Nowoczesne, minimalistyczne wnętrza o przytulnym charakterze – to możliwe!

Minimalistyczny wystrój wnętrz to niezwykle praktyczny sposób urządzenia mieszkania. Dlaczego? Bo jest ponadczasowy, daje nam wiele miejsca do życia, a dodatkowo prezentuje się niezwykle efektownie. Dla wielu osób estetyka ta jest jednak zbyt ascetyczna, co sprawia, że brakuje jej przytulności. A wracając po całym dniu do domu, chcemy, by po przekroczeniu progu czekała na nas przyjazna, idealna do relaksu przestrzeń. Jak pogodzić te, wydawałoby się, całkiem różne stylistyki?

W świecie aranżacji wnętrz nigdy nie ma nudy. W każdym sezonie pojawiają się nowe rozwiązania, a znane do tej pory trendy albo odchodzą w zapomnienie na jakiś czas, albo przechodzą całkowitą metamorfozę, by zaskoczyć nas odświeżoną odsłoną. Taką przemianę przeszedł właśnie minimalistyczny wystrój wnętrz.

Minimalistyczne dodatki w ciepłych tonach

Minimalistyczne dodatki w ciepłych tonach

Oszczędnie urządzone aranżacje, które bazowały do tej pory na chłodnej palecie barwnej, otworzyły się na ciepłe kolory, co przyniosło zupełnie nieoczekiwany efekt! Takie stylizacje okażą się być znakomitym miejscem, by przeczekać jesienną aurę, ale sprawdzą się także w pozostałych porach roku, dając idealne warunki do codziennego życia. W jaki sposób wykreować taką przestrzeń? Pomocne okażą się odpowiednie dodatki: minimalistyczne plakaty i obrazy, rośliny, a także przytulne meble i dodatki.   

Minimalistyczne wnętrza, w których poczujesz się jak w domu

Zacznijmy od tego, co jest niezbędne, by stworzyć  ciepłą w wyrazie, a jednocześnie minimalistycznie prezentującą się stylizację. Bardzo ważne są materiały, z jakich będą wykonane meble i sprzęty. Postawmy na naturalne surowce: terakotę, jutę, wiklinę czy rattan, a także drewno. Jakie? Rodzaj może zależeć od naszego gustu, natomiast istotne jest to, by było ono pozostawione w naturalnym kolorze. Rama łóżka, piękny stół w jadalni, krzesła, okrągłe lustro oprawione w listwę – takie elementy to podstawa. Minimalistyczny wystrój wnętrz kładzie duży nacisk na jakość wykonania, dzięki czemu nawet meble i sprzęty użytku codziennego wyglądają świetnie, stanowiąc dekorację samą w sobie.

Naturalne surowce kluczem do udanej, minimalistycznej aranżacji mieszkania

Naturalne surowce kluczem do udanej, minimalistycznej aranżacji mieszkania

Co dalej? Na podłodze warto położyć pasujący dywan, który będzie pełnił podwójną rolę – ociepli pokój zarówno wizualnie, jak i dosłownie. Choć powinniśmy się kierować tutaj zasadą „im mniej, tym lepiej”, nie musimy przestrzegać jej w aż tak skrajny sposób. Wprowadźmy do wnętrza rośliny, które są doskonałym narzędziem w tworzeniu przytulnych aranżacji i zdecydujmy się także na minimalistyczne plakaty bądź obrazy. Minimalizm to nie tylko geometryczne wzory i abstrakcje, o czym zaraz się przekonamy!

Przytulne wnętrza – minimalistyczne aranżacje w odcieniu karmelu  

Zatrzymajmy się jednak na chwilę, by przyjrzeć się zagadnieniu, jakim jest kolorystyka. Nowoczesne, minimalistyczne wnętrza mogą się nam kojarzyć przede wszystkim ze stylem industrialnym bądź skandynawskim, a przez to z ograniczoną do bieli, czerni i szarości paletą barwną. Tymczasem kluczem do osiągnięcia przytulnego efektu jest właśnie odpowiednia tonacja wystroju.

Minimalistyczna fototapeta wpasuje się w niemal każdą aranżację

Minimalistyczna fototapeta wpasuje się w niemal każdą aranżację – myloview.pl

Chodzi oczywiście o różnego rodzaju beże i kremy, ale nie tylko. Odważmy się także na pudrowy róż i szałwiową zieleń, które w tym roku cieszą się ogromną popularnością. A jeśli chcemy jednak pozostać przy stonowanych, klasycznych barwach, postawmy na brzoskwinię, karmel oraz Spiced Honey. W tej tonacji może być utrzymana kanapa i pufy w salonie, pościel bądź narzuta na łóżko w sypialni, fronty mebli w kuchni lub ściana w przedpokoju. Ten odcień to sprawdzony przepis na miłą dla oka i przy okazji apetyczną aranżację!     

Roślinne plakaty – minimalistyczne ozdoby, które zrobisz samemu 

Coraz chętniej i w coraz większych ilościach wprowadzamy rośliny do naszych mieszkań. I choć będą się one świetnie prezentować w wielu różnych stylizacjach, to właśnie nowoczesne, minimalistyczne wnętrza zyskają dzięki nim przytulny charakter, o jaki nam chodzi. Doskonałym pomysłem są jednak nie tylko doniczki z bujnymi gatunkami, ale także ścienne dekoracje. Pomysłem, który nas całkowicie oczarował, jest zielona gallery wall.

Możemy ją skomponować na dwa sposoby. Jeśli chcemy natychmiastowych rezultatów, zamówmy gotowe plakaty bądź obrazy z motywem najprzeróżniejszych liści. Jeśli natomiast chcemy stworzyć unikalne ozdoby, sprawmy sobie szklane ramki do zawieszenia i umieśćmy w nich zasuszone liście, które samodzielnie zebraliśmy. Takie elementy dekoracyjne będą się doskonale prezentować w towarzystwie ciepłej, brzoskwiniowo-karmelowej palety barwnej.

Pejzaże w minimalistycznym wydaniu, czyli nowoczesny dyptyk

Przytulny wystrój zagwarantuje nam coś jeszcze – minimalistyczne obrazy. Nie będą to jednak nowoczesne abstrakcje czy geometryczne wzory, a pejzaże. Okazuje się bowiem, że nawet malowniczy widok można ukazać w oszczędny w wyrazie sposób. Zaletą tego rozwiązania jest to, że wprowadzimy pod nasz dach pierwiastek natury, której większości z nas brakuje w codziennym życiu. W przypadku roślinnych motywów proponowaliśmy gallery wall. Z kolei w przypadku krajobrazów proponujemy stworzenie dyptyku, czyli kompozycji składającej się z dwóch elementów.

Nowoczesny dyptyk jako minimalistyczna, ale i bardzo efektowna ozdoba ścienna

Nowoczesny dyptyk jako minimalistyczna, ale i bardzo efektowna ozdoba ścienna – myloview.pl (1. Typograficzny plakat w minimalistycznym stylu, 2. Jesienny plakat z leśnym krajobrazem)

Niech będzie to morski, górski lub leśny widok zestawiony z typograficznym wzorem. W ten sposób uzyskamy minimalistyczną w wyrazie, a jednocześnie bardzo efektowną ścienną dekorację. Z takiego rozwiązania możemy skorzystać nie tylko w salonie czy sypialni, ale także w przedpokoju, dzięki czemu nasze mieszkanie będzie się olśniewająco prezentować już od samego progu.

Jak widać, minimalizm niejedno ma oblicze. Wybierając ścienne dekoracje inspirowane światem natury i stawiając na ciepłą paletę barwną, stworzymy sobie przytulną aranżację, w której będziemy się doskonale czuli. Wykorzystajmy więc zebrane tutaj inspiracje i skomponujmy sobie własną wersję tego stylu.

Artykuł napisała Anna Broda – Turczańska

Marta Mierzejewska
Marta Mierzejewska
Brak komentarzy
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

+48 796 888 777
(pon. - pt. 10:00 - 17:00)
Zapisz się na newsletter
i odbierz kod rabatowy 5%