Obrazy z kwiatami – uniwersalna dekoracja mieszkania

Obrazy kwiaty – banalne? Nieprawda! Uniwersalne motywy florystyczne mogą znaleźć się w każdej przestrzeni, ale nie znaczy to, że są nudne. Aby „odczarować” typowe oblicze dekoracyjnych obrazów z kwiatami, proponujemy Wam kilka intrygujących rozwiązań stylizacyjnych. Które z nich zagoszczą na Waszych ścianach?

Nie tylko róże i tulipany. Obrazy kwiaty polne i inne motywy 

Obrazy kwiatów najczęściej kojarzą się nam z tradycyjnymi wizualizacjami romantycznych róż i wiosennych bukietów czerwonych tulipanów. Owszem, takie obrazy kwiatów w wazonie prezentują się bardzo dobrze i w zasadzie pasują do każdej stylizacji.  Ale pamiętajmy, że piękno roślin nie kończy się na różach i tulipanach. Poszukujmy inspiracji pośród kwiatów egzotycznych lub… kwiatów polnych!

Obraz kwiaty akwarela abstrakcyjna
Obraz kwiaty akwarela abstrakcyjna - myloview.pl, inspirację przygotował: Adam

  • MAKI NA POLANIE – najwięksi artyści zachwycali się urodą sielskich pejzaży! Do najsłynniejszych obrazów kwiatów polnych zalicza się Kwitnące maki w pobliżu Argenteuil autorstwa Claude’a Moneta. 

  • CHABRY – niebieskie, drobne kwiatki o wdzięcznej urodzie, wspaniale prezentują się na fotografiach i grafikach zachodu słońca. W historii sztuki osławił je wybitny realista Sergei Ivanovich Osipov.

Wykorzystując w minimalistycznym wnętrzu choćby jeden obraz kwiatów na płótnie, natychmiast ożywimy i ocieplimy aranżację. Czerwień maków doda charakteru, ale jednocześnie sprawi, że pomieszczenie będzie bardziej przyjazne i komfortowe. Co oprócz polnych inspiracji? Na przykład słoneczniki.

  • SŁONECZNIKI – te najsławniejsze powstały dzięki geniuszowi Vincenta van Gogha. Co ciekawe, Słoneczniki to nie jeden obraz kwiatów, ale aż 11 różnych realizacji!

Wielbiciele wyrazistych detali mogą zdecydować się na dekoracje ścienne z orchideą lub peonią. A print ścienny zakwitającej wiśni lub aromatycznego bzu dopełni wnętrze pozbawione pozytywnej energii.

Ładne kwiatki! Obrazy kwiaty w wazonie

Niewątpliwą zaletą obrazu kwiatów w wazonie jest statyczny wydźwięk grafiki. Widok obrazu bukietu kwiatów uspokaja i odświeża chaotyczną stylizację. Mamy do dyspozycji zamkniętą kompozycję, która staje się ciekawym dopełnieniem wnętrza. Nie musimy wieszać płótna na ścianie – obraz z kwiatami może np. stać na regale. Możemy postawić go na podłodze i oprzeć o ścianę lub szafę. To sprytny trick odciążający wnętrze. Niedbałe ustawienie dekoracji jest oryginalnym pomysłem na przemycenie pierwiastka nowoczesności.

Obraz z kwiatami do przedpokoju
Obraz z kwiatami do przedpokoju - myloview.pl, inspirację przygotował: Adam

Obraz na ścianę kwiaty nie musi być utrzymany w klasycznej konwencji. Interesujący efekt uzyskamy z pomocą akwareli z kwiatami. Minimalistyczne szkice oraz grafiki w czerni i bieli to propozycja dla fanów ascetycznych przestrzeni. Na drugim biegunie mamy barokowe wizualizacje, inspiracje zdobnictwem rokoko i secesji.

  • pelargonie, irysy, kalie, nenufary i lilie to najczęściej wykorzystywane motywy w secesyjnym zdobnictwie

Ukwiecone mieszkanie, czyli pachnący bukiet do każdego wnętrza:

DO SALONU – to reprezentacyjne miejsce naszego domu, dlatego powinniśmy zadbać o jego nienaganny wygląd. Elegancji doda niewymuszone piękno graficznego obrazu z bukietem kwiatów. Sprawdzi się tutaj również tryptyk. Możemy zdecydować się także na reprodukcje słynnych dzieł sztuki (więcej dowiecie się tutaj).

DO SYPIALNI – tutaj liczy się spokój, świeżość i harmonia. Obraz kwiatów rajskiego ogrodu to propozycja dla romantyków, z kolei obraz z kwiatami nowoczesny dopełni modernistyczne wnętrze sypialni oraz kawalerkę.

DO KUCHNI I JADALNI – ma być jak u mamy! Nieprzeciętnego uroku doda obraz kwiatów polnych, np. inspirowany łąką Moneta.

DO BIURA – obrazy kwiatów nowoczesne będą tu najlepszym rozwiązaniem. Dobrze prezentują się zgeometryzowane formy graficzne i szkice.

Obraz egzotyczne kwiaty
Obraz egzotyczne kwiaty - myloview.pl, inspirację przygotował: Adam

Obrazy z kwiatami w pomysłowych kompozycjach

Czasami jeden obraz to za mało. Z myślą o wszystkich fanach nowoczesnego wnętrzarstwa powstała propozycja ściennych kompozycji graficznych. Mając kilka obrazów kwiatów (najlepiej osadzonych w tej samej konwencji) postarajmy się ułożyć z nich ciekawą konfigurację. Możemy powiesić obok siebie trzy obrazy na ścianę z kwiatami, możemy ułożyć je w pionie, a także na skos. Jeżeli dysponujecie duża płaszczyzną, wybierzcie obrazy z kwiatami w różnych wielkościach – A5, A4, o nieregularnych kształtach. W taki sposób podkręcicie dynamikę wnętrza. Kompozycja ścienna świetnie prezentuje się w przedpokoju i na ścianie tuż przy schodach.

Inne artykuły
Lawendowa oaza spokoju: fototapeta z lawendą

Lawendowa oaza spokoju: fototapeta z lawendą

Lawenda przywodzi na myśl Prowansję, a wraz z nią słońce, naturę i magię aromatycznych ziół. Nic dziwnego, że prowansalski styl urządzania wnętrz od dawna cieszy się ogromnym zainteresowaniem – łączy w sobie francuski urok i romantyzm. Pomieszczenia, w których wykorzystasz motyw lawendy zyskają wdzięczny wygląd i wyjątkowy klimat, charakterystyczny dla Południa Francji.
Fototapety, plakaty i obrazy pop art - inspiracje

Fototapety, plakaty i obrazy pop art - inspiracje

Pop art to kwintesencja szalonej sztuki lat 60. Zabawa kolorem i graficznymi przedstawieniami rodem z komiksu, nawiązania do kultury popularnej i masowy konsumpcjonizm przełożony na artystyczny język. Tak najkrócej można scharakteryzować sztukę, która narodziła się w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, a zdobyła uznanie na całym świecie.
Obrazy-akty: odważna dekoracja wnętrza

Obrazy-akty: odważna dekoracja wnętrza

Inspiracją dla artystów bywa z pewnością natura – malownicze pejzaże i bukiety kwiatów w formie martwej natury, architektura – na przykład słynne kościoły czy mosty, a także wydarzenia historyczne. Obok tych tematów pojawia się jednak inny, który rozbudzał wyobraźnię w dawnych czasach i rozbudza ją współcześnie. Subtelne akty to dzieła sztuki, które weźmiemy dzisiaj pod lupę.