Trendy wnętrzarskie 2020, czyli neoantyk i powrót do starożytności

W świecie aranżacji wnętrz bardzo często mamy do czynienia z trendami, które nawiązują do znanych nam z przeszłości rozwiązań, ale prezentują je w nieco zmienionej formie. Moda na Art Deco, estetykę mid-century modern lub styl Memphis to zaledwie kilka przykładów z zeszłego roku. W tym roku zafundujemy sobie podróż do naprawdę odległych czasów, bo w centrum zainteresowania znajdą się klasyczne wnętrza czerpiące inspiracje ze starożytnej Grecji i Rzymu.  

Jeśli chcielibyśmy szukać miejsca, które stało się początkiem całej europejskiej kultury, z pewnością należałoby przywołać starożytną Grecję. Nic więc dziwnego, że wreszcie antyczna estetyka wkroczyła na nasze salony, przypominając o sobie i swojej roli w historii dziejów. Co prawda nie jest to pierwszy taki powrót. Klasyczne aranżacje wnętrz dochodziły do głosu wielokrotnie – wystarczy przywołać renesans czy klasycyzm – jednak tegoroczne trendy wnętrzarskie 2020 przynoszą nam naprawdę zaskakujące rozwiązania. Dlaczego? Ponieważ nie będziemy próbowali dokładnie odzwierciedlić starożytnej estetyki, lecz w sposób nietuzinkowy wprowadzimy jej elementy do współczesnych stylizacji. Neo Antique otwiera przed nami wrota do naprawdę oryginalnych aranżacji!

Inspiracje antykiem to według nas najlepszy trend 2020 roku

Inspiracje antykiem to według nas najlepszy trend 2020 roku – myloview.pl (1. Plakat kolażowy, 2. Modernistyczny plakat, 3. Minimalistyczny szkic)

Neoantyk: starożytność, która inspiruje nas od wieków

Moda na klasyczne wnętrza wracała jak bumerang. Inspiracje starożytną Grecją i Rzymem pojawiły się w renesansie, w epoce klasycyzmu, a następnie w wieku XIX, gdy do głosu doszedł nowy nurt w architekturze zwany historyzmem. Jednak i w wieku XX nawiązania do antyku były wyraźne. Wystarczy przywołać postać znanego na całym świecie artysty, jakim jest Yves Klein. Do jednych z jego najbardziej rozpoznawalnych dzieł należą rzeźby inspirowane antycznymi posągami, które w całości pokrywał charakterystyczną dla swojej twórczości niebieską farbą. Co ciekawe, stworzony przez niego malarski odcień tak mu się spodobał, że opatentował go pod nazwą International Klein Blue (IKB). Każdy, kto śledzi aranżacyjne trendy, przywoła teraz z pewnością kolor Classic Blue wybrany w tym roku przez  Instytut Pantone. Historia, sztuka i design zatoczyły koło i spotkały się w zaskakującym miejscu! Warto także podkreślić, że Neo Antique nie pojawił się znikąd. Jego nadejście zwiastowała panująca od kilku sezonów moda na marmur oraz lastriko. Tegoroczne antyczne wnętrza wpasują się więc idealnie w stylizacje, z którymi mieliśmy do czynienia już od jakiegoś czasu.

Jeżeli chcesz stworzyć swoją autorską gallery wall to warto zainspirować się najnowszymi trendami

Jeżeli chcesz stworzyć swoją autorską gallery wall to warto zainspirować się najnowszymi trendami – myloview.pl, (1. Plakat w minimalistycznym stylu, 2. Plakat z popiersiem greckiej bogini, 3. Plakat z imitacją marmuru)

Zaskakujące dodatki: Neo Antique w całkiem nowym wydaniu

Yves Klein pokazał jak twórczo i nietuzinkowo można podchodzić do antycznego dziedzictwa. Idąc jakby za jego śladem, aranżacje wnętrz 2020 sięgają po starożytne motywy i wykorzystują je także w niecodzienny sposób. Jeśli chcemy stworzyć modną stylizację w duchu Neo Antique mamy na to kilka sposobów. Jak zwykle z pomocą przychodzą nam efektowne ozdoby oraz dodatki – zarówno meble i bibeloty, jak i ścienne dekoracje.

 – Świetnym pomysłem są meble ozdobione motywami architektonicznymi nawiązującymi do antycznych budowli: kolumny z dekoracyjnymi głowicami, pilastry, festony czy typowy dla greckiego zdobnictwa meander to zaledwie garść propozycji. Ciekawą opcją są także tapicerowane meble z deseniem na tkaninie w formie arabeski.

Obraz nawiązujący do starożytności to dekoracja ścienna, która wpasuje się w niemal każdą przestrzeń - nawet nowoczesną

Obraz nawiązujący do starożytności to dekoracja ścienna, która wpasuje się w niemal każdą przestrzeń – nawet nowoczesną – myloview.pl

– Nie musimy jednak wymieniać mebli, by stworzyć antyczne wnętrza. W tym celu możemy wykorzystać naczynia inspirowane grecką ceramiką. Efektowne wazony na kwiaty, misy czy patery staną się jednocześnie ozdobą i praktycznym elementem wystroju. W sklepach znajdziemy teraz z łatwością także różnego rodzaju figurki czy popiersia nawiązujące do starożytnych, marmurowych posągów.

Aranżacje wnętrz 2020 będą również bardzo często wykorzystywać ścienne dekoracje do wprowadzenia antycznego klimatu. Najszybszym pomysłem okażą się plakaty, z których możemy wyczarować zachwycającą gallery wall, ale na uwagę zasługują także fototapety z elementami greckich świątyń. Wzór eksponujący kariatydy, czyli kolumny w kształcie kobiecych postaci, lub marmurowe popiersie to zachwycająca propozycja.

Łączenie stylów: antyczne wnętrza vs. współczesny design

Powiedzieliśmy na samym wstępie, że modne w tym roku antyczne wnętrza zaskoczą nas czymś wyjątkowym. Co mieliśmy na myśli? Przede wszystkim łączenie stylów. Inspirowane starożytną Grecją i Rzymem dodatki będziemy wprowadzać nie do typowo klasycznych stylizacji, lecz takich, które odznaczają się nowoczesnym lub awangardowym charakterem. Znakomite rezultaty uzyskamy, gdy czarno-białą fototapetę wizerunkiem greckiej świątyni wprowadzimy do surowego w wyrazie industrialnego salonu, a efektowne plakaty do minimalistycznego wystroju.

Antyczne motywy w nasyconych barwach idealnie dopasują stonowaną przestrzeń

Antyczne motywy w nasyconych barwach idealnie dopasują stonowaną przestrzeń – myloview.pl

Co równie ważne, nie musimy ograniczać się do poważnych w wyrazie przedstawień, które wiernie odwzorowują starożytne dziedzictwo. Możemy puścić wodze fantazji i sięgnąć po kolorowe kompozycje, na których kamienne popiersia tętnią najprzeróżniejszymi barwami. Takie ozdoby będą się świetnie prezentować w eklektycznych stylizacjach, gdzie swobodne łączenie stylów pozwala nam na najbardziej nawet zaskakujące zestawienia. A jeśli ktoś ma pewne wątpliwości, czy przedstawienie antycznych posągów w taki sposób nie jest formą bezczeszczenia starożytnej kultury, warto przypomnieć, że marmurowe posągi, które dotrwały do naszych czasów, pierwotnie wcale nie były białe, lecz tęczowo kolorowe za sprawą polichromii, której używano do zdobienia rzeźb i architektury.

Naklejka ścienna z motywem antycznym

Naklejka ścienna z motywem antycznym – myloview.pl

Neoantyk to prawdziwy powiew świeżości w świecie aranżacji wnętrz, choć brzmi to zaskakująco, biorąc pod uwagę fakt, że mówimy o motywach pochodzących sprzed tysięcy lat. Starożytna kultura Greków i Rzymian przetrwała próbę czasu, dlatego możemy być pewni, że stylizacje inspirowane ich dziedzictwem sprawdzą się i w XXI wieku.

Artykuł napisała Anna Broda – Turczańska

Marta Mierzejewska
Marta Mierzejewska
Brak komentarzy
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

+48 796 888 777
(pon. - pt. 10:00 - 17:00)
Zapisz się na newsletter
i odbierz kod rabatowy 5%