Nocne tapety – latarnie rozświetlające ciemność
Bardzo popularnym i często wykorzystywanym motywem dekoracyjnym jest obraz nocnego miasta – czarnych sylwetek wieżowców i domów z oknami rozjaśnionymi światłem. Żeby umieścić na ścianie taki widok, możemy wykorzystać tapety. Latarnie rzucające w dół trójkąty światła i ciemne, rozświetlone gdzieniegdzie sylwetki budynków (starych kamienic albo wysokich nowoczesnych bloków), będą dobrze wyglądały zwłaszcza w jasnym, modernistycznym pomieszczeniu. Należy jednak pamiętać, że większość takich tapet jest dość ciemna i w otoczeniu podobnych kolorystycznie mebli oraz dodatków mogłaby pozostać niezauważona. Dodatkowo tego rodzaju estetyka nie wpłynęłyby raczej korzystnie na nastrój i styl pomieszczenia. Dlatego też jasne, przestronne pokoje, to najlepsze miejsca do wykorzystania takiego wzoru tapety. Latarnie nocą to motyw niewątpliwie wprowadzający ciekawy akcent, a dzięki swojej specyficznej kolorystyce, także rzucający się w oczy w każdym wnętrzu.
- Dobrym pomysłem może być również wykorzystanie wizerunków starych, bardzo ozdobnych latarni w sypialni. Do tego typu wzoru można wybrać pasujące łóżko z metalową ramą, drewniane meble z okuciami, tradycyjne lampki i ozdoby. Takie latarnie, kojarzące się z pierwszym tomem „Opowieści z Narnii”, to elegancki wzór oraz dobry punkt wyjścia do stworzenia stylowej i bardzo oryginalnej aranżacji, która spodoba się na pewno nie tylko miłośnikom tej książki!
Ozdobne tapety – latarnie w starym stylu
Dawniej ludzie potrafili wytwarzać przedmioty nie tylko trwałe i funkcjonalne, ale także piękne. Można przekonać się o tym oglądając prace klasycznych mistrzów rzemiosła. Większość z ich dzieł to niemal miniaturowe dzieła sztuki. Zjawisko to nie ominęło również i latarni. Pierwsze, dla których paliwem były gaz lub nafta, pojawiły się
w Londynie i
Paryżu na początku XIX wieku. Były to bardzo piękne, kute z żelaza, smukłe lampy. Ich odwzorowania (choć zdecydowanie nowocześniejsze bo zasilane prądem albo nawet energią słoneczną) możemy do dziś podziwiać na starówkach niektórych miast, albo nawet przy posesjach prywatnych. Znajdziecie je też na naszych tapetach. Latarnie ustawione w rzędzie i oświetlające drogę, przytwierdzone do ścian budynków, albo ich czarne sylwetki przedstawione na jasnym tle, to ładny motyw dekoracyjny, który możemy wykorzystać nie tylko do ozdobienia naszego domu. Opisywany wzór będzie dobrze wyglądał również w pubach, kawiarniach i restauracjach wykorzystujących elementy stylu vintage, albo po prostu posiadających wystrój pasujący do klasycznych latarni.
Marynistyczne tapety – latarnie morskie
Pisząc o tapetach latarnie, nie można nie wspomnieć o latarniach morskich. Ich wizerunek doskonale sprawdzi się we wnętrzach zaaranżowanych w stylu marynistycznym, w domkach letniskowych i pokojach osób zafascynowanych żeglarstwem. Pasuje on także do pokoju dziecięcego. Istnieje wiele wariantów tego rodzaju tapet. Latarnie morskie na naszych wzorach można podzielić na kilka grup:
- Rysunki dla dzieci – przedstawione na tych tapetach latarnie morskie są kolorowe i występują najczęściej w towarzystwie żaglówek, rozgwiazd, muszelek, kotwic albo rybek. Taki powtarzalny wzór na ścianie można wykorzystać w całym pokoju. Będzie on stanowił oryginalne tło dla jasnych mebli.
- Latarnia na wyspie – ten motyw bywa niekiedy tajemniczy i niepokojący. Najczęściej latarnia morska jest przedstawiona podczas sztormu, omywana przez wysokie fale. Czasem nawet w trakcie burzy, w otoczeniu błyskawic. Ciemna kolorystyka sprawia, że wzór taki najlepiej umieścić tylko na jednej ścianie, w jasnym i przestronnym wnętrzu oświetlonym naturalnym światłem. Wyeksponujemy wtedy tapetę, nie przyciemniając całego pomieszczenia.
- Wakacyjne wzory – na takich tapetach latarnie morskie przedstawione są w formie grafik lub rysunków w jasnych, pastelowych odcieniach. Ustawione obok siebie kolorowe latarnie o różnych wysokościach i kształtach to ozdoba wprowadzająca pozytywny nastrój, dzięki czemu doskonale pasuje do sypialni lub łazienki. Często latarnie takie przedstawia się też w towarzystwie kół sterowych albo kotwic.