy będzie bardzo prosty, może nawet nawiązujący do antyku wzór w liście. Z drugiej strony wygląda to podobnie: dekorując sypialnię ws sentymentalnym stylu shabby chic, nie sięgaj po naklejki ornamentowe na meble o bardzo prostych, prawie topornych wzorach, lecz raczej coś zainspirowano deseniami z dawnych tkanin, na przykład wiktoriańskimi "kapuścianymi" różami.

Ponadczasowa geometria: naklejki ornamentowe we wzory proste i nie

Geometria ma to do siebie, że jest podobna jednocześnie do wszystkiego i do niczego. I to jest jej wielką zaletą! To właśnie sprawia, że tego rodzaju desenie pasują do naprawdę każdego pomieszczenia: i tego, które powinno być udekorowane subtelnie i nienachalnie, i tego, co do którego chcielibyśmy, aby było tak wyraziste, jak to tylko możliwe. W ostatnich latach szczególną popularnością cieszył się zygzakowaty wzór chevron, stosowany zarówno w biurach, jak i w pokojach dziecięcych (naklejka na ścianę ornament tego rodzaju, zwłaszcza taka o mocnych, kontrastowych kolorach, potrafi naprawdę radykalnie odmienić wygląd wnętrza!), ale na nim naklejki ornament bynajmniej się nie kończą. Warto sięgnąć także po trójkąty, kółka i okręgi, pętelki, proste linie (potrafią być zaskakująco ozdobne!) i wiele, wiele innych.