Obrazy wg kategorii - Zieleń

Zieleń to jeden z najspokojniejszych i najbardziej naturalnych kolorów. Zielone są liście na drzewach i trawa. Kiedy jest lato, a my przebywamy na łonie natury, zieleń to barwa, którą widzimy wszędzie dookoła. Nie sposób nie lubić tego koloru, a szczególnie w takich odcieniach, które najczęściej występują w naturze. By nieco “uspokoić” wystrój wnętrza, warto umieścić na ścianie zielony obraz. Taka piękna roślinna fotografia będzie doskonale prezentować się w niemal każdej stylistyce, wprowadzając do wnętrza odrobinę świeżości, lekkości oraz oddechu. Obrazy z zielenią sprawdzą się zarówno w salonie, sypialni, przedpokoju, kuchni, jak i pokoju dziecięcym czy nawet łazience. Jednym słowem: wszędzie! 

32 obrazów

 

Naturalny obraz - zielony zawrót głowy!

Ludzkość ma wiele pomysłów na innowacje. Tworzymy wynalazki, wpadamy na kreatywne pomysły, ułatwiamy sobie życie za pomocą rewolucyjnych rozwiązań. Nie zawsze zdajemy sobie jednak sprawę, że bardzo często naśladujemy przy tym naturę lub korzystamy z jej zasobów. Wystarczy pomyśleć choćby o młynie napędzanym wodą lub wiatrem czy samolotach, które unoszą się na skrzydłach podobnych do tych u ptaków. Naukowcy nieustannie próbują ulepszać swoje wynalazki, podpatrując przyrodę. Nic dziwnego, że motywy zaczerpnięte prosto z natury często pojawiają się także w naszych domach - czasem mając praktyczny, a kiedy indziej tylko dekoracyjny wymiar. Chęć sięgania “do źródła”, do tego, co było na Ziemi jeszcze zanim pojawiła się cywilizacja, jest chyba zapisana w naszych genach. I na tę potrzebę odpowiadają właśnie niepozorne, ale piękne obrazy z zielenią! Liście, trawy, łodygi, źdźbła i wszystko inne, co jest zielone, zawsze będzie wspaniale prezentować się w naszych domach, dodając aranżacji świeżości, a nam życiodajnej energii. Co więcej, takie dekoracje pasują do każdego pomieszczenia, dzięki czemu z łatwością możemy znaleźć dla nich miejsce w naszej codziennej przestrzeni.

Obraz zieleni: salon z nutką świeżości

Salon jest pomieszczeniem, które pełni najbardziej reprezentacyjną funkcję w domu. Jeśli zabieramy się za zmianę wystroju wnętrza, temu pokojowi trzeba poświęcić wyjątkowo dużo uwagi. Dekoracja taka jak zielony obraz wyśmienicie sprawdzi się w pokoju dziennym, stanowiąc jego estetyczne dopełnienie. Do czego najbardziej będzie ona pasować? Cóż, tutaj mamy wiele możliwości do wyboru! Zieleń doskonale komponuje się bowiem nie tylko z kolorami ziemi (brązami, beżami, innymi albo podobnymi odcieniami zieleni), ale może stanowić także świetny kontrast do chłodnych i surowych barw - jak np. szarość.

  • Jeśli chcemy połączyć z szarymi ścianami jakiś obraz, zielony kolor będzie idealnie nadawał się do tego typu zestawienia - a to dlatego, że przełamie “zimno” szarości i wprowadzi do wnętrza nieco życia. Dzięki temu uzyskamy bardzo elegancką, lekką aranżację, która na pewno nie znudzi nam się przez kolejne lata.
  • W salonie doskonale będzie prezentował się zielony obraz w postaci dyptyku, tryptyku albo kwadryptyku (czyli grafiki złożonej odpowiednio z dwóch, trzech albo czterech części, które można powiesić obok siebie, tworząc swego rodzaju “układankę” składającą się na jeden obraz). Taka oryginalna ozdoba na pewno przyciągnie wzrok wszystkich gości, wniesie też do wnętrza muśnięcie nowoczesności.

Obraz zieleni w sypialni - w dżungli snów

Grafiki z motywem natury doskonale sprawdzą się także w sypialni. Warto bowiem pamiętać, że kolor zielony cudownie uspokaja, pomagając nam pozbierać myśli i odetchnąć po męczącym dniu, albo podczas trudnej pracy umysłowej. Bez względu więc na to, czy sypialnię traktujemy jak swój gabinet, czy też jest to pomieszczenie przeznaczone wyłącznie do odpoczynku, zielony obraz doskonale wkomponuje się w tę indywidualną przestrzeń.

Najlepiej sprawdzą się tutaj fotografie makro, przedstawiające m.in. rosę na źdźbłach trawy z bliska, liście na drzewach i rośliny. Urządzając sypialnię, koniecznie musimy pamiętać o tym, żeby otaczające nas kolory były łagodne i wyciszające - starajmy się więc raczej unikać agresywnych i chłodnych barw, jak czerwień czy czerń, chyba że potraktujemy je tylko jako dodatek. Znacznie “bezpieczniejsze” będą takie barwy, jak brązy, szarości, beże, zielenie, błękity czy przygaszone żółcie (chociaż żółty też pobudza, lepiej więc ograniczyć go tylko do jednej ściany). Ostateczny wystrój zależy oczywiście od nas - weźmy pod uwagę przede wszystkim swój temperament i to, w otoczeniu jakich kolorów czujemy się dobrze, a jakie mogłyby na dłuższą metę nam przeszkadzać. I na koniec pamiętajmy, że najlepsza dekoracja to taki obraz - zielony, który jest jednocześnie delikatny i subtelny, a z drugiej - dodający pomieszczeniu odpowiedniego charakteru.