Domowa galeria obrazów. Podpowiadamy jak ją stworzyć!

Dzisiaj pokażemy Wam aranżacyjne rozwiązania, które przeczą zasadzie: „less is more”. Czasami warto puścić wodze fantazji, zerwać z ograniczeniami, jakie zazwyczaj nami kierują i dać upust swojej kreatywności. W jaki sposób najlepiej to zrobić? Tworząc naszą własną, domową galerię. Kluczem do sukcesu jest znalezienie odpowiedzi na pytanie: jak rozmieścić obrazy i plakaty na ścianie, żeby stworzyć harmonijnie prezentującą się kompozycję. Zadanie to może się wydawać proste, jednak nasza pomysłowość powinna iść w parze z pewnymi wytycznymi. Wówczas będziemy mieć pewność, że tworzymy prawdziwe dzieło sztuki!

Kolaż z inspiracjami

Kolaż z inspiracjami – myloview.pl

Naszym zdaniem najważniejszym kryterium w tworzeniu aranżacji mieszkania jest oryginalność. Gdy będziemy kierować się naszym własnym gustem i indywidualnym wyczuciem piękna, wyczarujemy wystrój, który zawsze będzie modny i nie znudzi nam się przez wiele lat. Gallery wall to znakomity przepis na błyskawiczną metamorfozę pokoju, która stanie się także naszą wizytówką. Zacznijmy od tego, jak wieszać grafiki na ścianie, żeby stworzyć spójną całość, a następnie przyjrzyjmy się, jakie motywy przedstawieniowe możemy wybrać.

Miszmasz pod kontrolą

Gdy oglądamy w Internecie przykładowe propozycje domowych galerii obrazów i plakatów, może się nam wydawać, że nie obwiązują tutaj żadne zasady kierujące ani doborem wzorów, ani wielkości przedstawień. To jednak tylko część prawdy. Bo choć pewna doza swobody i fantazji jest dopuszczalna, to jednak musimy trzymać rękę na pulsie, planując jak rozmieścić grafiki na ścianie. Całkowicie losowe działania sprawdzały się w przypadku malarstwa gestu, czyli action paintingu. W tym wypadku jednak musimy dopasować do siebie elementy prawie tak, jak w układance.

Obrazy do nowoczesnego salonu

Grafiki do nowoczesnego salonu – myloview.pl

Zestawiając ze sobą małe i wielkoformatowe plakaty lub obrazy, powinniśmy dbać o to, by równomiernie rozkładać ciężar kompozycji na ścianie. Gdy decydujemy się na tryptyk, wszystkie grafiki będą takiej samej wielkości. Jeśli jednak mamy wizję rozbudowanej kompozycji, musimy wybrać przedstawienia o różnym formacie. Ważne jest jednak nie tylko to, jak wieszać obrazy lub plakaty, ale także to, jakie ramy do nich dobrać. Jeśli stawiamy na minimalizm, bawmy się tylko kolorami ramek, wszystkie wzory oprawiając w cienkie listewki. Jeśli jednak stawiamy na przepych, sięgnijmy po złocone ramy, różniące się rodzajem zdobień i ornamentów.

Nie więcej niż jeden temat

Tworząc domową galerię, warto na samym początku zastanowić się, co chcemy, by się tutaj znalazło. Nasze możliwości są w zasadzie nieograniczone, ale żeby kompozycja dobrze się prezentowała, powinna mieć myśl przewodnią, temat, wokół którego będzie krążyć. Pomyślmy chwilę, jakie jest nasze hobby, co lubimy robić w wolnym czasie lub jakie kino nas pasjonuje. Filmowe inspiracje mogą się okazać bardzo ciekawa propozycją. Romanse, horrory, a może science-fiction?

Obrazy retro Dziki Zachód

Plakaty retro Dziki Zachód – myloview.pl

Sięgnęliśmy po rozwiązanie w stylu retro, inspirując się westernami. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, takie wzory będą doskonale wyglądać także w nowoczesnym wnętrzu, tworząc z nim oryginalny kontrast. A jeśli każdą wolną chwilę spędzamy na podróżowaniu? Wówczas zdecydujmy się na gallery wall o miejskiej tematyce. Jak wieszać obrazy na ścianie, by taka kompozycja najlepiej się prezentowała? Zestawmy ze sobą kilka różnych przedstawień. Niech to będzie słynny zabytek, nazwa jednego z miast, widziany z lotu ptaka plan metropolii i geometryczny wzór, pasujący kolorystycznie do całości.

Podporządkuj się estetyce

Zastanawiając się, jak wieszać obrazy lub plakaty nad kanapą bądź łóżkiem i na jaki motyw przewodni się zdecydować, możemy także rozważyć, czy interesuje nas określona estetyka przedstawień. Jeśli nie mamy pomysłu na konkretną tematykę, skupmy się właśnie na stronie wizualnej. W przypadku nowoczesnych aranżacji warto postawić na galerię, utrzymaną w minimalistycznym stylu. W takiej sytuacji doskonale sprawdzą się skandynawskie wzory – geometryczne i typograficzne – które utrzymane będą w oszczędnej kolorystyce.

Obrazy do skandynawskiego wnętrza

Grafiki do skandynawskiego wnętrza – myloview.pl

Biel i czerń urozmaicona pastelowymi odcieniami to znakomity wybór. Jeśli dysponujemy dużym pomieszczeniem, wybierzmy kilka wielkoformatowych przedstawień. Jak wieszać obrazy na ścianie, które wcale nie są małe? Skomponujmy je tak, by układały się w kształt prostokąta.

Trzy wizje, jeden motyw

Jeśli rozbudowane galerie są dla nas zbyt odważnym krokiem lub nie dysponujemy wystarczająca ilością miejsca, możemy zdecydować się na efektowny tryptyk. Tutaj do wyboru mamy dwa, zupełnie odmienne rozwiązania, a każde z nich równie efektowne. Pierwszą propozycją są trzy przedstawienia o takim samym formacie, które najlepiej się będą prezentować, gdy zawiesimy je jeden obok drugiego w prostej linii. W przypadku nowoczesnej, oszczędnej w wyrazie aranżacji poszukajmy minimalistycznego pejzażu o zgeometryzowanej formie. Nie w każdym pokoju taki wzór będzie jednak dobrze wyglądał.

Obrazy minimalistyczna geometria

Plakaty minimalistyczna geometria – myloview.pl

Jeśli chcemy wprowadzić nieco bardziej przytulny akcent, wybierzmy floralne motywy, przypominające dawne ryciny. Zwróćmy uwagę, aby wybrane przez nas dekoracje miały różną wielkość. A jak wieszać obrazy i plakaty o zróżnicowanym formacie? Efektowną kompozycję uzyskamy, umieszczając dwa mniejsze jeden nad drugim, a trzeci tuż obok.

Obrazy vintage z ziołami

Obrazy vintage z ziołami – myloview.pl

Gallery wall to znakomity przepis na ciekawą metamorfozę wnętrza. Jeśli zastanawialiście się do tej pory, jak wieszać obrazy oraz plakaty, żeby stworzyć harmonijną kompozycję i na jakie motywy przedstawieniowe się zdecydować, żeby cieszyły oczy przez wiele lat, to mamy nadzieję, że rozwialiśmy wszystkie wątpliwości i otworzyliśmy Wam drogę do zupełnie nowej aranżacji!

Artykuł przygotowała Anna Broda-Turczańska

Agata Trzaskawka
Agata Trzaskawka
Brak komentarzy
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

+48 796 888 777
(pon. - pt. 10:00 - 17:00)
Zapisz się na newsletter
i odbierz kod rabatowy 5%