Nie chcielibyśmy dorabiać do tej sprawy jakiejś szczególnej filozofii (no dobrze, może trochę chcemy - czytaj niżej!), więc powiemy prosto: ornamentalne naklejki to takie, które służą wyłącznie dekorowaniu! Stąd właśnie pochodzi zresztą słowo "ornament": łacińskie ornamentum to, całkiem dosłownie, "ozdoba". Naklejki ornament to zatem coś w sam raz do wnętrza, które wydaje Ci się niewystarczająco dekoracyjne: takiego, w którym brakuje tego szczególnego "czegoś", co sprawiłoby, że stałoby się ono nie tylko ładne, ale także naprawdę stylowe. Szalone bogactwo wzorów i kolorów, jakie reprezentują naklejki ornamentowe na meble, ściany i nie tylko (tradycyjnie najwięcej jest tu motywów przedstawiających ornamenty zaczerpnięte ze świata roślin, ale jest także sporo abstrakcyjnych deseni), gwarantuje, że naprawdę każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.
Egzotycznie brzmiące słowo "ornament" wywodzi się z łacińskiego słowa ornare, które oznacza "zdobić, ozdabiać". Po łacinie ornamentum to więc po prostu "ozdoba", ni mniej, ni więcej. W tym momencie niejedno z Was powie pewnie: ale czy w takim razie wszystkie naklejki nie są przypadkiem ornamentami? Cóż, tak! A jednocześnie... nie. Różnica jest niewielka, ale wyraźna.
Zazwyczaj słowa "ornament" używa się na określenie przedmiotu lub detalu, który powstał wyłącznie po to, by coś zdobić. Najczęściej słowo to zaliczamy do słownika architektury i sztuki: znacznie rzadziej powiemy, że broszka jest "ornamentem" marynarki albo że kwiatek w wazonie jest "ornamentem" wnętrza. Jako że naklejki ornamentowe służą właśnie do ozdabiania elementów architektonicznych, takich jak ściany i sufity, sądzimy, że jak najbardziej można nazwać je ornamentami w tradycyjnym tego słowa znaczeniu! Z tego właśnie powodu zebraliśmy tutaj przede wszystkim - niemal wyłącznie, można by wręcz powiedzieć - motywy i desenie, które do tych tradycyjnych, architektoniczno-artystycznych ornamentów da się zaliczyć. Znajdziesz tutaj prawdziwą ponadczasową klasykę: kwiaty, liście i inne esy-floresy, zygzaki, fale, pętle... Ze względu na motywy naklejki ornament można podzielić na kilka różnych kategorii, a każda z nich ma swoje szczególne, charakterystyczne zastosowania. Chcielibyśmy pokrótce omówić najważniejsze z nich, aby dać Wam kilka pomysłów na to, jak zastosować naklejki ornamentowe w praktyce.
Wzory roślinne to chyba najpopularniejsze dekoracyjne motywy wszechczasów: dosłownie nie było epoki, w której nie byłyby popularne i lubiane! To sprawia, że niewątpliwie tego rodzaju naklejki ornamenty zaliczają się do najbardziej różnorodnych. Nie daj się jednak złapać w pułapkę: nie wszędzie i nie zawsze pasują! Najlepiej komponować będą się z wnętrzami, których wystrój koresponduje ze stylem naklejki. Jeśli zatem potrzebna jest Ci naklejka na szafę stojącą w minimalistycznie urządzonym salonie, być może nie najlepszym pomysłem będzie wybór bardzo misternego, rozbudowanego wzoru kwiatowego: lepszy będzie bardzo prosty, może nawet nawiązujący do antyku wzór w liście.
Z drugiej strony wygląda to podobnie: dekorując sypialnię ws sentymentalnym stylu shabby chic, nie sięgaj po naklejki ornamentowe na meble o bardzo prostych, prawie topornych wzorach, lecz raczej coś zainspirowano deseniami z dawnych tkanin, na przykład wiktoriańskimi "kapuścianymi" różami.
Geometria ma to do siebie, że jest podobna jednocześnie do wszystkiego i do niczego. I to jest jej wielką zaletą! To właśnie sprawia, że tego rodzaju desenie pasują do naprawdę każdego pomieszczenia: i tego, które powinno być udekorowane subtelnie i nienachalnie, i tego, co do którego chcielibyśmy, aby było tak wyraziste, jak to tylko możliwe. W ostatnich latach szczególną popularnością cieszył się zygzakowaty wzór chevron, stosowany zarówno w biurach, jak i w pokojach dziecięcych (naklejka na ścianę ornament tego rodzaju, zwłaszcza taka o mocnych, kontrastowych kolorach, potrafi naprawdę radykalnie odmienić wygląd wnętrza!), ale na nim naklejki ornament bynajmniej się nie kończą. Warto sięgnąć także po trójkąty, kółka i okręgi, pętelki, proste linie (potrafią być zaskakująco ozdobne!) i wiele, wiele innych.