Motywacja na ścianie: plakaty motywacyjne

Motywacja, rozumiana jako siła, która popycha nas do działania, jest stosunkowo nowym pojęciem. To prawie zabawne w porównaniu z tym, jak wielką wagę przywiązuje się do niej dzisiaj! Jeszcze nie tak dawno temu ludzie robili po prostu to, czego od nich oczekiwano, i nikt nie zastanawiał się nad tym, czy właściwie ma na to ochotę.

Jeszcze może sto lat temu żaden, na przykład, rolnik nie zastanawiał się, czy aby na pewno widzi sens w corocznym sianiu i żęciu albo czy czuje, że czynności te dają mu odpowiednią satysfakcję, i czy może nie potrzebuje jakiegoś sprytnego triku, który pozwoliłby mu te prace wykonywać efektywniej, żeby mieć więcej czasu na zajmowanie się swoim hobby. Nie próbował zamieniać chodzenia z pługiem w grę komputerową (i to nie tylko dlatego, że nie było wtedy nawet komputerów, a co dopiero gier!), nie powtarzał sobie codziennych afirmacji, a już na pewno obce były mu cytaty motywacyjne.

Plakaty ścienne: przestrzeń motywacji, motywacja w przestrzeni

Należy jednak zadać sobie pytanie: czy ten rolnik miał się lepiej niż my współcześnie, nie znając psychologicznych mechanizmów, którym podlega? Skłonni jesteśmy zaryzykować stwierdzenie, że nie! Wiedza o tym, jak działa motywacja i jak ją z siebie wykrzesać jest niezwykle ważnym czynnikiem wpływającym na jakość naszego życia.

Wnętrza, w których mieszkamy i pracujemy, odgrywają tutaj niebagatelną rolę: między innymi dlatego, że przestrzeń w ogóle oddziaływa na nas w stopniu, z którego rzadko zdajemy sobie sprawę. Dlatego chcemy podzielić się z Tobą kilkoma wskazówkami, które pomogą Ci zaaranżować miejsce, w którym odpoczywasz i pracujesz, w taki sposób, aby możliwie jak najbardziej zwiększyć jego motywacyjny potencjał. To nie takie trudne!

mock up poster with vintage hipster loft interior background, 3DMinimalistyczny plakat motywacyjny – myloview.pl

Zaprzęgnij kolory do pracy, czyli plakaty motywacyjne ciepło-zimno

Badanie wpływu kolorów na nasze samopoczucie, nazywane często psychologią koloru, to jedna z tych gałęzi wiedzy o ludzkiej psychice, które można by najłatwiej zastosować w życiu codziennym: a jednak robimy to zadziwiająco rzadko! Choć wiemy, że ciepłe barwy pobudzają nas do działania, a chłodne uspokajają, wcale nie jesteśmy skłonni stosować tej wiedzy w praktyce, i zamiast tego kierujemy się względami czysto estetycznymi. Z jednej strony to zrozumiałe, a z drugiej – to taki zmarnowany potencjał!

A przecież wystarczy tak niewiele! Weźmy, na przykład, plakaty motywacyjne, które mają ozdobić salon i zachęcić Cię do częstszego podejmowania aktywności fizycznej: niech będą utrzymane w kolorystyce czerwonej lub pomarańczowej, bo to kolory zachęcające do działania. Z kolei plakaty z napisami wieszane w biurze czy innym miejscu pracy umysłowej niech zawierają przewagę błękitu lub innych odcieni niebieskiego, jest to bowiem barwa, która pomaga łatwiej skoncentrować się na wykonywanym zadaniu. To samo dotyczy kolorów farby, którą malujesz ściany, a także wszelkich innych dekoracji ściennych, takich jak tapety motywacyjne.

Na pewno zastanawiasz się teraz, czy w takim razie powinieneś poświęcić swoje dekoracyjne plany na ołtarzu projektowania wnętrza z myślą o psychologicznym dopingu. Pewnie, że nie musisz tego robić! Prawie wszystkie kolory występują w odcieniach zarówno chłodnych, jak i ciepłych: to tylko kwestia doboru odpowiedniego tonu. Jeśli więc marzy Ci się niebieska kuchnia, ale obawiasz się, że to zanadto demotywujący kolor dla wnętrza, w którym rozpoczynasz dzień, po prostu sięgnij po nieco cieplejsze odcienie niebieskiego, na przykład kolor dżinsu albo turkusowy.

Poster typografia do salonu

Plakat typografia do salonu – myloview.pl

Potęga obrazu: plakaty motywacyjne bez słów

Jeśli kiedykolwiek zdarzyło Ci się zgrzytać zębami z zazdrości nad nieludzko pięknie wyrzeźbionymi ciałami fitnessowych modelek na Instagramie, albo jeśli stanęły Ci kiedyś w gardle jedzone właśnie parówki z keczupem, bo ktoś wrzucił na Facebooka zdjęcie pieczołowicie skomponowanego talerza sałatki, to na własnej skórze dane było Ci odczuć psychologiczne działanie obrazów. Czemu nie wykorzystać go na swoją korzyść? Nie musisz uciekać się do tak ostentacyjnego narzędzia jak plakaty typograficzne, których treścią są motywacyjne cytaty (o których nieco więcej piszemy poniżej) – możesz działać subtelniej!

Pokażemy Ci to na przykładach:

Jeśli, dajmy na to, Twoim celem jest rozpoczęcie pracy nad własną książką, zamiast przyklejać nad biurkiem naklejki motywacyjne z mądrymi cytatami na temat sztuki pisania, powieś tam jeden lub dwa (albo więcej?) plakaty przedstawiające Twojego ulubionego pisarza lub pisarkę.

Jeśli planujesz schudnąć, miejscem, w którym przyda Ci się odrobina wsparcia, będzie kuchnia albo jadalnia: plakat na ścianę z wizerunkiem szczupłej, wysportowanej osoby, zawieszony nieopodal lodówki czy stołu, powinien skutecznie przypomnieć Ci o Twoim postanowieniu!

Słowa mają siłę!

O ile kolory oddziałują przede wszystkim na naszą podświadomość – na nasz, można by powiedzieć, zwierzęcy mózg – o tyle działanie słów jest znacznie bardziej złożone. Plakaty z napisami to  z reguły nasze pierwsze skojarzenie, gdy słyszymy hasło “plakaty motywacyjne”, i nie bez przyczyny. Od samego początku swojego istnienia plakaty tego rodzaju (wtedy jeszcze nazywane raczej propagandowymi) łączyły słowo i obraz, często z wyraźną przewagą tego pierwszego. Plakaty z napisami Keep calm and carry on to przecież jeden z pierwszych ich przykładów: choć poza Wielką Brytanią mało kto o tym wie, powstały one w czasach II wojny światowej, a słynne słowa (tak ostatnio oklepane) były przesłaniem od króla dla zmęczonych i zdenerwowanych trudami wojny obywateli Anglii.

Potęga słowa jest na tyle ogromna, że czasem nie potrzebujemy nawet całego zdania, by nie wspomnieć o dłuższych komunikatach, aby wrócić na właściwe tory. Często najlepsze plakaty lub tapety motywacyjne to nie te, na których widnieją długie i ogniste motywacyjne cytaty, lecz te, których przekaz jest najkrótszy i najprostszy: “RUN” w okolicach drzwi wejściowych albo “DREAM” nieopodal biurka.

Co interesujące, choć naturalnie skłonni jesteśmy do myślenia w taki sposób (“Nigdy więcej nie pójdę spać po północy!”, “Nie będę więcej obgryzać paznokci!”), według ustaleń psychologii behawioralnej (czyli tej, która zajmuje się ludzkim zachowaniem) najlepsze tapety motywacyjne – i wszystkie inne dekoracje, których celem jest przekazanie nam jakiejś myśli – to te, które zawierają pozytywne przesłanie. I nie chodzi tu o żadne słodziutko-urocze hasełka, tylko o to, by nie używać zaprzeczeń! Podobno nasza podświadomość nie rozpoznaje zaprzeczenia, więc gdy mówisz sobie “Nie będę podjadać między posiłkami”, trafia do Ciebie przede wszystkim część o podjadaniu! Warto pamiętać o tym, wybierając treść, którą mają przekazywać Twoje plakaty na ścianę.

mock up poster with vintage hipster loft interior background, 3DPlakat motywacyjny czarno-biały – myloview.pl

Zmotywowany? To do dzieła!

Zaaranżowanie wnętrza w taki sposób, by sprzyjało Twoim zamiarom i pomagało Ci utrzymywać wysoki poziom motywacji to tylko jeden ze sposobów na ułatwienie sobie dotarcia do celu. Znacznie trudniej jest zebrać się w sobie i zacząć! Na co jeszcze czekasz? Do dzieła! Trzymamy za Ciebie kciuki!

 

Agata
Agata
Redaktor bloga. Fanka minimalistycznych rozwiązań, geometrycznych kształtów i miksowania faktur.
Brak komentarzy
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

+48 796 888 777
(pon. - pt. 10:00 - 17:00)
Zapisz się na newsletter
i odbierz kod rabatowy 5%