Wnętrze ze smakiem: fototapety do restauracji

Wielu krytyków kulinarnych przyznaje, że na ich ocenę lokalu wpływa tyleż smak i wygląd serwowanych w nim dań, co fakt, czy - i jaki! - dany lokal ma pomysł na siebie. To logiczne, bo przecież w dzisiejszych czasach zażartej konkurencji między lokalami gastronomicznymi naprawdę złe jedzenie mało kto już odważa się podawać, ale wyróżnienie się na tle innych miejsc o podobnym poziomie - oto prawdziwa sztuka! Dobrze wiedzieć, ale... czym właściwie jest "pomysł na siebie"?

Knajpa z pomysłem, czyli po co komu fototapety do restauracji?

Dobre pytanie! Restauracja czy bar (albo burgerownia, pizzeria, kawiarnia lub dowolna inna jadłodajnia!) z pomysłem to, naszym zdaniem, miejsce, w którym atmosfera lokalu, temperament obsługi i charakter serwowanych dań harmonizują ze sobą, dając niepowtarzalną kombinację, której trudno byłoby szukać w innym miejscu. Nie znamy się na gotowaniu (Nieprawda, spora część ekipy myloview świetnie gotuje! - przyp. red.), ale z przyjemnością podrzucimy Wam kilka pomysłów na to, w jaki sposób wykorzystać fototapety do restauracji, by udekorować ją w taki sposób, żeby jej wystrój zapadał w pamięć na długo - i to, oczywiście, w pozytywnym tych słów znaczeniu.

Fototapeta do restauracji minimalistyczna
Fototapeta do restauracji minimalistyczna - myloview.pl, inspirację przygotował: Adam

Dlaczego właściwie tapety do restauracji?

Zanim przejdziemy do sposobów na wybór najlepszego wzoru fototapety, wypadałoby powiedzieć parę słów na temat tego, dlaczego właśnie ten rodzaj dekoracji w takich wnętrzach sprawdzi się najlepiej. Jest szereg powodów! Po pierwsze, fototapety mają najlepszy ze wszystkich dekoracji (naprawdę!) stosunek ceny i czasu montażu do efektu, jaki można z ich pomocą osiągnąć. Nie żartujemy! Wystarczy kilka godzin, by mieć we wnętrzu nawet najbardziej wyrafinowany lub szalony wzór: to efekt muralu za ułamek ceny prawdziwego muralu! Po drugie, każda fototapeta restauracja drukowana jest z wykorzystaniem ekologicznej technologii bezwonnego druku lateksowego opracowanej przez firmę Hewlett-Packard: HP Latex. Dzięki temu tapety do restauracji nie wymagają długotrwałego wietrzenia pomieszczenia po ich zamontowaniu, niezbędnego w przypadku, na przykład, tradycyjnego malowania. Nikt nie chce jeść wśród oparów farby, prawda? Po trzecie, nasze fototapety są wyjątkowo trwałe: są odporne nie tylko na promieniowanie słoneczne (innymi słowy: nie blakną!), ale także na wysoką temperaturę, wilgoć i drobne uszkodzenia mechaniczne, a wszystkie te czynniki, jak wiadomo, należą do restauracyjnej codzienności. Przekonany? W takim razie dowiedz się, jak wybrać najlepszy wzór tapety!

Pomysł to podstawa, czyli tapety do restauracji a sprawa klimatu

Na pewno masz jakiś pomysł na to, jak ma wyglądać Twój lokal. Czy chcesz stworzyć nowoczesne wnętrze, do którego będą schodzić się na biznesowe lunche wszyscy okoliczni biznesmeni? A może marzysz o przytulnej knajpce, którą zakochani będą wybierali na pierwszą randkę? Albo o restauracji w stylu "jak u mamy"? To bardzo ważne, by sprecyzować tę wizję jeszcze przed rozpoczęciem planowania wystroju! Pamiętaj, że atmosfera lokalu powinna "zgadzać się" z menu: jeśli serwujesz pizzę i burgery, nie próbuj tworzyć "domowego" lokalu, a jeśli robisz najlepsze pierogi w mieście, to raczej nie licz na to, że ktoś będzie tam przychodzić w poszukiwaniu romantycznego nastroju i intymnej atmosfery.

Fototapeta do restauracji napisy
Fototapeta do restauracji napisy - myloview.pl, inspirację przygotował: Adam

Wzór fototapety do restauracji: dowolny czy tematyczny?

A zatem masz już pomysł na swój nowy lokal. Świetnie! Aby Twoja fototapeta restauracja pasowała do niego jak najlepiej, zabawmy się w skojarzenia. Co kojarzy Ci się z rodzajem gości, których chcesz do siebie przyciągnąć, i z serwowanymi daniami? Powiedzmy, że Twoja restauracja podaje nowoczesną wariację na temat kuchni chińskiej i ze względu na rozbudowane menu lunchowe celuje przede wszystkim w pracowników okolicznych firm wpadających tam w czasie przerwy. Pytanie: jak połączyć Chiny i biznes? Jest wiele sposobów! Możesz, powiedzmy, wybrać fototapety z dobrze znanymi chińskimi widokami, takimi jak sceny z obchodów chińskiego Nowego Roku albo widok na Wielki Mur, i - zamiast w dość staroświeckiej, zwykłej formie - nakleić je na ściany w tonacji czarno-białej i połączyć z minimalistycznym, jasnym wystrojem, z pojedynczymi barwnymi elementami (może czerwonymi krzesłami, na przykład?). Jest mnóstwo innych możliwości, które dałoby się wykorzystać: fototapeta restauracja w znaki chińskiego alfabetu kanji, w smoki albo taka z reprodukcją jakiegoś chińskiego dzieła sztuki będzie wyglądać równie dobrze.

Pamiętaj też, że Twoje skojarzenia mogą pójść w zupełnie innym kierunku: czemu nie położyć nacisku na "biznesową" stronę lokalu i nie ozdobić go widokami na wieżowce? Albo wyrazistym motywem geometrycznym? Popuść wodze wyobraźni, ale nie trać z oczu swojego oryginalnego pomysłu! 

Chcesz porady dla zaawansowanych? Proszę bardzo: nawet najbardziej zbanalizowany wzór fototapety do restauracji (jak choćby chińskie smoki w chińskiej knajpie!) nabierze świeżego charakteru, jeżeli połączysz go z czymś niespodziewanym: na przykład właśnie z niecodzienną kolorystyką, kontrastowymi meblami lub innymi sprzętami czy nietypowym umiejscowieniem. Á propos tego ostatniego...

Jakie wybrać miejsce dla fototapety do restauracji?

Na koniec kwestia najbardziej nieuchwytna. Tutaj, tak naprawdę, nie ma reguły. Każde miejsce może być równie dobre lub równie złe i trzeba je rozważyć indywidualnie. Pozwól jednak, że podrzucimy Ci kilka nietypowych pomysłów.

Fototapeta do restauracji egzotyczna
Fototapeta do restauracji egzotyczna - myloview.pl, inspirację przygotował: Adam

  • fototapeta na suficie: jeśli chcesz efektu "wow", jaki daje ten rodzaj dekoracji, ale nie chcesz, aby wyrazisty wzór rozpraszał Twoich gości, rozważ naklejenie fototapety na suficie. To świetny pomysł zwłaszcza dla lokali o minimalistycznym wystroju, które jednak chciałyby się czymś wyróżnić;
  • fototapeta w toalecie: toaleta to bardzo ważne wnętrze w każdej restauracji i to naprawdę oburzające, że jej wystrój jest tak często karygodnie zaniedbywany! Jeśli chcesz sprawić swoim gościom interesującą niespodziankę, naklej w łazience fototapetę z zaskakującym deseniem, a możesz być pewien, że zostanie zapamiętana przez wszystkich odwiedzających;
  • tapeta na części ściany: o fototapetach często myśli się tylko jako o dekoracjach całej ściany, ale tak naprawdę wystarczy nawet jeden pas tapety, aby stworzyć interesującą aranżację. Wykorzystaj takie "minifototapety" jako ozdobę punktową - alternatywę dla tradycyjnych obrazów czy plakatów!
Inne artykuły
5 plakatów z miastami, na które warto zwrócić uwagę

5 plakatów z miastami, na które warto zwrócić uwagę

Każde wielkie miasto odznacza się swoim charakterystycznym klimatem, aurą, zapachami, a nawet dźwiękami. Deszczowy Londyn, romantyczny Paryż, starożytny Rzym czy nowoczesny Nowy Jork – można śmiało powiedzieć, że wszystkie są do siebie podobne pod tym względem, że się różnią. Właśnie te indywidualne cechy sprawiają, że plakaty miasta będą znakomitą ozdobą zarówno nowoczesnego, jak i klasycznego wnętrza.
Fototapety optycznie powiększające wnętrze

Fototapety optycznie powiększające wnętrze

Mieszkańcy miast są przyzwyczajeni do niewielkich przestrzeni. Sypialnia, w której mieści się niewiele poza łóżkiem, kuchnia wielkości przedziału w pociągu i łazienka, w której nie trzeba nawet rozpościerać ramion, aby dotknąć przeciwległych ścian – to nasza codzienność!
Obrazy w stylu skandynawskim – uniwersalna dekoracja w północnym wydaniu

Obrazy w stylu skandynawskim – uniwersalna dekoracja w północnym wydaniu

Styl skandynawski to trend, który utrzymuje się już bardzo długo. Jeżeli nie chcesz zbytnio ingerować w dekorowanie pomieszczenia, ale jesteś miłośnikiem nordyckiego stylu to nic straconego! Zaledwie parę drobiazgów wystarczy, aby z pozoru chłodny styl skandynawski nabrał rumieńców. Styl skandynawski będzie doskonałym uzupełnieniem niemal każdej aranżacji, nie tylko tej utrzymanej w północnym stylu.