Wnętrze w stylu skandynawskim

Czysty i bezpretensjonalny, przepełniony jasnymi barwami i naturalnymi materiałami – taki jest styl skandynawski, jeden z najpopularniejszych trendów wnętrzarskich ostatnich lat. Siła tego tematu tkwi w jego prostocie, dzięki czemu idealnie wpisuje się w każde pomieszczenie.

Skandynawski design w Polsce znany jest od czasu, kiedy IKEA wprowadziła do naszego kraju swoje sklepy, ale wzornictwo Północy tworzyło się już wcześniej. Na przełomie XIX i XX wieku szwedzki malarz Carl Larsson zaproponował swoją sztukę, która inspirowana była codziennym życiem ludzi Północy. Nie tylko jego dzieła malarskie w nurcie realistycznym, ale i styl panujący w jego domu, definiowały główną ideę nurtu skandynawskiego – piękno prostoty. Najbardziej intensywny rozwój trendu zaobserwowano w czasach drugiej wojny światowej. Wtedy to niemożliwe było korzystanie z głównych dróg handlowych, a więc Skandynawowie zmuszeni byli korzystać wyłącznie z własnych zasobów. Były to głównie produkty naturalne – drewno, skóra, wełna, kamienie. Ludność włączając je do prywatnych przestrzeni, niejako stworzyła „markę”, odróżniającą północne wnętrzarstwo od pozostałej części kontynentu. Styl skandynawski rozprzestrzenił się nie tylko na resztę krajów Europy – jest popularny również w Azji, Ameryce i Australii.

MINDRE ÄR MER, CZYLI IM MNIEJ, TYM LEPIEJ

Skandynawowie od zawsze silnie związani byli z naturą, dlatego do wystroju wnętrz często wykorzystują drewno, skały i ekologiczne materiały, by w żaden sposób nie zakłócać harmonii przyrody. Meble wykonane są głównie z drewna dębowego, bądź jodłowego. Niemalowane, zachowują swój pierwotny urok. W palecie barw dominuje biel. To wokół niej tworzona jest kompozycja wnętrza. Biel gości na podłogach, ścianach i sufitach. W projektach używana jest również szarość, brąz, beże oraz zgaszone odcienie zieleni i niebieskiego.

43578407logomyloview.pl

Oświetlenie pełni istotną rolę w pomieszczeniach inspirowanych estetyką Skandynawii. Norwegowie, Szwedzi i Duńczycy lubią, gdy do wnętrza przedostaje się jak największa ilość światła słonecznego. Często rezygnują z zasłon i rolet po to, by nie ograniczać jego przepływu. Słońce to ekologiczny i darmowy dostawca energii, dlatego warto korzystać z jego zasobów!

Wnętrze wypełnione jasnymi kolorami i surowymi materiałami zawsze wydaje się bardziej przestronne. Styl skandynawski jest więc idealnym rozwiązaniem dla wszystkich posiadaczy małych, ciasnych pomieszczeń. Jest także bardzo funkcjonalny, gdyż nie przytłacza pomieszczenia zbędnymi dodatkami, wzorami i bibelotami.

SUROWY NIE ZNACZY CHŁODNY

Mimo, iż jest to trend północy, nie wydaje się chłodny i monotonny. Wręcz przeciwnie. Urozmaicony wszelkiego rodzaju użytkowymi akcesoriami – pledami oraz poduchami z miękkiej wełny – staje się ciepły i przytulny. Nudną kolorystykę przełamują ciekawe faktury drewna i charakterystyczne nadruki na tkaninach. Miejsce urządzone w północnym stylu to ukłon w stronę przyrody i jej subtelnego piękna.

Skandynawowie mają to coś!

8-52724685logo

decordotswww.decordots.com

 
home-designing
www.home-designing.com 
myloview.pl
myloview.pl
Brak komentarzy
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

+48 796 888 777
(pon. - pt. 10:00 - 17:00)
Zapisz się na newsletter
i odbierz kod rabatowy 5%