Obrazy wg kategorii - Klasycyzm

Eleganckie, klasyczne wnętrze to coś ponadczasowego - zgadzacie się? Moda przemija, ale tradycyjne piękno pozostaje. W domu urządzonym na styl klasyczny aż chce się rozwijać horyzonty, spędzając wolny czas na czytaniu książek albo nauce czegoś nowego. Czy jednak takie mieszkanie musi być nudne i kojarzyć się wyłącznie ze złotymi kandelabrami, czerwonymi dywanami i olejnymi obrazami w ciężkich ramach? Absolutnie nie! W odpowiedzi na potrzeby osób, które są nowoczesne, ale chciałyby jednak, by w ich wnętrzu pojawiła się nuta elegancji, przygotowaliśmy obrazy klasycystyczne. Dekoracje te nadadzą czterem ścianom odpowiedniego charakteru, nie sprawią jednak przy tym, że dom wyda się obciążony, a aranżacja “przesadzona”. Po prostu czysta klasa i gust! Zobacz, jak obrazy z klasycyzmu mogą odmienić dziś wnętrze Twojego domu. 

37 obrazów

 

Obrazy klasycyzm - wystudiowane piękno, niewymuszona elegancja

Czym wyróżniają się prawdziwe klasycystyczne dzieła sztuki? Chodzi tutaj przede wszystkim o zachowanie właściwych proporcji przedstawionych postaci i licznych nawiązań do antyku. Malarze i rzeźbiarze tworzący zgodnie z tym nurtem bardzo często przedstawiali akty (podobnie, jak to właśnie miało miejsce w starożytnej Grecji i Rzymie). Obrazy klasycystyczne cechowały się również tym, że kształt był znacznie ważniejszy niż barwa, a postaci i inne przedmioty przedstawione w dziele sztuki wyglądały niezwykle idealistycznie - autorom chodziło bowiem o to, by jak najbardziej zbliżyć się do doskonałego piękna. Dzieła wykonane w tym nurcie były również bardzo statyczne i emanował z nich niezwykły spokój - zupełnie przeciwnie niż miało to miejsce na przykład w epoce baroku, kiedy nastąpiło “szaleństwo” barw i kształtów. Obrazy klasycyzmu w dzisiejszych wnętrzach najbardziej pasują do osób opanowanych, łagodnych i spokojnych, wiodących ustatkowany tryb życia. Tego typu dekoracje są bardzo wymagające, bo z uwagi na swój charakter “kłócą” się z jaskrawymi barwami, nieregularnymi, dziwacznymi kształtami itd. Mimo wszystko warto jednak uczynić z nich element aranżacji, bo świadczą one, że mamy po prostu dobry gust, “odporny” na wszelkie krótkotrwałe trendy. Mówią one światu, że ich właściciel wie, czego chce, jest zdecydowany i stateczny. To bardzo pozytywne cechy charakteru - jeśli je mamy, warto podkreślać to na wszelkie sposoby.

Obrazy z klasycyzmu - co do nich pasuje?

Jak zaaranżować wnętrze, by wyeksponować piękno wspomnianych obrazów? Po pierwsze, na pewno warto umieścić w pokoju jeszcze inne elementy łagodnie nawiązujące do klasycyzmu. To, ile ich będzie, zależy oczywiście od naszego gustu - niektórzy lubią bogatsze, a inni skromniejsze wnętrza. W tej roli świetnie sprawdzą się na przykład “greckie” dekory na ścianach. Możemy namalować je samodzielnie, albo zakupić gotową tapetę z takim wzorem. Najlepiej, żeby były one w jasnych kolorach, nawiązujących do antycznych zabytków. Obrazy klasycyzm w ogóle wyśmienicie komponują się ze stonowanymi, ciepłymi, pudrowymi barwami - doskonale pasują tu więc wszelkie odcienie beżu, brudnej żółci czy bardzo delikatnego pomarańczu. Oczywiście, jak zawsze, sprawdzi się tu także biel oraz szarości - w końcu są to kolory, które często widujemy na dziełach, takich jak obrazy z klasycyzmu. Jeśli chodzi o pozostałe dodatki, to w takim klasycznym wnętrzu najlepiej będą wyglądać solidne meble, które mogą być stylizowane na stare (albo faktycznie pochodzące z antykwariatu). Ważne jest jednak to, by wszystko tworzyło jedną wielką harmonię - jeśli kolekcjonujemy stare meble, postarajmy się, żeby jak najbardziej pasowały one do siebie nawzajem. Oczywiście nie zaszkodzi, jeżeli ustawimy w pokoju coś, co będzie się wyróżniać na tle innych elementów - w końcu nie chodzi nam o to, by tworzyć smutną scenerię pozbawioną duszy. Niech będzie klasycznie i elegancko, ale nie śmiertelnie poważnie!

Jakie obrazy klasycystyczne są najpopularniejsze?

Pisaliśmy wcześniej, że artyści tworzący w nurcie klasycystycznym najczęściej malowali lub rzeźbili dzieła nawiązujące stylistycznie do antyku. I rzeczywiście, na takie obrazy klasycyzmu można często natknąć się, przeglądając strony sklepu Myloview. Postanowiliśmy jednak urozmaicić naszą ofertę i zaproponować do tego coś jeszcze. Wśród obrazów nawiązujących stylistycznie do klasycyzmu znajdą się więc grafiki z motywem kwiatów, drzew, delikatnych pejzaży, miejskich uliczek czy po prostu intrygujących postaci. Wszystko po to, by każdy mógł dopasować obrazy z klasycyzmu do swoich potrzeb. Te wyjątkowe dekoracje najlepiej będą prezentowały się oczywiście w salonie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by umieścić je w dowolnym miejscu w domowej przestrzeni. Obrazy klasycyzm podkreślą bowiem również intymny i spokojny charakter sypialni albo zaintrygują gości już po przekroczeniu progu, zajmując godne miejsce w przedpokoju. Jak zwykle, wszystko zależy od inwencji twórczej właścicieli!