Trend: ceglane ściany

Choć jeszcze niedawno zdziwienie budził widok surowej, ceglanej ściany w salonie, to dziś taki zabieg stylizacyjny spotyka się z dużym uznaniem. Odkryte cegły w kuchni lub każdym innym wnętrzu pozwalają wykreować naturalną aranżację. Nieotynkowane ściany z cegieł kojarzą się nam z nowoczesnymi loftami i to właśnie z ich estetyki powinniśmy czerpać inspirację.

Fototapeta biała cegła do salonu

Fototapeta biała cegła do salonu – myloview.pl

Fototapeta ze starą cegłą czy zbijanie tynku?

Kolor i faktura mają tutaj znaczenie – ściany to największa powierzchnia do zagospodarowania w trakcie prac stylizacyjnych, dlatego zazwyczaj ich wygląd decyduje o ostatecznym wydźwięku całości. Możemy potraktować je jak neutralne otoczenie industrialnej lub klasycznej stylizacji. Możemy również uczynić z nich ważny detal przestrzeni. W jaki sposób? Właśnie poprzez odkrycie cegieł na jednej ze ścian, na fragmencie, bądź na złączeniu pionów. Przyznajemy, że zbijanie tynku do cegły jest pracochłonne i wymaga precyzji. Na szczęście ekipy budowlane z przyjemnością podejmują się takiego zadania. Zaryzykujecie?

Zbijanie tynku ma jedną wadę – nigdy nie wiemy, co czeka nas po odkryciu warstwy wyrównującej ścianę. A jeśli cegły są zniszczone lub po prostu ich wygląd nie przypadnie nam do gustu? Szybszą i mniej ryzykowną opcję stanowią fototapety z cegłą. Profesjonalne printy idealnie odzwierciedlają teksturę cegieł, powierzchni betonowych, kamienia. Decydując się na takie rozwiązanie, mamy do dyspozycji różnorodne faktury i wielkości printu. Bez problemu dopasujemy fototapetę z cegłą do naszej koncepcji aranżacyjnej. Fototapeta z czerwoną cegłą lub ciekawa fototapeta z cegłą białą będą stanowić efektowną dekorację wnętrza osadzonego w każdym stylu – nowoczesnym, rustykalnym, czy klasycznym. Z kolei w biurze sprawdzi się fototapeta z betonową imitacją.

Faktura fototapety z cegłą

Ściana z fakturą pozytywnie wpływa na odbiór całej stylizacji, czyniąc ją bardziej przestrzenną. Duże printy cegieł świetnie wydobywają naturalny urok aranżacji minimalistycznego salonu. Fototapety z cegłą mogą pojawiać się nie tylko w formie tradycyjnych nadruków. Ciekawą opcję stanowią fototapety z cegłą 3D, które do złudzenia przypominają prawdziwą, surową ścianę z odkrytymi cegłami. Taką grafiką możemy ozdobić ścianę przy kominku w salonie, bądź pokój na poddaszu.

Fototapeta czerwona cegła

Fototapeta czerwona cegła – myloview.pl

Tekstura fototapet z cegłą a stylizacja przestrzeni

Niech w małym wnętrzu fototapeta z cegłą znajdzie się na jednym z pionów. Wszystkie ściany potraktowane takim specyficznym motywem stłumią pomieszczenie, w związku z czym będzie ono wyglądać tak jak… piwnica. A przecież nie chcemy mieszkać w piwnicy, prawda?! Właściciele przestronnych wnętrz mogą pozwolić sobie na fototapety z cegłą umieszczone na dwóch, nawet trzech ścianach. Warto jednak zachować jedną gładką płaszczyznę, kontrastującą z mocną teksturą cegieł. Możemy pomalować ją na biało, beżowo, choć w kolorze (głęboki turkus, śliwka) będzie świetnie „odbijać” fototapetę z białą cegłą. Ważne, by doświetlić pomieszczenie udekorowane ceglastym motywem. Postawmy na jasne, białe światło. Stłumiony blask lamp mógłby przytłoczyć i wprowadzić nieprzyjemną atmosferę.

Industrial odkrywany na nowo: fototapety z cegłą jako niezastąpiony dodatek

Surowa ściana lub jej imitacja w formie fototapety z cegłą to cecha wyróżniająca styl industrialny. Jego estetyka kojarzona jest ze stylem przemysłowym, a więc funkcjonalnym i nawiązującym do klasyki. Industrialne wnętrze zaaranżowane jest w sposób prosty. Rezygnujemy ze zbędnych dekoracji na rzecz praktyczności. Pozostawiamy otwarte przestrzenie, w których ilość elementów ograniczamy do niezbędnego minimum. Przestrzeń ma być uporządkowana i harmonijna. Dominującymi materiałami są: beton (wprowadzony do wnętrza np. w postaci imitacji fototapety z betonem), czerwona i biała cegła, szkło, żeliwo, miedź, aluminium. Kluczem jest tu surowe wykończenie – widoczne rury, wsporniki i spojenia, w tym przypadku będą działać na korzyść stylizacji. W kwestii dekoracji wybieramy to, co funkcjonalne – zegary, lustra, kufry. Wnętrze uzupełniamy masywnymi donicami z kwiatami.

Nie musimy ślepo podążać za wytycznymi stylu industrialnego. Możemy dowolnie zestawiać elementy różnych estetyk, w taki sposób kreując własny, spersonalizowany eklektyzm.

Fototapeta z cegłą do przedpokoju

Fototapeta z cegłą do przedpokoju – myloview.pl

Fototapeta cegły – uniwersalna dekoracja?

Fototapeta z cegłą, jak i odkryta ściana z cegieł, to niebanalna, a przy tym niewymuszona dekoracja wnętrza. Cegła jest „stopiona” z pozostałymi elementami przestrzeni. Choć skupia na sobie uwagę, to nie przytłacza ani nie dezorganizuje całości. Siłę tego akcentu możemy dowolnie wykorzystywać. Na taką dekorację zasługuje nie tylko salon – równie ciekawie będzie prezentować się ceglana ściana w przedpokoju (jednak pamiętajmy, by odpowiednio mocno oświetlić korytarze). Fototapeta z białą cegłą podniesie atrakcyjność pokoju dziecięcego, a we wnętrzu skandynawskim zastąpi wszelkie graficzne ozdoby. Znajdźcie własny patent na cegły! Projektanci wnętrz pokochali ten trend, włączając go nie tylko do pomieszczeń klasycznych, ale i minimalistycznych. Cegła to idealne tło do dalszej aranżacji. Jej mocna faktura pozwala wydobyć ze stylizacji to, co najlepsze.

Artykuł przygotowała: Ada Bednarczyk

Adriana Bednarczyk
Adriana Bednarczyk
Entuzjastka sztuki nowoczesnej i popkultury. Uzależniona od muzyki rockowej, piłki nożnej i kina skandynawskiego. Kolekcjonerka roślin doniczkowych.
Brak komentarzy
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

+48 796 888 777
(pon. - pt. 10:00 - 17:00)
Zapisz się na newsletter
i odbierz kod rabatowy 5%