Jak optycznie powiększyć przestrzeń? Jak dodać głębi monochromatycznemu wnętrzu? Jak sprawić, by goście i domownicy, przebywając w zamkniętym pomieszczeniu, czuli się odprężeni i zrelaksowani – jak w ogrodzie, parku czy też w lesie? Doskonałym rozwiązaniem jest przyciągająca wzrok fototapeta panoramiczna. Tego rodzaju ozdoba może stanowić element kontrastowy we wnętrzu minimalistycznym, jak również doskonale dopełni aranżację w stylu boho. Pasuje ona także do wielu innych stylizacji. Zapoznaj się z naszymi wskazówkami i sprawdź, która fototapeta panorama będzie najbardziej odpowiednia do twojego pokoju.
Złudzenia wizualne wykorzystywało i wykorzystuje wielu malarzy, którzy, dzięki manipulowaniu kształtami oraz światłocieniem, uzyskiwali i uzyskują efekt 3D. Do znanych iluzji należą „udawane” kapliczki Giotta w kaplicy Scrovegnich w Padwie, figury w nieprawdziwych niszach u Van Eycka czy surrealistyczne wizje Salvadora Dali, ale mistrzów tromp d'oeil i optycznych trików współcześnie jest też bardzo wielu. Dziś oko oszukują twórcy sztuki geometrycznej, streetartowcy i... projektanci wnętrz. Najprostszym sposobem na osiągnięcie niebanalnego efektu w przestrzeni mieszkalnej jest fototapeta. Panorama 3D lub płaska wielkoformatowa grafika, umieszczona na ścianie, błyskawicznie przeniesie cię w plener – na rajską plażę, pustynie Afryki czy do tajemniczego lasu. Aby podbić efekt trójwymiarowości w salonie, zdubluj obraz za pomocą lustra po przeciwnej stronie dekoracji lub w pobliżu okna. W łazience przyda się fototapeta panorama z widokiem na morze czy jezioro, umieszczona na kilku ścianach naokoło wanny. Pamiętaj o tym, że efekt 3D zostanie zniwelowany, jeśli na ścianie, na której znajduje się ozdoba, umieścisz półki. Lepiej w takim przypadku wykorzystać wolnostojące szafki na cienkich nóżkach. Lubisz ekstremalne doznania? Umieść na podłodze zdjęcie szerokokątne przedstawiające wiszący most lub przejście nad przepaścią.
Jeśli twoje mieszkanie nie jest duże, również możesz zastosować optyczne triki. Uwolnij się od poczucia przytłoczenia w kilku prostych krokach. Po pierwsze postaw na meble i półki w subtelnych, rozbielonych albo przygaszonych kolorach takich jak biały, szary i beżowy. Następnie wprowadź jeden mocny akcent w pomieszczeniu i dopasuj do niego dodatki. Fototapeta panoramiczna z widokiem na błękitne szczyty gór, szmaragdowe wzgórza Toskanii czy złote fale piaskowców z Colorado nada wnętrzu głębi. Dekoracje takie jak: poduszki, klosze lamp, doniczki lub rolety dopasuj kolorystycznie do odcieni dominujących na trójwymiarowym zdjęciu. Za pomocą akcentów o różnych barwach lub zróżnicowanych faktur możesz podzielić pokój na strefy. W niewielkich pomieszczeniach doskonale sprawdzają się też wielofunkcyjne meble, np. stoliki składające się jak matrioszka. Możesz też ukryć rzeczy w schowkach pod schodami czy w pufach. Szafy zamień na systemy przechowywania. W minimalistycznym wnętrzu świetnie wyglądają dodatki, których prawie nie widać: szklane wazony i przezroczyste krzesła na wąskich, metalowych nóżkach.
Mimo, że industrialny sznyt wciąż cieszy się ogromną popularnością, współcześni designerzy coraz chętniej tworzą wnętrza eklektyczne, będące mieszanką popularnych stylów. Fototapeta panorama doskonale sprawdzi się we wnętrzu łączącym elementy klasyczne albo minimalistyczne z odnawianymi antykami. Zainspiruj się np. aranżacjami scandi vintage. Tego rodzaju wnętrza ożywiają się pod wpływem elementów retro. Sporo tu bieli i czerni w połączeniu z brązem i przecierkami. Stoły z drewnianymi blatami mają delikatne przebarwienia, naczynia kojarzą się z latami 60. i 70. Nie wyrzucaj więc mebli po rodzicach i dziadkach. Odmaluj je i wyposaż w nowe nóżki czy uchwyty. Uzupełnieniem będzie zbiór starych zdjęć w ramkach DIY lub retro fototapeta. Panorama nadmorskiego portu w sepii, szeroka rycina przedstawiająca park? Zdecyduj sam. Antyk to jednak nie tylko style retro i vintage. Świetne są nawiązania do greckiej i rzymskiej starożytności w nowej odsłonie. Kolumienki to podstawa. Nawiązują do nich kształty nóg stołów oraz wazonów. Doniczki na kwiaty mogą przywodzić na myśl antyczne wazy. Na blatach z terrazzo stoją figurki w kształcie stóp czy dłoni, które kojarzą się z potłuczonymi rzeźbami. Stonowane barwy i kamienne żyłkowania korespondują z modnym ostatnio stylem botanical. Całość takiej stylizacji świetnie uzupełni też fototapeta panorama zapraszająca w podróż nie tylko po ruinach grackich świątyń.