Styl eko w mieszkaniu, czyli naturalnie piękna aranżacja

W świecie aranżacji wnętrz liczy się nie tylko modny wygląd i podążanie za światowymi trendami. Pierwszą i najważniejszą zasadą, jaką powinniśmy się kierować, jest nasza wygoda. Chodzi przecież o to, abyśmy we własnym mieszkaniu mogli poczuć się bezpiecznie, komfortowo i swobodnie. Jeśli marzy nam się wystrój pełen spokoju i harmonii, w którym nie tylko wypoczniemy, ale także naładujemy nasze baterie, to rozwiązaniem jest styl eko. Wnętrza urządzone w ten sposób, charakteryzują się nie tylko doborem naturalnych materiałów, ale także dużą świadomością w wyborze sprzętów i ozdób, których produkcja odbywa się z poszanowaniem środowiska. Doskonałym przykładem mogą być tapety ekologiczne, które pozbawione są toksycznych rozpuszczalników i szkodliwych barwników. Wystarczy, że dokonując zakupu, sprawdzimy, czy posiadają odpowiednie atesty i certyfikaty.

Fototapeta styl eko tropiklane liście

Fototapeta styl eko: tropikalne liście - myloview.pl, inspirację przygotowała: Monika 

Żyj w zgodzie ze sobą i naturą

Styl eko we wnętrzach powinien nam dać satysfakcję wynikającą nie tylko z pięknego, ale także świadomego urządzenia mieszkania. W dzisiejszych czasach panuje daleko rozwinięty konsumpcjonizm. Dobra materialne kupujemy i wyrzucamy z prędkością światła, produkując przy tym niewyobrażalne wprost ilości śmieci, które już na zawsze zostaną na naszej planecie. Jeśli chcemy być eko aranżując przestrzeń, wybierajmy tylko solidne i wytrzymałe meble, które będą nam służyć przez lata, a także decydujmy się na uniwersalne i ponadczasowe ozdoby, których nie będziemy zmieniać co sezon. Dokonując zakupów zastanówmy się dwa razy, czy rzeczywiście potrzebujemy danej rzeczy. Jesteśmy wzrokowcami i często kupujemy pod wpływem impulsu, a później okazuje się, że nasze mieszkanie przemieniło się w składzik całkowicie zbędnych akcesoriów. Styl eko we wnętrzach powinien się przejawiać naszą daleko rozwiniętą świadomością, a także dążeniem do harmonii i równowagi w przestrzeni, dzięki której stworzymy sobie perfekcyjne warunki do codziennego życia.

Otocz się kolorami ziemi

Fototapeta imitacja starego muru

Fototapeta imitacja starego muru - myloview.pl, inspirację przygotowała: Monika

Przejdźmy teraz do konkretnych rozwiązań, jakimi charakteryzują się omawiane przez nas wnętrza. Podstawą stylu eko są naturalne materiały takie jak drewno (najlepiej utrzymane w naturalnym kolorze), kamień, rattan, wiklina, len czy terakota. W dzisiejszych czasach mamy wprost nieograniczony dostęp do najprzeróżniejszych mebli, sprzętów, dodatków i ozdobnych bibelotów, dlatego wybór tych, które nie zostały stworzone z syntetycznych materiałów, nie stanowi problemu. Nie chodzi tutaj tylko o świadomość tego, by dbać o naszą planetę. W mieszkaniu, w którym dominują wymienione przed chwilą surowce, będzie panować o wiele lepsza i przyjemniejsza aura. A co z kolorystyką? Prym wiodą tutaj kolory ziemi, zarówno ciepłe odcienie – beż, ochra, zieleń i pomarańcz, jak i chłodne – popiel, błękit, szafir i fiolet. Znakomitym uzupełnieniem tak urządzonego mieszkania będą fototapety. Naszą pierwszą propozycją jest wzór imitujący deski lub lite drewno, kamienną okładzinę bądź strukturę lnu. To błyskawiczny sposób, żeby zamiast białej ściany cieszyć się przyjemnym dla oka rozwiązaniem. Innym pomysłem są fototapety z printem przedstawiającym soczyście zielone liście lub całe rośliny tworzące gęstą plątaninę pnączy.

Zrób miejsce zielonym domownikom

Fototapety ekologiczne, ukazujące efektowną roślinność, są sprawdzonym pomysłem na dekorację mieszkania. Jeśli jednak chcemy osiągnąć jeszcze lepsze rezultaty, wprowadźmy do wnętrz prawdziwe kwiaty, paprocie lub niewielkie palmy. Dzięki temu nie tylko będziemy mieli wrażenie bliższego kontaktu z naturą, ale także zadbamy o doskonałą jakość powietrza, co jest niezwykle przydatne, gdy mieszkamy w dużym mieście. Kluczem do ciekawej aranżacji jest odpowiednie wyeksponowanie roślin. Zamiast fikusa koło kanapy lub małych sukulentów na parapecie, sięgnijmy po oryginalne pomysły. Znakomicie prezentują się kwiaty umieszczone pod sufitem za pomocą podwieszanych na sznurkach doniczek lub rozbudowane kwietniki ustawione w rogu pokoju.

Fototapeta styl eko rośliny

Fototapeta styl eko: rośliny - myloview.pl, inspirację przygotowała: Monika

Wabi sabi, czyli nie bądź idealny

Zachodni styl eko we wnętrzach ma swój odpowiednik w postaci japońskiego trendu o nazwie wabi sabi, choć słowo trend nie jest najlepszym określeniem. To bardziej światopogląd, który znajduje swoje odzwierciedlenie także w aranżacjach. To filozofia, która zakłada, że nie wszystko musi być idealne i piękne w tradycyjny sposób. Prawdziwy urok ma to, co jest autentyczne i posiada duszę. Mogą to być więc stare meble, naczynia noszące ślady użytkowania czy niekompletne przedmioty z unikalną historią. Zamiast wyrzucać rzeczy, których wadą jest tylko to, że nie są nowe, nauczmy doceniać się ich ukrytą wartość. Meble sprzed lat możemy delikatnie odnowić, malując na inny kolor (w Internecie znajdziemy wiele poradników DIY), a potłuczoną ceramikę posklejać, stosując niezwykle efektowną technikę o nazwie kintsugi lub kintsukuroi. Do kleju należy dodać sypki barwnik, na przykład w kolorze złotym, dzięki czemu pęknięcia zamienią się w błyszczącą siatkę żyłek. W stylu wabi sabi znajdziemy także fototapety, imitujące podniszczone ściany lub powierzchnię o nierówno nałożonej farbie.

Styl eko we wnętrzach

Styl eko we wnętrzach - myloview.pl, inspirację przygotowała: Monika

Mieszkanie w stylu eko to coś więcej niż jeden z trendów w świecie aranżacji wnętrz. To zupełnie nowe spojrzenie na otaczającą nas rzeczywistość i przyrodę, a także zwiększenie świadomości w temacie dbania o środowisko i całą naszą planetę. Naturalne materiały, pozbawione toksycznych substancji tapety eco oraz stare przedmioty, którym dano drugie życie – to znakomity przepis nie tylko na zachwycający wystrój, ale przede wszystkim na spokojne, pełne harmonii życie.

Anna Broda
Inne artykuły
5 plakatów z miastami, na które warto zwrócić uwagę

5 plakatów z miastami, na które warto zwrócić uwagę

Każde wielkie miasto odznacza się swoim charakterystycznym klimatem, aurą, zapachami, a nawet dźwiękami. Deszczowy Londyn, romantyczny Paryż, starożytny Rzym czy nowoczesny Nowy Jork – można śmiało powiedzieć, że wszystkie są do siebie podobne pod tym względem, że się różnią. Właśnie te indywidualne cechy sprawiają, że plakaty miasta będą znakomitą ozdobą zarówno nowoczesnego, jak i klasycznego wnętrza.
3 aranżacje salonu z fototapetą w roli głównej

3 aranżacje salonu z fototapetą w roli głównej

Uwielbiamy błędy dekoracyjne. Naprawdę! Podobnie jak mutacje są niezbędne w rozwoju gatunku, tak i rozmaite „błędy i wypaczenia” pomagają stylowi – a wraz z nim modom i trendom – ewoluować i rozwijać się ku nowym, ciekawym terytoriom. Pamiętajmy, że kiedyś „błędem” nazywano wieszanie zasłon drukowanych we wzór inny niż obicia mebli, malowanie ścian w „dorosłych” wnętrzach na żywe, wesołe kolory czy… wykorzystywanie fototapet.
Plakaty inspirowane komiksami – 3 najciekawsze propozycje

Plakaty inspirowane komiksami – 3 najciekawsze propozycje

Komiksy są tym obszarem ludzkiej twórczości, który z jednej strony od dziesięcioleci cieszy się ogromną popularnością, a z drugiej nie jest traktowany szczególnie poważnie przez „uznanych” specjalistów od kultury. A szkoda, ponieważ komiksy to niesamowicie bogaty zbiór opowieści – i nie tylko opowieści!