Kolorowe fototapety i obrazy: jak wybrać najciekawsze?

Wybieranie idealnego koloru ścian - albo całej palety kolorystycznej dla wnętrza - wcale nie musi wiązać się z załamywaniem rąk, bezsennością i zgrzytaniem zębami. Zamiast myśleć o nim jak o poważnej decyzji na lata, lepiej spojrzeć na to zagadnienie jak na intrygujące wyzwanie! Wyzwanie, które z naszą pomocą nie będzie wcale takie trudne: odsłonimy przed Tobą tajniki naszego warsztatu i doradzimy, w jaki sposób optymalnie wykorzystać kolor we wnętrzu.

Fototapeta kolorowa do sypialni
Fototapeta kolorowa do sypialni - myloview.pl, inspirację przygotował: Adam

Zanim zaczniemy mówić o kolorach jako takich, zwróćmy uwagę na to, że każda przestrzeń - i nie jest istotne, czy mówimy o mieszkaniu, czy o wnętrzu firmowym albo publicznym - ma swoje przeznaczenie i funkcję. Przeznaczeniem niektórych wnętrz jest praca (zaliczymy do nich na przykład biuro - bez względu na to, czy znajduje się ono w domu czy w siedzibie firmy; do pewnego stopnia takim pomieszczeniem jest także kuchnia), podczas gdy inne stworzone są do wypoczynku (jak sypialnia albo salon fryzjerski, ale też łazienka). W niektórych zwykle przebywamy samotnie lub w gronie najbliższych osób (sypialnia), a inne mają za zadanie ułatwić towarzyską lub rodzinną interakcję (jak domowy salon, ale też kawiarnia czy restauracja). Innymi słowy: w niektórych wnętrzach, przynajmniej teoretycznie, chcemy być skupieni i zrelaksowani, a w innych - pobudzeni i energiczni. Warto o tym pamiętać, wybierając kolory wnętrza! Ale jak to zrobić? Czytaj dalej!

Zaczynamy od podstaw, czyli barwy neutralne na kolorowych fototapetach

Ach, barwy neutralne. Jedni je uwielbiają, inni nienawidzą. Zaliczamy do nich odcienie takie jak szarości i beże, a czasem także czerń i biel. Wnętrza, które całe są urządzone w neutralnej tonacji, mogą być albo niewiarygodnie nudne, albo bardzo stylowe - linia oddzielająca te dwa przypadki jest niezwykle cienka! Barwy neutralne w wystroju np. salonu, warto potraktować jako tło, dzięki któremu wszystkie kolorystyczne akcenty będą jeszcze bardziej rzucać się w oczy i w zestawieniu z którym nabiorą blasku. Dekoracje takie jak fototapeta w kolorze sepii pomogą Ci stworzyć neutralne "płótno", które możesz połączyć z dodatkami w rodzaju barwnych mebli (kanapy i fotele w intensywnych kolorach lub nawet wzorzyste są teraz bardzo na czasie!), tkanin czy bibelotów. Jeżeli więc boisz się, że fototapeta kolorowa albo inna barwna dekoracja to zbyt wiele na początek, zacznij od barw neutralnych, a jaskrawe dodatki dodawaj stopniowo później!

Fototapeta panorama w kolorze sepii
Fototapeta panorama w kolorze sepii - myloview.pl, inspirację przygotował: Adam

Ciepłe i zimne fototapety i obrazy kolorowe

Zamiast brać pod uwagę wszystkie barwy tęczy, już na samym początku ogranicz swój wybór do kolorów chłodnych lub ciepłych, biorąc pod uwagę to, jaką funkcję pełni dane wnętrze. To właśnie to, o czym pisaliśmy na początku: wnętrze do pracy lub zabawy? Barwy ciepłe! Wnętrze do relaksu i wyciszenia? Barwy chłodne! Ważny szczegół: nie musisz kierować się ogólnym postrzeganiem danej przestrzeni - bierz pod uwagę tylko własne doświadczenia! Jeżeli, na przykład, Twoja kuchnia jest dla Ciebie miejscem odpoczynku, nie wahaj się przed ozdobieniem jej ścian chłodnymi kolorami. Możesz zawiesić tam obraz w kolorze turkusowym, który będzie wyglądał fantastycznie w zestawieniu z metalicznymi sprzętami AGD.

Patrz w dół, czyli fototapeta kolorowa a podłoga

Podłoga to jeden z najczęściej ignorowanych kolorystycznych elementów wnętrza - co dziwi tym bardziej, że z reguły jest też jedną z największych plam koloru w pomieszczeniu! Jeżeli decydujesz się na ozdobienie jakąś barwą całej ściany lub nawet wszystkich ścian, zadbaj o to, by Twoja farba albo fototapeta jeden kolor współgrały z odcieniem podłogi. Jeśli w Twoim mieszkaniu podłoga jest bardzo charakterystyczna i wyrazista, być może pomysłem lepszym niż barwna fototapeta będą neutralne ściany ozdobione intrygującymi dekoracjami, takimi jak obraz kolorowe kwadraty lub dowolne inne obrazy kolorowe, a w przypadku naprawdę intensywnie kolorowych lub wzorzystych podłóg - obrazy w kolorze sepii.

Dodaj wnętrzu charakteru, wykorzystując fototapety i obrazy kolorowe

Mało kto mieszka w pałacu albo chociaż stylowej zabytkowej kamienicy: większość wnętrz, zwłaszcza tych w blokach, wygląda dość podobnie. Ta właśnie monotonia jest fantastycznym powodem, by kreatywnie wykorzystywać zarówno fototapety jeden kolor o niecodziennych, przyciągających spojrzenia barwach, jak i obrazy kolorowe! Jeżeli Twoje mieszkanie ma "dobre geny" w postaci interesujących detali architektonicznych albo chociaż ciekawych okien, tak naprawdę prawie każdy kolor będzie wyglądał dobrze na jego ścianach - sprawdzi się tu i wesoły obraz kolorowe kwadraty, i nastrojowe obrazy w kolorze sepii. Jasne, spokojne barwy neutralne pozwolą skupić całą uwagę na tym, co w takim wnętrzu najlepsze. Jeżeli jednak mieszkasz w typowym M, musisz się nieco bardziej postarać: ozdób ściany czymś z pazurem, co przyciągnie spojrzenie i odwróci uwagę od pewnej nijakości "rysów" wnętrza! Może to być obraz w kolorze turkusowym (ten odcień nie wychodzi z mody już od kilku lat i można chyba spokojnie założyć, że nie wyjdzie z niej jeszcze przez dłuższy czas), fototapeta o intrygującym wzorze czy nawet cała minigaleria ciekawie oprawionych obrazów, plakatów i zdjęć.

Obraz kolorowe trójkąty
Obraz kolorowe trójkąty - myloview.pl, inspirację przygotował: Adam

Nie wiesz od czego zacząć? Zacznij od końca!

To może wydawać się niezbyt intuicyjną radą, ale czasem naprawdę najlepiej jest zacząć ozdabianie mieszkania od... dekoracji ściennych. Masz jakiś obraz, który uwielbiasz? Szałowa fototapeta skradła Twoje serce? Dopasuj do nich pozostałe elementy wystroju wnętrza, wykorzystując składające się na nie kolory. Jeśli wydaje Ci się, że to trochę jak budowanie domu od komina, to pomyśl, że często tak właśnie robią profesjonalni dekoratorzy wnętrz: dzięki temu aranżacja jest niewiarygodnie spójna! 

Inne artykuły
Sypialnia może mieć wiele twarzy: fototapety i dodatki

Sypialnia może mieć wiele twarzy: fototapety i dodatki

Aranżacja sypialni pozornie wydaje się banalna, jednak stając oko w oko z zadaniem uświadamiamy sobie, że czeka nas niełatwa przeprawa. Począwszy od dopasowania kolorystyki i estetyki, uwzględniając własne preferencje i komfort… Jak nie pogubić się w propozycjach wnętrzarskich, a spośród nich wybrać najlepsze rozwiązanie?
Plakaty muzyczne w pokoju nastolatka

Plakaty muzyczne w pokoju nastolatka

Przyznasz, chyba że taki pokój nastolatka, w którym nie wisiałby choć jeden plakat muzyczny, wyglądałby co najmniej dziwnie, prawda? Młodzież uwielbia ozdabiać swoje ściany plakatami konkretnych koncertów albo po prostu takimi, które przedstawiają ich ulubionych wykonawców.
Legalny doping dla wnętrza: fototapety do fitness clubu i siłowni

Legalny doping dla wnętrza: fototapety do fitness clubu i siłowni

Plakaty fitness i fototapety siłownia to jeden z najskuteczniejszych sposobów na osiągnięcie tego celu! Pokażemy Ci, jak je wykorzystać, by osiągnąć prawdziwie spektakularne efekty. Jeżeli więc chcesz wyróżnić się na tle konkurencji, zadbaj o to, by Twoja siłownia (albo klub fitness innego rodzaju!) udekorowana była interesująco i... inspirująco.