Trend mindfulness – sposób na wystrój, w którym osiągniesz harmonię

Trend mindfulness zatacza coraz szersze kręgi i obejmuje coraz więcej dziedzin naszego życia – w tym również aranżację wnętrza. Jesteśmy spragnieni spokoju i równowagi nie tylko tej wewnętrznej, ale także zewnętrznej. Na co dzień jesteśmy bombardowani najprzeróżniejszymi bodźcami i dotyczy to także naszego domowego (nie zawsze) zacisza. Odpowiedni wystrój mieszkania może natomiast sprawić, że uda nam się stworzyć naszą własną oazę spokoju, w której będziemy mogli nie tylko odpocząć, ale też nawiązać lepszy kontakt z samym sobą. Mindfulness w aranżacji? Zaraz wyjaśnimy, jak to zrobić.

Harmonia wnętrza, czyli bądź tu i teraz w pełni obecny

Otoczenie, w jakim spędzamy czas, w istotny sposób wpływa na nasze samopoczucie. Nie musimy mieć modnego wystroju ani najnowocześniejszych gadżetów, by czuć się dobrze we własnym mieszkaniu. Natomiast porządek, ład i harmonia okażą się być na wagę złota. Dlaczego? Bo to one właśnie są kluczem do osiągnięcia mindfulness i wcielenia w życie idei slow life. Od czego należy zacząć?

  • Od oswojenia się z zasadą: mniej znaczy więcej. Nie oznacza to, że musimy stworzyć ascetyczną w wyrazie pustelnię i pozbyć się większości przedmiotów. Nowoczesne, minimalistyczne wnętrza mogą być przytulne, dlatego nie obawiajmy się, że będzie nam trudno przyzwyczaić się do nowej stylizacji. Najważniejsze jest to, byśmy usunęli z przestrzeni zbędne bibeloty – rzeczy, które nas rozpraszają i zagracają pomieszczenie. Im mniej takich akcentów będzie w pokoju, tym łatwiej nam będzie uspokoić myśli.
  • Następnie zadbajmy o porządek w pokoju. W tym celu przydatne okażą się meble z dużą ilością schowków i szuflad, a także pudełka (koniecznie eko – nie plastikowe, lecz wykonane z tekstury lub wikliny), do których schowamy różnego rodzaju drobiazgi, które wcześniej leżały na półkach, parapetach i stolikach. Trend mindfulness to skupienie się na byciu tu i teraz, dlatego uporządkowana przestrzeń jest idealnym tłem do relaksu i tego, by dać swojemu umysłowi odpocząć.

Trend mindulness to głównie kolory ziemi i uporządkowana przestrzeń
Trend mindulness to głównie kolory ziemi i uporządkowana przestrzeń
- myloview.pl (Minimalistyczna gallery wall: Floralny plakat, Plakat z górami, Plakat z kolibrem, Plakat z portretem kobiety, Plakat z krajobrazem, Tapeta z delikatnym motywem liści)

Postaw na minimalistyczny wystrój wnętrz i łagodną paletę barw

Wiemy już, że idea less is more pomoże nam osiągnąć spokój i równowagę. Ważne jest natomiast nie tylko to, jak urządzona będzie przestrzeń, ale także to, w jakiej kolorystyce będzie utrzymana. Trendy wnętrzarskie 2020 stawiają na barwy inspirowane naturą, które znakomicie pasują do koncepcji mindfulness. Najlepszy efekt osiągniemy, gdy naszą bazą staną się neutralne szarości, pastele i kremy. Możemy je urozmaicić nieco bardziej wyrazistymi odcieniami. Jakimi? Świetnie sprawdzi się czekoladowy brąz lub ochra, szałwiowa zieleń i błękit, pudrowy róż lub tak modny w tym roku Classic Blue.

Jasne wnętrza dobrze jest uzupełnić kontrastowymi dodatkami ściennymi
Jasne wnętrza dobrze jest uzupełnić kontrastowymi dodatkami ściennymi - myloview.pl 

Pamiętajmy jednak, by takie barwy nie wprowadziły chaosu do pokoju. Wystarczy efektowny plakat na ścianie, ozdobne poduszki na kanapie lub dywan na podłodze, by przestrzeń nie prezentowała się monotonnie, a jednocześnie nie rozpraszała naszej uwagi. Harmonia wnętrza to nadrzędna zasada japońskiego stylu wabi-sabi, który w tym roku pojawia się w aranżacjach w połączeniu ze stylem skandynawskim. Powstały w ten sposób trend Japandi może być dla nas doskonałym źródłem inspiracji nie tylko do stworzenia wystroju w duchu mindfulness, ale także do wcielenia w życie idei slow life.  

Mieszanie różnych faktur i kolorów to klucz do udanej stylizacji - najważniejsze, żebyś Ty czuł się dobrze w swoich czterech ścianach
Mieszanie różnych faktur i kolorów to klucz do udanej stylizacji – najważniejsze, żebyś Ty czuł się dobrze w swoich czterech ścianach

Zaproś do wnętrza naturę i osiągnij idealny stan mindfulness

Będąc bliżej natury, łatwiej jest się nam zrelaksować i wyciszyć, dlatego urządzając wystrój wnętrza warto zrezygnować ze sztucznych tworzyw i postawić przede wszystkim na naturalne surowce takie jak drewno, bambus, wiklina, rattan, ceramika i glina oraz pasujące do takich materiałów tekstylia wykonane z bawełny, juty i lnu. Dzięki pochodzącym ze świata natury surowcom nowoczesne, minimalistyczne wnętrza staną się od razu o wiele bardziej przytulne i przyjazne w wyrazie, zachowując jednocześnie swój stonowany charakter.

Nowoczesny plakat będzie świetnie współgrać z drewnianymi dodatkami i meblami
Nowoczesny plakat będzie świetnie współgrać z drewnianymi dodatkami i meblami - myloview.pl

Na tym jednak nawiązania do świata przyrody się nie kończą. Bardzo istotnym elementem aranżacji mindfulness są także rośliny doniczkowe. To właśnie ona zagwarantują nam taki efekt, jakbyśmy znajdowali się na łonie natury, nawet jeśli mieszkamy w centrum dużego miasta. Jeśli zestawimy ze sobą oszczędny w wyrazie wystrój, łagodną paletę barwną i bujne, soczyste rośliny, wówczas z pewnością uda nam się stworzyć przestrzeń idealną do osiągnięcia harmonii i równowagi.  

Botaniczna fototapeta idealnie sprawdzi się w jasnych, przejrzystych aranżacjach
Botaniczna fototapeta idealnie sprawdzi się w jasnych, przejrzystych aranżacjach - myloview.pl

Podaruj sobie swoją własną strefę przeznaczoną do relaksu

Zwieńczeniem tak urządzonego mieszkania powinna być specjalna strefa przeznaczona do naszego relaksu. Nie musi to być duża przestrzeń – wystarczy przytulny kącik, w którym znajdzie się wygodny fotel (najlepiej z podnóżkiem), stolik, na którym można postawić kubek i położyć książkę, a także lampka o łagodnym świetle. W takim miejscu możemy czytać, medytować, słuchać muzyki lub po prostu odpoczywać, patrząc na widok za oknem. Trend mindfulness zakłada bycie tu i teraz, dlatego najlepsze efekty osiągniemy, gdy do takiej strefy nie będziemy wnosić żadnych urządzeń elektronicznych, a telefon wyciszymy, by nie bombardował nas ciągłymi powiadomieniami z Internetu.

Naturalne surowce - to myśl przewodnia trendów na rok 2020
Naturalne surowce - to myśl przewodnia trendów na rok 2020

Harmonię w swoim życiu możemy osiągnąć na wiele różnych sposobów. Warto natomiast zacząć od kroku najprostszego, czyli metamorfozy wnętrza, która pozwoli nam stworzyć wyważoną i uporządkowaną przestrzeń, w której najważniejszym elementem nie będą meble, dodatki ani ozdoby, ale my sami. Wystrój w duchu mindfulness otworzy nam wrota do zupełnie nowej rzeczywistości, dzięki czemu o wiele łatwiej będzie nam wcielić tę ideę do codziennego życia.

Zobacz więcej trendów - pobierz nasz autorski trendbook

Anna Broda
Inne artykuły
Znamy kolor roku 2020 – Classic Blue to najnowszy wybór Instytutu Pantone!

Znamy kolor roku 2020 – Classic Blue to najnowszy wybór Instytutu Pantone!

Instytut Pantone, niczym wyrocznia ze starożytnych czasów, co roku przepowiada, jaka barwa zdobędzie największą popularność i zdominuje świat mody, designu, reklamy i social mediów. Przez najbliższe 365 dni trendy kolorystyczne będą bazować na odcieniu jakim jest Classic Blue. Skąd taki wybór? Ostatnie lata przyzwyczaiły nas do nieco odważniejszej palety barwnej. 2020 rok upłynie nam w niebieskiej tonacji nie bez powodu!
Wnętrza dla kaktusomaniaków, czyli sukulenty w roli głównej

Wnętrza dla kaktusomaniaków, czyli sukulenty w roli głównej

Skąd wziął się taki boom na sukulenty w domu? Czy chodzi o ich zaskakujące, bardzo dekoracyjne kształty, wytrzymałość, która sprawia, że nawet długie dni całkowitej suszy związanej z naszym zapominalstwem im nie zaszkodzą, a może o łatwą pielęgnację, która nie wymaga od nas żadnego wysiłku? Jedno jest pewne – jeśli szukamy ciekawego pomysłu na dekorację mieszkania, strzałem w dziesiątkę okażą się właśnie kaktusy.
Wiosenne dekoracje wnętrz – wiemy, co zrobić, by odświeżyć wystrój

Wiosenne dekoracje wnętrz – wiemy, co zrobić, by odświeżyć wystrój

Marzec to ten miesiąc, w którym czujemy już podskórnie wiosnę. Słońce, które częściej wychodzi zza chmur, wyższe temperatury i śpiew ptaków, które obudziły się do życia po zimowym marazmie, sprawiają, że dostajemy zastrzyk nowej energii. By aura za oknem korespondowała z naszym wnętrzem, podpowiemy Wam, jak udekorować mieszkanie na wiosnę. Możemy sięgnąć po efektowne bibeloty lub zdecydować się na daleko idącą metamorfozę.