Fototapety czarno-białe, czyli less is more

Planując dekorację pokoju, pomysłów warto szukać wśród uniwersalnych i ponadczasowych rozwiązań. Dzięki temu stworzymy wnętrze, które nie będzie nas zachwycać tylko przez jeden sezon, ale zostanie z nami na wiele długich lat. Tapety czarno-białe należą właśnie do takich nieśmiertelnych akcentów. Nowoczesne, monochromatyczne wnętrza są doskonałą przestrzenią, aby zaaranżować je przy użyciu fototapety czarno-białe widoki miast, geometryczne wzory czy architektoniczne detale. Szeroki wybór wzorów i wprost nieograniczona tematyka sprawiają, że każdy będzie mógł znaleźć coś specjalnie dla siebie.  Tapety czarno-białe to sprawdzony sposób na stworzenie stylowego i eleganckiego wystroju.

Fototapeta marokańska koniczyna
Fototapeta marokańska koniczyna do salonu i biura - myloview.pl, inspirację przygotowała: Ewelina

Czarno-biały wystrój wnętrz: tapety czarno-białe jako nośnik stylu

Wśród obowiązujących trendów panujących w aranżacji wnętrz znajdziemy zarówno pomysły na urządzenie pokoju w pełnym przepychu stylu, z wystawnymi meblami i obecnymi wszędzie dodatkami, jak i minimalistyczne wystroje skomponowane tylko i wyłącznie z najpotrzebniejszych elementów.

Doceniając każdą z tych tendencji, skłaniamy się jednak w stronę tej drugiej, wyznając za słynnym architektem Ludwikiem Mies van der Rohe, że „mniej znaczy więcej”. Van der Rohe określany jest ojcem duchowym architektury minimalizmu, ponieważ stawiał na proste i przestronne wnętrza wyposażone tylko w najpotrzebniejsze meble o minimalistycznej formie i uniwersalnym pięknie. Zwracał także szczególną uwagę na dobór szlachetnych surowców i efekty, jakie można uzyskać za pomocą ich faktury. Krocząc śladami wielkiego mistrza minimalizmu przygotowaliśmy fototapety czarnobiałe przedstawiające w dużym zbliżeniu materiały takie jak kamień, beton, roślinne włókna czy żyłkowany marmur. Wybierając jeden z takich wzorów stworzymy dekorację, której nie powstydziłby się sam Ludwig Mies van der Rohe!

Fototapety czarno-białe uliczki i inne wzory

Niezaprzeczalną zaletą jaką posiadają nasze fototapety czarno-białe na wymiar jest to, że dzięki uniwersalnemu charakterowi pasują praktycznie do każdego wnętrza. Jeśli nasz salon urządzony jest w tradycyjnym, klasycznym stylu, doskonale będą pasować czarno-białe fototapety antycznych budowli i ruin. W romantycznej sypialni sprawdzą się fototapety czarno-białe uliczki przedstawiające urokliwe zakątki Rzymu lub Wenecji. Z kolei w skandynawskim salonie doskonale będą się prezentować tapety czarnobiałe przedstawiające strukturę dzikich i surowych skał, które swym charakterem nawiążą do północnego krajobrazu. Ile tapet, tyle pomysłów!

Poniżej zebraliśmy kilka propozycji na to jak zaaranżować wnętrze przy użyciu czarno-białych tapet ze względu na to, co przedstawiają:

Tapety czarno-białe w geometryczne wzory. Paski czy jodełka, iluzje optyczne nawiązujące do panującej w latach 50. i 60. mody na op-art i desenie w stylu etno sprawdzą się doskonale w nowoczesnych, industrialnych wnętrzach, gdzie będą stanowić główną dekorację.

Fototapeta kreski czarno-białe
Fototapeta kreski czarno-białe - myloview.pl, inspirację przygotowała: Ewelina

Krajobrazy. Panoramy, pejzaże i widoki miastutrzymane w kolorystyce starych zdjęć idealnie wkomponujemy w klasyczne wnętrza.
  • Strzałem w dziesiątkę będą fototapety czarno-białe przedstawiające panoramy takich miast jak Rzym lub Paryż z dawnych czasów.

Detale architektoniczne. To kolejna uniwersalna propozycja. W zależności od tego, jaki styl panuje w naszym salonie, możemy wybrać fototapety czarno-białe przedstawiające ultranowoczesne konstrukcje ze stali i szkła lub nieco romantyczne w charakterze detale barokowych kamienic.

Zoom na fakturę. Jeśli jesteśmy miłośnikami nie tylko minimalizmu, ale także przedstawień abstrakcyjnych, zamiast wybrać tapetę z figuralnym przedstawieniem, proponujemy fototapety czarno-białe na wymiar przedstawiające różnorodne materiały w dużym powiększeniu: kamienie, ptasie skrzydła czy drewniane deski. To oryginalny sposób na ponadczasową dekorację.

Natura. Rośliny i zwierzęta w czarno-białej kolorystyce i minimalistycznym charakterze będą świetną dekoracją w nowoczesnym wnętrzu.
Fototapeta czarno-biała rośliny do salonu
Fototapeta czarno-biała rośliny do salonu - myloview.pl, inspirację przygotowała: Ewelina

Czarno-białe zdjęcia. Przedstawienia przypominające kadry starych filmów sprawdzą się zarówno w nowoczesnych wnętrzach, jak i w stylu retro. Należy jednak pamiętać, że tego typu fototapety czarno-białe będą się najlepiej prezentować w przestronnym wnętrzu gdzie możemy je odpowiednio wyeksponować.

Kolorowe akcenty. Pozwolą nam ożywić monochromatyczne wnętrza. I choć pamiętamy, że mniej znaczy więcej, czasami warto odejść na chwilę od tej zasady.
  • Fototapety czarno-białe z kolorem ożywią pokój i dosłownie nadadzą mu kolorów.
  • Żółte taksówki przy Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku lub czerwony samochód przy Wieży Eiffla to tylko nieliczne z naszych propozycji.
  • Fototapety czarno-białe z czerwonym elementem świetnie sprawdzą się w salonie, w którym znajduje się czerwony wazon, mebel czy dywan. 
Inne artykuły
Fototapety z graffiti - głos ulicy w mieszkaniu

Fototapety z graffiti - głos ulicy w mieszkaniu

Choć graffiti – często uznawane, nie do końca słusznie, za synonim street artu – wydaje się zjawiskiem na wskroś współczesnym, w istocie jego najdawniejsze początki można prześledzić aż do czasów antycznych. Już starożytni Rzymianie lubowali się w pokrywaniu ścian domów oraz murów napisami lub obrazkami – i to często obelżywymi! Jak widać, czasy się zmieniają, ale obyczaje – niekoniecznie...
Dekoratorski miszmasz, czyli styl eklektyczny w mieszkaniu

Dekoratorski miszmasz, czyli styl eklektyczny w mieszkaniu

Styl eklektyczny nie jest nowym wynalazkiem współczesnych dekoratorów wnętrz. Eklektyzm wywodzi się bowiem jeszcze z XIX w., kiedy to w przeważającej części Europy zapanowała moda na historyzm, czyli świadomie nawiązywanie do dawnych trendów i kanonów.
Jak urządzić pokój gościnny? Aranżacje z wykorzystaniem fototapet

Jak urządzić pokój gościnny? Aranżacje z wykorzystaniem fototapet

Pomieszczenie domowe, przypominające wystrojem hotelowy hotelik, powszechnie nazywamy pokojem gościnnym. Tego rodzaju przestrzeń sprawdzi się doskonale w każdym domu – pozwoli przenocować gości w komfortowych warunkach. A to z kolei sprawi, że znajomi będą miło wspominać wizytę. Jak urządzić pokój gościnny, żeby trafić w te nawet najbardziej wybredne gusta? Jakie kolory i dodatki wybrać?