Kropki to zabawny, uroczy wzór, który przypomina nam o tym, aby nie brać się – nawet jeśli jesteśmy dorosłymi i poważnymi ludźmi – przesadnie poważnie. Choć rozmaite formy nakrapianego wzoru były popularne od niepamiętnych czasów (może z wyjątkiem czasów średniowiecznych, kiedy kropki kojarzyły się ze śmiercionośną czarną ospą), dopiero mniej więcej w XX wieku groszki osiągnęły prawdziwe apogeum swojej popularności, stając się jednym z najchętniej wykorzystywanych deseni. Naklejki kropki na ścianę to ozdoba, która spodoba się każdemu, kto w aranżacji wnętrz ceni lekkość i pogodę. Przeczytajcie poradnik, jaki dla Was przygotowaliśmy, a szybko przekonacie się, że naklejki kolorowe kropki to dekoracja odpowiednia nie tylko do udekorowania pokoju dziecka i że proste naklejki kropki mogą być znacznie bardziej wyrafinowane, niż można by przypuszczać…
Kropki (albo ciapki, groszki, kropeczki – nieważne, jak je nazwiemy!) od wielu lat są jednym z najbardziej popularnych deseni, zarówno w świecie mody, jak i w designie w ogóle. Ten zabawny, bezpretensjonalny wzór na zawsze zapisał się w historii mody – a my pokażemy Wam, jak z wybiegów przenieść go do mieszkań, wykorzystując naklejki kropki!
Gdyby przejrzeć annały mody ostatnich kilkudziesięciu lat – nie tylko mody zresztą, ale także kultury i historii – szybko okaże się, że groszki były wszędzie. Od słynnego bikini Marilyn Monroe poprzez opaskę na włosy Rosie z plakatu We Can Do It aż po koszulę Boba Dylana. Nie bez przyczyny wszystkie przykłady, jakie tutaj wymieniliśmy, kojarzą się z czasami II wojny światowej i pierwszymi dwiema dekadami po niej: groszki to typowy wzór retro, zwykle dość wyraźnie nawiązujący do konkretnej epoki – najczęściej lat 50. ubiegłego wieku. Czy to znaczy, że naklejki kropki nadadzą się wyłącznie do udekorowania wnętrza w stylu retro albo vintage? Czytaj dalej, a się przekonasz!
Rockabilly to coś w rodzaju muzyki proto-rockowej: ten narodzony w latach 50. gitarowy styl grania, z charakterystycznie skocznymi melodiami, w pewnych kręgach popularny jest do dzisiaj. Znacznie popularniejszy od niego jest jednak styl rockabilly, nawiązujący do mody z tamtego okresu. Jednym z jego najbardziej rozpoznawalnych elementów są właśnie groszki! Jeśli podoba Ci się taki rockandrollowy, zadziorny styl, z łatwością wprowadzisz go do jednego ze swoich domowych wnętrz, wykorzystując naklejki czarne kropki (albo, co także jest popularną kombinacją kolorystyczną, naklejki kropki białe na czerwonym tle). Możesz sięgnąć po naklejki kropki na ścianę, ale równie dobrze możesz ozdobić nimi inne elementy wnętrza, na przykład meble (drzwi szafy, blat biurka lub stołu, stolik nocny…) albo drzwi. Dodaj do tego elementy takie jak plakaty z czarno-białymi zdjęciami gwiazd tamtego okresu (albo – jeszcze lepiej! – oprawione okładki winylowych płyt czy meble w stylu retro, a stworzysz niby staroświecką, a jednak niezwykle świeżą kompozycję.
Jeśli chodzi o naklejki kolorowe kropki, mamy dwie propozycje. Pierwsza jest zupełnie tradycyjna: wykorzystanie ich w charakterze ozdoby pokoju dziecka albo nastolatka. Są lekkie, bezpretensjonalne i młodzieńcze – idealnie się do tego nadadzą! Nasza druga propozycja jest znacznie odważniejsza, ale przez to także i ciekawsza, tak w każdym razie nam się wydaje: wykorzystać kolorowe naklejki kropki do udekorowania jak najbardziej „dorosłego” wnętrza! Zdradzimy Wam sekret, który umożliwi Wam zrobienie tego bez popadania w czułostkowość i infantylizm: pozostałe elementy aranżacji muszą być możliwie minimalistyczne i oszczędne w wyrazie. Stworzy to bardzo interesujący kontrast i nie będzie sprawiało wrażenia niedojrzałości, obiecujemy! Naturalnie, jeżeli zabawne, młodzieńcze wnętrze urządzone z przymrużeniem oka jest tym, co do Was przemawia – tym lepiej, w ogóle nie musicie się ograniczać!
Klasyczne połączenie czerni i bieli to coś, co nigdy nie wyjdzie z mody. Naklejki kropki utrzymane w tej kolorystyce mogą być bardzo ciekawą alternatywą dla zwykłej białej ściany, a w odpowiednim towarzystwie mogą nawet mieć w sobie coś ze stylistyki pop-artu (czy nawet op-artu: kierunku w sztuce chętnie sięgającego po motywy geometryczne i złudzenia optyczne). Mogą być tak lekkie lub tak poważne, jak tylko tego chcesz – to bardzo uniwersalna dekoracja!