Styl japandi – czym jest i jak wykorzystać go w aranżacji?

Japandi to jeden z nowszych trendów dekoracji wnętrz, który zdobywa coraz większą popularność. Powstał z połączenia nurtu skandynawskiego – nazywanego coraz częściej scandi – z inspiracją Japonią. Taka aranżacja jest po skandynawsku prosta, a jednocześnie urządzona w ciepłej kolorystyce zgodnie z estetyką Kraju Kwitnącej Wiśni. Połączenie dwóch różnych wpływów wypada jednak wyjątkowo dobrze – pomieszczenie jest jasne, przestronne i stylowe.

Japandi to połączenie nurtu skandynawskiego i japońskiego. Oba stanowią modne style wnętrz, które mają ze sobą wiele wspólnego, a na dodatek świetnie się uzupełniają. To rozwiązanie dla tych, którzy poprzez japońską elegancję chcą ocieplić skandynawski minimalizm, żeby w domu czuć się rzeczywiście jak w domu. Zastanawiasz się, co wybrać – estetykę Północy czy Dalekiego Wschodu? Japandi stanowi bardzo stylowy kompromis.

Czym jest japandi?

Czasami dwa style są lepsze niż jeden. Dowodem na te słowa jest styl japandi, który stanowi bardzo udaną hybrydę. Japandi pozwala zastosować estetykę Dalekiego Wschodu w wersji bardziej europejskiej. Jednocześnie japońskie wpływy są odtrutką na skandynawskich ascetyzm. Zaskakujące, jak wiele wspólnych cech posiadają te nurty dekoracyjne. W obydwóch stosuje się zasadę „less is more”, czyli mniej znaczy więcej.

Fototapeta z azjatyckim wzorem

Fototapeta z azjatyckim wzorem – myloview.pl, inspirację przygotował Mateusz

Kolorystyka jest jasna i jednocześnie stonowana, a do tego królują naturalne materiały takie jak drewno czy kamień. Meble mają prostą formę, a częstą inspirację stanowi natura i geometryczne kształty. Podsumowując – japandi udowadnia, że estetyka skandynawska i japońska zostały dla siebie stworzone. Żeby to udowodnić, warto poznać charakterystyczne cechy tych nurtów.

Inspiracje północą

Choć dekoracja skandynawska i japońska stanowi parę dobraną na podobieństwach, to mimo wszystko każda z nich ma swoje własne zasady. Nurt dekoracyjny, jaki wywodzi się ze Skandynawii, oznacza pomieszczenia przestronne i jasne, w sam raz na spędzenie w nich długiej zimy. We wnętrzu króluje minimalizm, zatem ilość mebli jest ograniczona. Do tego stosuje się bardzo prostą paletę kolorystyczną, zarówno jeśli chodzi o ściany, jak i wyposażenie.

Fototapeta górski krajobraz

Fototapeta górski krajobraz – myloview.pl, inspirację przygotował Mateusz

Meble mają klasyczne kształty, są wygodne i wykonane z naturalnych tworzyw. Choć pokój w stylu skandynawskim jest elegancki i funkcjonalny, to od czasu do czasu zawieje w nim chłodem. Dzięki połączeniu z japońską estetyką całość zyskuje znacznie bardziej przytulny charakter. Podsumowując: wnętrza skandynawskie to prostota i czerpanie inspiracji z natury.

Estetyka rodem z Kraju Kwitnącej Wiśni

W pokojach w stylu japońskim widać wiele inspiracji filozofią zen. Ta estetyka czerpie z tradycji Dalekiego Wschodu, czyli życia w równowadze, spokoju i kontakcie z naturą. Od stylu skandynawskiego wyróżnią się poprzez znacznie swobodniejszą paletę kolorów. W nurcie dekoracyjnym rodem z Japonii widać barwy takie jak butelkowa zieleń, mandarynkowy pomarańczowy czy ciemnoniebieski.

Salon z jasnymi dodatkami

Salon z jasnymi dodatkami – inspirację przygotował Mateusz

Charakterystyczne są proste kształty i naturalne materiały. Istotny wyróżnik stanowią także niskie meble, które warto zaprosić do wnętrza w stylu japandi. W aranżacji pojawiają się różne dekoracje, najczęściej inspirowane przyrodą i wykonane z naturalnych tworzyw. Jeśli mielibyśmy krótko opisać ten nurt, to użylibyśmy słowa: harmonijność.

Styl japandi – kiedy warto się na niego skusić?

Japandi podoba się osobom, które chcą wprowadzić w domu przytulną i harmonijną atmosferę, jednocześnie unikając jego zagracenia i nadmiernej ilości bibelotów. Jako że styl ten opiera się na użyciu jasnych barw, to doskonale nadaje się do niewielkiego metrażu. Dzięki takiej palecie kawalerka czy ciasny pokój zyskają optyczne powiększenie.

Obraz akwarela z kwiatami

Obraz akwarela z kwiatami – myloview.pl, inspirację przygotował Mateusz

Należy uważać, aby nie zastawiać pokoju zbyt wieloma meblami, jako że skandynawsko-japońska hybryda stawia na minimalizm. Można z powodzeniem zastosować również te dwa style we wnętrzach o dużej powierzchni, które dość często są trudne w aranżacji. Użycie estetyki japandi pozwoli uniknąć wrażenia pustki. Jako że nadrzędną zasadą jest zachowanie harmonii, to ten nurt dekoracyjny doskonale pasuje do pomieszczeń łączonych, na przykład kuchni otwartej na salon. Minimalizm i domowa atmosfera – styl japandi udowadnia, że te dwa elementy mogą występować razem.

Modne style wnętrz – jak je wykorzystać?

Japandi czerpie inspiracje z dwóch różnych stron świata. Doskonale sprawdzi się również w naszej szerokości geograficznej. Pokazujemy, jak urządzić pokój zgodnie z zasadami tego trendu.

Wszechobecny minimalizm

Zarówno Skandynawowie, jak i Japończycy są znani ze swojego taktu i umiarkowania. Widać to również w ich domach. Planując aranżację japandi, należy powstrzymać się od stosowania zbyt dużej liczby dekoracji. Zamiast na ilość lepiej stawiać na jakość. Ograniczenie dotyczy również palety kolorystycznej. Należy określić ogólną tonację i dobrać do niej jeden-dwa kolory uzupełniające.

Jakie kolory?

Możliwości co do wyboru barw są swobodniejsze dzięki temu, że japandi czerpie się inspirację z kolorystyki dalekowschodniej. Skandynawska estetyka wymaga bowiem stosowania dość ascetycznych odcieni – bieli, szarości i paru innych. Styl japoński ma znacznie szerszą paletę kolorystyczną, w tym ciepłe tony. Są to przede wszystkim kolory ziemi: zieleń, niebieski i brąz, choć Japończycy chętnie sięgają również po czerwień czy purpurę, które w ich kulturze są symbolem odwagi i siły. Styl japandi tak zdecydowanych barw używa tylko do pojedynczych dekoracji. Najjaśniejszy kolor powinien zostać użyty na ścianie.

Minimalistyczny pokój w jasnych barwach

Minimalistyczny pokój w jasnych barwach – inspirację przygotował Mateusz

Meble i dekoracje

Tutaj liczy się przede wszystkim prostota, której towarzyszy japońska elegancja i wygoda w skandynawskim wydaniu. Choć w Kraju Kwitnącej Wiśni panuje umiłowanie harmonii, to w aranżacjach często stosuje się asymetrię, jakby w opozycji do chińskiego feng shui. We wnętrzach japandi może pojawić się zarówno prosta i miękka sofa z wieloma poduszkami, jak i podłużny, asymetryczny futon, czyli niski mebel pełniący funkcję łóżka i kanapy. Jeśli chodzi o dekoracje, to nie należy z nimi przesadzać. W większość przypadków za wystarczającą ozdobę posłużą lampy o niebanalnym kształcie. Można również pokusić się o dodatki z naturalnych tworzyw takich jak drewno czy kamień. Rękodzieło, zestaw świeczek, drzewko bonsai czy dopasowana, minimalistyczna fototapeta – tyle wystarczy, aby nadać wnętrzu odpowiedniej dekoracyjności. Ciekawym dodatkiem jest również tradycyjna japońska ceramika.

Boazeria w zupełnie nowym wydaniu

Dominującym materiałem we wnętrzu jest drewno w jasnej kolorystyce. Nie mogą to być ani panele, ani konstrukty drewnopodobne, lecz szlachetne gatunki z widocznymi słojami. Z drewna wykonywane są zarówno meble, jak i dekoracje. Można użyć tego materiału nawet do pokrycia ściany, co tylko w niewielkim stopniu przypomina dobrze znaną nam boazerię. W tej wersji jest to estetyczne wykończenie powstałe przy użyciu wyselekcjonowanych desek. Rezygnuje się z kiczowatego, połyskliwego pokrycia. Boazeria występuje tylko na jeden ścianie.

Jak zaaranżować ścianę?

Znamy już kolory, jakie mogą pojawić się na ścianach w pomieszczeniu, w którym króluje styl japandi. Czas poznać sposoby na urozmaicenie tych powierzchni. Należą do nich oczywiście dekoracje naścienne takie jak fototapety. Do japandi pasują subtelne motywy w delikatnych kolorach.

Wnętrze w stylu japandi

Wnętrze w stylu japandi – inspirację przygotował Mateusz

Można wykorzystać geometryczne wzory, zgodnie z estetyką skandynawską albo sięgnąć po tradycyjne motywy z Japonii – bladoróżowy kwiat wiśni czy znak pisma japońskiego. Dzięki takiej dekoracji wnętrze będzie wyglądało interesująco i zyska na przytulności. Stosując się do zasady minimalizmu, należy używać dekoracji oszczędnie tylko na jednej ścianie. Najlepszymi właściwościami pod względem wytrzymałości i estetyki odznaczają się fototapety winylowe.

Artykuł napisała Ula Domżalska

Marta Mierzejewska
Marta Mierzejewska
Brak komentarzy
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

+48 796 888 777
(pon. - pt. 10:00 - 17:00)
Zapisz się na newsletter
i odbierz kod rabatowy 5%