-55%   CYBER MONDAY   Jeszcze tylko:  
Ukryj
O nas
Zamówienia
Nasze materiały

Mid-century modern: nowoczesność w stylu retro

Czym jest styl mid-century? Odpowiedzi na to pytanie należy szukać w samej nazwie. Jest to estetyka typowa dla połowy ubiegłego wieku, ale jej zasięg rozciągał się na kolejne dekady aż po lata 70. Po II wojnie światowej architekci i projektanci szukali nowych rozwiązań, które będą odpowiadać potrzebom współczesnego człowieka. Wnętrza miały być przede wszystkim funkcjonalne, ale także eleganckie, uporządkowane, ale i dekoracyjne, pełne harmonii i jednocześnie przytulne. I choć mogłoby się wydawać, że takie zestawienie jest niemożliwe do osiągnięcia, mid-century modern wpisał się w te założenia i okazał się być najlepszą odpowiedzią na ówczesne potrzeby. No dobrze, ale od tamtego czasu minęły dekady. Czy estetyka sprzed kilkudziesięciu lat może być wciąż aktualna? Jak najbardziej. Rozwiązania w duchu modern retro to prawdziwy hit ostatnich lat, a sięgając po meble i dodatki z połowy ubiegłego wieku i zestawiając je ze współczesnym designem, zyskamy efekt, który przejdzie nasze najśmielsze oczekiwania.   

Meble mid-century modern: gorący trend w aranżacji wnętrz

Jeśli szukamy inspiracji do stworzenia wystroju w duchu modern retro, znakomitym źródłem pomysłów mogą być dla nas lata 60. i lata 70. W mieszkaniach królowały wówczas charakterystyczne meble na cienkich nóżkach pokryte fornirem – błyszczącą, drewnianą okładziną. Sprzęty na wysoki połysk takie jak ławy, stoliki kawowe czy meblościanki były prawdziwym hitem tamtych lat. A teraz? Teraz wracają ze zdwojoną siłą. Wstawiamy je jednak do nowoczesnych – minimalistycznych lub industrialnych – stylizacji, nadając im całkowicie nowej jakości. Eklektyczne wnętrza wymagają od nas odwagi, ale warto realizować nietypowe pomysły, bo dzięki nim zyskamy unikalne aranżacje. Wyobraźmy sobie zestaw: kredens i niską zamykaną szafkę w duchu retro ustawioną w loftowym, industrialnym wnętrzu.

Znakomitym źródłem pomysłów mogą być dla nas lata 60 oraz lata 70
Znakomitym źródłem pomysłów mogą być dla nas lata 60. oraz lata 70 - myloview.pl - Geometryczny obraz w stylu retro

Połączenie forniru, cegły i betonu to trio, które nie ma sobie równych. Takie sprzęty możemy także wprowadzić do ultranowoczesnej przestrzeni. Warto bowiem pamiętać o tym, że mid-century modern to nie tylko meble na wysoki połysk, ale także krzesła czy fotele o futurystycznych, obłych formach wykonywane z tworzyw sztucznych. Na tym przykładzie widać, że eklektyzm form wpisany był niejako w estetykę połowy XX wieku.    

Tapety w stylu retro – mocny akcent w stonowanym wystroju

Kolejnym elementem, któremu się przyjrzymy, sątapety ścienne. Nowoczesne aranżacje możemy w mgnieniu oka odmienić, nadając im charakteru retro, jeśli postawimy na kolorowe desenie. Im bardziej wyraziste barwy i kształty, tym ciekawszy efekt zyskamy. Lata 60. i lata 70. to przede wszystkim geometryczne wzory, które doskonale korespondowały z meblami o prostych, użytecznych formach. I choć w tamtych czasach prym wiodły tapety, w stylu retro znajdziemy współcześnie o wiele więcej dekoracji do wyboru.

Geometryczna fototapeta w stylu retro odświeży pokój i doda mu energerii
Geometryczna fototapeta w stylu retro odświeży pokój i doda mu energii - myloview.pl

Na specjalną uwagę zasługują na przykład samoprzylepne naklejki, które posłużą nam do ozdobienia mebli. W sklepach znajdziemy teraz wiele modeli inspirowanych połową XX wieku, ale być może odziedziczyliśmy po dziadkach autentyczne sprzęty, które zasługują na to, by dać im drugie życie. Geometryczny deseń umieszczony na froncie sideboardu lub plecach kredensu to idealny pomysł na połączenie stylu retro z nowoczesnym designem. Czy tapety i naklejki to jedyny przepis na wprowadzenie barwnych akcentów? Niekoniecznie. W tej roli doskonałe okażą się także meble o wzorzystych tapicerkach lub nowoczesne dekoracje ścienne inspirowane stylem mid century modern. 

Stare meble można łatwo poddać renowacji - wystarczy je odmalować lub nakleić na nie ciekawą naklejkę, która całkowicie odmieni jego wygląd
Stare meble można łatwo poddać renowacji - wystarczy je odmalować lub nakleić na nie ciekawą naklejkę, która całkowicie odmieni jego wygląd

Mid-century modern i bibeloty? Zobacz, jakie ozdoby wybrać!  

Nazwa mid century modern wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, ale gdybyśmy chcieli szukać odpowiednika tej estetyki w Polsce, wówczas należałoby przywołać czasy PRL-u. Warto to zrobić właśnie w kontekście ozdób, bo dzięki popularnym wtedy bibelotom uda nam się przenieść klimat dawnych lat do współczesnej stylizacji. W tym celu z pewnością przydatne okażą się wazoniki – z porcelany, kamionki lub barwionego szkła – które stanowiły nieodłączny element wyposażenia każdego mieszkania.

Styl retro w modernistycznej odsłonie świetnie wpasuje się w klasyczną aranżację
Styl retro w modernistycznej odsłonie świetnie wpasuje się w klasyczną aranżację - myloview.pl

Ustawiano je na stołach, półkach i w serwantkach, a co ciekawe, bardzo często bez kwiatów. Jeśli nie jesteśmy miłośnikami takich bibelotów, zdecydujmy się na nowoczesne dekoracje ścienne w postaci plakatów inspirowanych wzornictwem PRL-u. Mogą to być po prostu geometryczne kompozycje lub przedstawienia filmów bądź sztuk teatralnych z tamtych czasów. Tym, co było charakterystyczne dla epoki mid century modern, to rośliny ustawiane na meblach lub kwietnikach, zarówno tych stojących, jak i wiszących na ścianach. Trend ten doskonale wpisuje się w panującą obecnie modę na zielone wnętrza, dlatego z łatwością znajdziemy pomysły na stworzenie ciekawych aranżacji z wykorzystaniem paprotek, fikusów czy bluszczy.

Industrialne wnętrza świetnie łączą się z dodatkami w stylu retro
Industrialne wnętrza świetnie łączą się z dodatkami w stylu retro

Styl retro w domu nie musi przypominać skansenu. Kluczem do stworzenia efektownej aranżacji jest zestawienie dawnego designu z tym współczesnym. Nie bójmy się wprowadzać mebli z lat 70. do industrialnie urządzonego salonu ani łączyć minimalistycznego sideboardu ze skórzaną kanapą. Taka stylizacja będzie nie tylko oryginalna, ale także praktyczna i funkcjonalna, a o to przecież chodzi w dobrym designie.