Mid-century modern: nowoczesność w stylu retro

Czy i Ty należysz do – bardzo licznej! – grupy fanów serialu Mad Men? Hitu sprzed paru lat opowiadającego o przejściach Dona Drapera, utalentowanego dyrektora kreatywnego w nowojorskiej agencji reklamowej w latach 60. ubiegłego stulecia,  mężczyzny, który swój wyjątkowy talent do wymyślania sloganów reklamowych łączy z równie wybitnym brakiem zdolności do utrzymania stałego związku? Jeśli tak, to nie mogłeś nie zwrócić uwagi na sposób, w jaki urządzone są serialowe wnętrza.

Większość serialowych  pomieszczeń przykuwa spojrzenia swoim charakterystycznym wyglądem. Meble z drewna (koniecznie polakierowanego na wysoki połysk!) o prostych, wyrazistych liniach połączone są tam z tapicerkami i dodatkami w kolorach podstawowych (albo w kolorach ziemi, które także były popularną paletą tamtego okresu – o czym więcej dalej), tapetami o graficznych, regularnych wzorach oraz bibelotami i innymi sprzętami o liniach zainspirowanych podstawowymi kształtami geometrycznymi. I o ile Amerykanin nie miałby najmniejszego problemu z nazwaniem tego stylu, o tyle w Polsce nie mamy nawet dla niego właściwego terminu: to styl mid-century modern, czyli modernizm z połowy stulecia.

Abstrakcyjna fototapeta retro
Abstrakcyjna fototapeta retro - myloview.pl, inspirację przygotowała: Monika

Duży (modernistyczny) domek na prerii

Za ojca stylu mid-century uważa się Franka Lloyda Wrighta – architekta, którego projekty, co można stwierdzić bez najmniejszej przesady, odmieniły oblicze Stanów Zjednoczonych. Pierwsze słynne budowle Wrighta były odzwierciedleniem tak zwanego stylu preriowego – myliłby się jednak ten, kto teraz wyobraziłby sobie drewnianą chatynkę bohaterów Małego domku na prerii. Były to duże, wyraźnie modernistyczne (i, dodajmy, luksusowe) domostwa, które powstawały z myślą o tym, by organicznie wtapiać się w krajobraz, pod który zostały zaprojektowane – a że była to preria okolic Chicago, styl nazwany został preriowym. Styl preriowy był pierwszą, jeszcze „nieoczyszczoną” wersją stylu mid-century modern: lubował się w elementach, z których tamten rezygnuje już zupełnie, takich jak witrażowe okna czy drewniane ornamenty. Styl mid-century zupełnie je porzucił na rzecz tego, co przysporzyło mu rzesze fanów na całe dziesięciolecia: wielkich okien, prostych, czystych linii i wszechobecnego wrażenia przestronności.

Fototapeta retro we wnętrzu mid-century modern
Fototapeta retro we wnętrzu mid-century modern - myloview.pl, inspirację przygotowała: Monika

Od architektury zewnętrz do architektury wnętrz

Supernowoczesne domy w stylu mid-century modern nie mogłyby przecież zostać urządzone z wykorzystaniem aranżacyjnych trendów przemijających czasów: często nachalnie rustykalnych, „babcinych” i sentymentalnych. Przyszłościowe fasady wymagały równie przyszłościowych wnętrz i tak narodził się mid-century modern design: styl, o którym powiedzieć, że przeżywa obecnie renesans, to mało! Znacznie bardziej precyzyjne byłoby powiedzenie: jeśli widziałeś ostatnio jakiekolwiek modne wnętrze, istnieje niemal stuprocentowe prawdopodobieństwo, że zawierało jakieś elementy mniej lub bardziej zainspirowane tym stylem, nawet jeśli ogólnie ma w sobie więcej z innej popularnej stylistyki, na przykład skandynawskiej czy minimalistycznej. Co nieuchronnie prowadzi nas do pytania: co zrobić, żeby wykorzystać ten szalenie popularny styl do udekorowania własnego mieszkania?

Zrób to sam: styl mid-century

Najważniejszą cechą stylu z połowy ubiegłego stulecia – w jego uwspółcześnionej wersji, bo przecież nie urządzamy skansenu ani muzeum designu – jest łączenie tego, co wyraźnie retro, z tym, co wyraźnie nowoczesne. Efekt ten można osiągnąć na wiele sposobów, przede wszystkim jednak trzeba zwrócić uwagę na aspekty takie jak:

  • Kolorystyka: jeżeli chcesz, by Twoje mieszkanie dobrze odzwierciedlało styl mid-century, powinieneś wykorzystać palety charakterystyczne dla tej estetyki. Dla bardziej przytulnych, „domowych” wnętrz będzie to gama kolorystyczna zainspirowana odcieniami ziemi: oliwkowa zieleń, umbra, zgaszone odcienie pomarańczowego, rdzawe przygaszone brązy i musztardowy żółty. Jeśli wolisz więcej wyrazistości i bardziej modernistyczny look, musisz sięgnąć po inne hitowe kolory epoki: różowy, szarość betonu, turkusowy, czysty słoneczny żółty i czerń. Jeśli taka paleta nasuwa Ci skojarzenia z pop-artem, to… słusznie, bo to między innymi stąd zostały one pożyczone: popularność pop-artu i mid-century to zjawiska, które współistniały ze sobą w czasie;
  • Wyraziste desenie: być może jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów, z których znamy dziś i za które lubimy mid-century modern design, jest odważniejsze niż w prawie każdej innej stylistyce wykorzystanie deseni. Tapety i fototapety, a nawet tkaniny pokryte regularnymi, geometrycznymi (a czasem nieco psychodelicznymi – w końcu styl ten kształtował się między innymi w latach 60.!) wzorami i nadrukami. Gdybyśmy mieli wybrać jedną rzecz, która może najbardziej przyczynić się do stworzenia we wnętrzu udanej aranżacji w stylu mid-century modern, byłoby to właśnie wykorzystanie graficznych, zainspirowanych wzorami geometrycznymi dekoracji ściennych;
  • Płótna i bibeloty: nie ma stylu retro bez obrazów, plakatów i innego rodzaju ozdób w stylu retro! Reprodukcje autentycznych plakatów z epoki (w polskim wydaniu mogą to być plakaty jak z PRL-u – może nie mieliśmy swojego stylu mid-century modern, ale przecież mieliśmy modernizm!), i obrazy pop-art będą idealne;
  • Meble: jeżeli gdzieś na strychu masz komodę na wysoki połysk, fotel na nóżkach albo polerowany stolik, to fantastycznie! Dodaj do nich kanapę w jednym z kolorów, z których słynie mid-century modern design, albo drewniany stół z grubym szklanym blatem – i już! Uważaj jednak: nie zestawiaj wszystkich tych sprzętów w jednym pomieszczeniu. Najlepiej będzie zmiksować to, co zdecydowanie współczesne, z tym, co naśladuje styl mid-century, ponieważ w przeciwnym razie możesz uzyskać wspomniany wyżej średnio atrakcyjny „muzealny” efekt.

Fototapeta w pionowe pasy retro
Fototapeta w pionowe pasy retro - myloview.pl, inspirację przygotowała: Monika

Czego może nauczyć nas styl mid-century?

Amerykańska estetyka połowy ubiegłego stulecia może się podobać lub nie (jak dowodzi ogromna większość współczesnych blogów i czasopism wnętrzarskich – zdecydowanie się podoba!), ale nie można nie docenić wpływu, jaki miała na kształtowanie się naszego dzisiejszego myślenia o tym, czym jest dobry design. To właśnie od uczniów Franka Lloyda Wrighta nauczyliśmy się odważnego łączenia barw neutralnych z intensywnymi kolorami podstawowymi, zestawiania drewna z tworzywami sztucznymi i odważnego operowania raczej całością kształtu mebla niż jego ozdobnymi detalami. To sztuczki, które warto znać – nawet jeśli ich nie wykorzystujemy!

Ewelina Krawczyk

Entuzjastka miejskiego ogrodnictwa, jogi i designu z połowy XX wieku. Kiedy nie pisze i nie gotuje, prawdopodobnie właśnie ogląda "Grę o tron" albo maluje paznokcie. 

Inne artykuły
Urządzamy domowe biuro

Urządzamy domowe biuro

Możliwość pracy w domowym zaciszu to jedno z większych dobrodziejstw jakie przyniósł nam XXI wiek. Z pewnością rację przyzna nam ten, kto zamienił poranną gonitwę od sypialni, przez łazienkę, do kuchni, pospiesznie pitą kawę w przedpokoju i niekończące się postoje w korkach na spokojny poranek, w którym jedyne, co musisz zrobić to wstać z łóżka i usiąść przed komputerem. Jeśli należysz do grona szczęśliwców, którzy swoją pracę wykonują zdalnie, to na pewno przekonałeś się już, że połowa sukcesu tkwi w odpowiednio wygospodarowanej i urządzonej przestrzeni. Kawałek blatu przy kuchennym stole lub rozrzucone papiery w salonie to przepis na błyskawiczną katastrofę. Dlatego podpowiadamy Wam, jak urządzić domowe biuro tak, by oddzielić życie służbowe od prywatnego, a obowiązki realizować szybko i z pozytywnym nastawieniem.
Fototapety na lodówkę - wszystko, co powinieneś wiedzieć o tym rozwiązaniu

Fototapety na lodówkę - wszystko, co powinieneś wiedzieć o tym rozwiązaniu

Dekoracja ścian za pomocą fototapety? To rozwiązanie o wiele starsze, niż mogłoby nam się wydawać, ponieważ pierwsze przykłady pojawiły się już XV wieku. Czy słyszałeś jednak o zupełnie nowym, innowacyjnym i zaskakującym pomyśle, jakim są fototapety na lodówkę? To genialne w swej prostocie rozwiązanie, dzięki któremu odmienisz nie tylko wygląd swojej kuchni, ale także sprzętu AGD, który będzie wyglądał jak nowy!
Legalny doping dla wnętrza: fototapety do fitness clubu i siłowni

Legalny doping dla wnętrza: fototapety do fitness clubu i siłowni

Powiedzmy sobie szczerze: nikt nie chodzi na siłownię albo do klubu fitness z myślą o tym, że będzie tam doznawał jakichś wzniosłych wrażeń estetycznych. Miejsca te mają charakter przede wszystkim użytkowy: każdy chce przyjść, zrobić, co do niego należy, i jak najszybciej wyjść, w miarę możliwości nie nawiązując nawet kontaktu wzrokowego ze współtowarzyszami niedoli... eee... treningu.