3 aranżacje salonu z fototapetą w roli głównej

Uwielbiamy błędy dekoracyjne. Naprawdę! Podobnie jak mutacje są niezbędne w rozwoju gatunku, tak i rozmaite „błędy i wypaczenia” pomagają stylowi – a wraz z nim modom i trendom – ewoluować i rozwijać się ku nowym, ciekawym terytoriom. Pamiętajmy, że kiedyś „błędem” nazywano wieszanie zasłon drukowanych we wzór inny niż obicia mebli, malowanie ścian w „dorosłych” wnętrzach na żywe, wesołe kolory czy… wykorzystywanie fototapet.

Fototapeta do salonu krajobraz górski
Fototapeta do salonu krajobraz górski - myloview.pl, inspirację przygotowała: Monika

Bez względu na to, jak wielki sentyment mamy do błędów wszystkiego rodzaju, doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że salon – jako wnętrze typowo reprezentacyjne – przez wiele osób zdecydowanie nie jest traktowany jako pole do eksperymentów. Wprost przeciwnie: to tutaj zazwyczaj ujawnia się pewien dekoracyjny konserwatyzm. I nie ma w tym nic złego: przecież każdy chce się pokazać od jak najlepszej strony i pochwalić swoim dobrym gustem! Mając to na uwadze, przygotowaliśmy dla Was poradnik, który pomoże Wam uniknąć kilku typowych błędów popełnianych przy wyborze fototapety do salonu. Wiemy, że aranżacja salonu z fototapetą wielu osobom może wydawać się trudnym zadaniem, dlatego mamy nadzieję, że uda nam się pomóc Wam i rozwiać Wasze wątpliwości!

Błąd 1: Szukając fototapety do salonu, zapominasz o proporcjach i rozmiarach

Zazwyczaj rozważania na temat tego, jakie fototapety do salonu będą najlepsze, zaczynają się od zastanowienia nad jej wzorem i motywem. I nie ma w tym nic dziwnego, to bardzo naturalny odruch, ale chcielibyśmy Cię zachęcić, żebyś przede wszystkim pomyślał nie nad grafiką dekoracji, lecz nad jej rozmiarami. Co mamy na myśli? Przede wszystkim to, że choć tradycyjna aranżacja salonu z fototapetą to taka, w której dekoruje się całą jedną ścianę, to wcale nie musisz na tym poprzestawać. Niektóre fototapety do salonu będą wyglądały świetnie naklejone na załamaniu dwóch sąsiednich ścian, inne wspaniale prezentują się w formie pojedynczego ozdobnego pasa, szerokiego na jeden, może dwa bryty. Wszystko jest kwestią rozmiarów wnętrza oraz dostępnej przestrzeni.

Podobnie mają się sprawy z wielkością samego wzoru fototapety: jego proporcje mogą być nawet ważniejsze niż treść. W małym wnętrzu lepiej odnajdą się niewielkie, drobne motywy, natomiast w większych powinny być one odpowiednio większe, aby uzyskać dobry efekt. Przykład? W dużym, przestronnym pomieszczeniu świetnie będą wyglądać nowoczesne fototapety do salonu z majestatycznym krajobrazem.

Fototapeta do salonu abstrakcja
Fototapeta do salonu abstrakcja - myloview.pl, inspirację przygotowała: Monika

Błąd 2: Zakładasz, że podobieństwo i harmonia są tym samym

To brzmi mgliście, ale pozwól, że wytłumaczymy. Na pewno kojarzysz wnętrza, w których wszystko – naprawdę wszystko, od dywanu poprzez meble aż po zasłonki – nawiązuje do tej samej gamy kolorystycznej, często bardzo ostentacyjnie. A zatem niebieskie ściany, dywan w niebieską kratę, błękitna kanapa, granatowe zasłony… i tak dalej. Co w tym złego? Zakładanie, że to, co należy do tej samej kategorii – na przykład „niebieskie przedmioty” – musi do siebie pasować. Niestety, to byłoby zbyt łatwe! Wcale nie jest oczywiste, że najlepsze fototapety do salonu, w którym jest żółty dywan i żółte zasłony, to te, które są żółte. Wprost przeciwnie: może to te czarno-białe, albo w sepii, albo zielone… Nowoczesne fototapety do salonu dają tak wiele możliwości dopasowania grafiki do charakteru i stylu wnętrza, że naprawdę nie musisz się ograniczać! A jaka fototapeta do salonu sprawdzi się w każdej aranżacji? Uważamy, że nie ma wnętrza, do którego nie pasowałby starannie dobrany wzór w kwiaty, bądź łagodna abstrakcja (np. w stylu mid-century modern)!

Fototapeta do salonu w kwiaty
Fototapeta do salonu w kwiaty - myloview.pl, inspirację przygotowała: Monika

Błąd 3: Za bardzo przejmujesz się zasadami

Dziwne podsumowanie tekstu o błędach, prawda? Nie zrażaj się jednak i wysłuchaj nas do końca! Jeżeli chcesz urządzić naprawdę stylowy, jedyny w swoim rodzaju salon, musisz liczyć się z tym, że nie jest to misja, którą można przeprowadzić według ścisłych reguł, od A prosto do Z. Dlatego zachęcamy Cię, byś poznał ważne dekoracyjne zasady – jak te, o których pisaliśmy wyżej – i naginał je do własnych potrzeb. Tylko Ty znasz swoje mieszkanie i w związku z tym wiesz, jaka fototapeta do salonu będzie najlepsza. Dlatego wybierając wszelkiego rodzaju ozdoby, czy będą nimi nowoczesne fototapety do salonu czy cokolwiek innego, kieruj się nie tylko tym, co wyczytałeś w magazynach czy… w tekstach takich jak ten. Najlepsza aranżacja salonu to taka, która jest Twoja własna i najbardziej Ci się podoba!

Ewelina Krawczyk

Entuzjastka miejskiego ogrodnictwa, jogi i designu z połowy XX wieku. Kiedy nie pisze i nie gotuje, prawdopodobnie właśnie ogląda "Grę o tron" albo maluje paznokcie. 

Inne artykuły
Legalny doping dla wnętrza: fototapety do fitness clubu i siłowni

Legalny doping dla wnętrza: fototapety do fitness clubu i siłowni

Plakaty fitness i fototapety siłownia to jeden z najskuteczniejszych sposobów na osiągnięcie tego celu! Pokażemy Ci, jak je wykorzystać, by osiągnąć prawdziwie spektakularne efekty. Jeżeli więc chcesz wyróżnić się na tle konkurencji, zadbaj o to, by Twoja siłownia (albo klub fitness innego rodzaju!) udekorowana była interesująco i... inspirująco.
Wnętrze ze smakiem: fototapety do restauracji

Wnętrze ze smakiem: fototapety do restauracji

Wielu krytyków kulinarnych przyznaje, że na ich ocenę lokalu wpływa tyleż smak i wygląd serwowanych w nim dań, co fakt, czy - i jaki! - dany lokal ma pomysł na siebie. To logiczne, bo przecież w dzisiejszych czasach zażartej konkurencji między lokalami gastronomicznymi naprawdę złe jedzenie mało kto już odważa się podawać, ale wyróżnienie się na tle innych miejsc o podobnym poziomie - oto prawdziwa sztuka!
Kolorowe fototapety i obrazy: jak wybrać najciekawsze?

Kolorowe fototapety i obrazy: jak wybrać najciekawsze?

Wybieranie idealnego koloru ścian, albo całej palety kolorystycznej dla wnętrza, wcale nie musi wiązać się z załamywaniem rąk, bezsennością i zgrzytaniem zębami. Zamiast myśleć o nim jak o poważnej decyzji na lata, lepiej spojrzeć na to zagadnienie jak na intrygujące wyzwanie!