Plakaty inspirowane komiksami – 3 najciekawsze propozycje

Komiksy są tym obszarem ludzkiej twórczości, który z jednej strony od dziesięcioleci cieszy się ogromną popularnością, a z drugiej nie jest traktowany szczególnie poważnie przez „uznanych” specjalistów od kultury. A szkoda, ponieważ komiksy to niesamowicie bogaty zbiór opowieści – i nie tylko opowieści!

Plakat komiksowy Wonder Woman
Plakat komiksowy Wonder Woman - myloview.pl, inspirację przygotowała: Monika

Sposób, w jaki komiks łączy obraz z tekstem, nie jest może zupełnie unikalny ani nawet odkrywczy (gdyby się uprzeć, można by powiedzieć, że pierwsze „komiksy” powstawały w czasach starożytnych), ale niewątpliwie ma w sobie coś urzekającego. Naprawdę trudno się dziwić, że są tak popularne na całym świecie: przecież do świetnego, wciągającego tekstu dodają piękne, przyciągające wzrok obrazy! Nawet twórcy „poważnej” sztuki, tacy jak Roy Lichtenstein, czerpali inspirację z komiksowych kadrów. Teraz możesz pójść ich śladem, wprowadzając komiksowe elementy zainspirowane dziełami najbardziej znanych wydawnictw komiksowych, takich jak Marvel i DC, do swojego mieszkania. A jeżeli wydaje Ci się, że to ozdoba, która sprawdzi się wyłącznie we wnętrzach takich jak pokój dziecka, ewentualnie nastolatka, to pozwól, że wyprowadzimy Cię z błędu: mamy dla Ciebie kilka pomysłów na to, w jaki sposób plakaty Marvel mogą zostać wykorzystane w najrozmaitszych przestrzeniach!

Dlaczego warto zwrócić uwagę na plakaty w komiksowym stylu?

Długo moglibyśmy mówić o tym, dlaczego wzory takie jak te, którymi ozdobione są plakaty Marvel, powinny zainteresować miłośnika nietuzinkowych dekoracji, ale główny nacisk chcielibyśmy położyć na dwa aspekty. Pierwszy to kolory. Komiksy znane są z intensywnych, nasyconych kolorów – to barwy, które zawsze ożywią wnętrze, warto więc pamiętać o nich podczas szukania jakiejś przyciągającej spojrzenia dekoracji. Drugi to ekspresja: komiksy naprawdę nie słyną z subtelności! Wszystkie te dymki z dźwiękami, te onomatopeje, te teatralne gesty komiksowych bohaterów są niezwykle malownicze – plakaty Marvel mogą być ozdobą zwracającą spojrzenia nie tylko kolorami, ale także ładunkiem emocjonalnym.

Styl popartowy? Niezbędny będzie Marvel plakat

Przed chwilą wspomnieliśmy o Royu Lichtensteinie, drugim – po Andym Warholu – najbardziej znanym na świecie twórcy pop-artu (więcej o pop-arcie w aranżacji wnętrz przeczytasz tutaj). Brał na warsztat wyrwane z kontekstu pojedyncze komiksowe kadry i malował je w dużym powiększeniu: zachwycając publiczność i ściągając na siebie gromy artystów komiksowych! Jego dzieła do dzisiaj cieszą się wielką popularnością i są na rozmaite sposoby przerabiane i reprodukowane – podobnie jak wciąż popularny jest sam styl popartowy, pełen intensywnych kolorów, wizualnych żartów i pomysłowości, zestawionych z pewną lekkością i bezpretensjonalnością.

Plakat komiksowy Batman
Plakat komiksowy Batman - myloview.pl, inspirację przygotowała: Monika

Plakat Marvel, na przykład taki właśnie w stylów Lichtensteina, będzie wyglądał świetnie zarówno w salonie czy innym wnętrzu, którego wystrój rzeczywiście utrzymany jest w popartowej stylistyce, jak i tam, gdzie panuje styl minimalistyczny: Marvel plakat urozmaici go i ożywi, a przy tym będzie interesującym akcentem kolorystycznym. Obawiasz się, że komiksowe motywy nie są odpowiednio „dojrzałe”? Cóż, najsłynniejszy spośród komiksowych bohaterów, Batman (postać stworzona nie przez Marvela, lecz przez DC, nawiasem mówiąc), wkrótce obchodzić będzie swoje osiemdziesiąte urodziny – to już poważny starszy pan!

Urządzasz kawiarnię albo pub? Wybierz plakaty Marvel!

Tematyczne dekorowanie lokali takich jak kawiarnie, puby czy nawet restauracje, jest obecnie jednym z najbardziej wyrazistych trendów wnętrzarskich. Co to znaczy „tematyczne”? To proste: wystrój takiego lokalu podporządkowany jest jednemu, wybranemu tematowi albo motywowi. Mogą to być kwiaty, kolor niebieski, Paryż albo… popkultura i komiksy. Jeżeli takie właśnie wnętrze planujesz, na pewno spodoba Ci się któryś nasz Marvel plakat ze słynną sceną z komiksu albo portretem uwielbianego na świecie superbohatera. Szukasz pomysłu na aranżację, która będzie zapierała dech w piersiach i przyciągała spojrzenia? Zawieś obok siebie kilka różnych plakatów, połączonych na przykład wspólnym motywem albo kolorystyką (albo choćby formatem!) i stwórz minigalerię!

Plakat Marvel Kapitan Ameryka
Plakat Marvel Kapitan Ameryka - myloview.pl, inspirację przygotowała: Monika

Niezbędne na koniec: plakaty Marvel w pokoju dziecka i nastolatka

Powiedzieliśmy, że plakaty Marvel sprawdzą się we wnętrzach innych niż tylko pokoje dziecięce – ale nie mieliśmy przy tym na myśli, że będą w nich wyglądały źle! Wprost przeciwnie, jesteśmy zdania, że trudno o lepszą dekorację sypialni młodego entuzjasty sztuki komiksowej niż właśnie plakat Marvel. Tutaj nie można źle trafić: po prostu wybierz plakat z portretem ulubionego bohatera Twojego dziecka!

Anna Broda
Inne artykuły
Ekonomiczny wystrój - tanie fototapety i ciekawe dodatki

Ekonomiczny wystrój - tanie fototapety i ciekawe dodatki

Stylowe wnętrze nie musi być urządzone drogo. Zamiast kosztownych dodatków możemy stworzyć własne, albo poszperać na targach staroci i w Internecie.Tanie tapety, świeczniki, ramki na zdjęcia i lustra, a także tkaniny po okazyjnych cenach – z pomocą małych akcentów możemy stworzyć kreatywną aranżację. Sprawdźcie, jak to zrobić!
Lawendowa oaza spokoju: fototapeta z lawendą

Lawendowa oaza spokoju: fototapeta z lawendą

Lawenda przywodzi na myśl Prowansję, a wraz z nią słońce, naturę i magię aromatycznych ziół. Nic dziwnego, że prowansalski styl urządzania wnętrz od dawna cieszy się ogromnym zainteresowaniem – łączy w sobie francuski urok i romantyzm. Pomieszczenia, w których wykorzystasz motyw lawendy zyskają wdzięczny wygląd i wyjątkowy klimat, charakterystyczny dla Południa Francji.
Fototapety, plakaty i obrazy pop art - inspiracje

Fototapety, plakaty i obrazy pop art - inspiracje

Pop art to kwintesencja szalonej sztuki lat 60. Zabawa kolorem i graficznymi przedstawieniami rodem z komiksu, nawiązania do kultury popularnej i masowy konsumpcjonizm przełożony na artystyczny język. Tak najkrócej można scharakteryzować sztukę, która narodziła się w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, a zdobyła uznanie na całym świecie.