Jak zaplanować remont mieszkania – poradnik Myloview

Kluczem do sukcesu jest remont mieszkania krok po kroku. Nie zaczynajmy niczego znienacka, nie jedźmy do sklepu bez wcześniejszej listy materiałów ani nie podejmujmy pochopnych decyzji, ponieważ od tego, jak przygotujemy się do prac, będzie zależał efekt końcowy i wygląd naszego mieszkania. Tutaj konieczna jest cierpliwość i zorganizowanie. Zanim zakasamy rękawy i przejdziemy do dzieła, usiądźmy spokojnie i wszystko dobrze przemyślmy.

Rysunek techniczny mieszkania

Jak zaplanować remont? Z głową oczywiście!

Samodzielny remont to poważne przedsięwzięcie, ponieważ wszystko, każdy etap, musimy obmyśleć i zorganizować sami. By ruszyć jednak z pracą, zacznijmy od dobrego planu. Zastanówmy się, co dokładnie chcemy zmienić w mieszkaniu – czy będzie to wywracanie wszystkiego do góry nogami łącznie z wymianą instalacji, podłóg i okien, czy jedynie drobne prace mające na celu odświeżenie wyglądu. Gdy już to ustalimy, oszacujmy, ile czasu mogą zająć poszczególne czynności – warto wiedzieć, ile potrwa remont pokoju, kuchni czy łazienki, bo z pewnością zdezorganizuje nam on nieco życie. Istotne jest także to, by ustalić odpowiednią kolejność czynności – nie malujemy ścian, gdy dopiero planujemy cyklinowanie podłóg, ponieważ w ten sposób znacznie utrudnimy sobie pracę. Zaczynamy od ciężkich i najtrudniejszych czynności takich jak wymiana instalacji, wyrównywanie, tynkowanie i gruntowanie ścian, prace glazurnicze, układanie podłóg, wymiana okien i parapetów i tym podobne. Najprzyjemniejsze zadania związane z malowaniem ścian, tapetowaniem, aranżacją i dobieraniem dodatków zostawiamy oczywiście na koniec.

Remont mieszkania – materiały i najlepszy moment

Zastanawiając się, jak zaplanować remont, musimy koniecznie pamiętać o tym, by przygotować solidną listę potrzebnych sprzętów i materiałów. Najlepiej zrobić spacer po wszystkich pomieszczeniach w domu czy mieszkaniu i spisywać każdą rzecz, jaka przyjdzie nam do głowy, by niczego nie przeoczyć. Zastanówmy się nie tylko nad tym, co będzie potrzebne, ale także nad tym, w jakim sklepie najlepiej będzie zrobić zakupy i czy sami przewieziemy materiały, czy konieczny będzie transport.

Narzędzia do remontu

Dlaczego ten etap jest tak ważny? Ponieważ najgorsze jest to, gdy jesteśmy w gorączce prac i nagle zabraknie nam niezbędnej rzeczy, po którą znów musimy pojechać do sklepu. Oszczędźmy sobie takich niespodzianek, planując remont mieszkania krok po kroku. Warto wybrać także odpowiedni moment, uwzględniając porę roku i prognozy pogody – słoneczny, bezdeszczowy dzień z pewnością będzie pomocny przy wymianie okien.

Nie za mało, nie za dużo – zakupy w sam raz

Skoro wiemy już, co będzie nam potrzebne, musimy teraz obliczyć, ile konkretnych materiałów, farb czy tapet zakupić, obliczając powierzchnię pomieszczenia, które odświeżamy. Przemyślany remont pokoju, kuchni czy łazienki to taki, w którym podczas prac niczego nam nie zabraknie. Jest to istotne zwłaszcza przy różnego rodzaju klejach, zaprawach czy farbach. Kładąc je, nie powinniśmy robić przerwy, więc gdy w połowie ściany zabraknie nam czegoś, jechanie do sklepu jest najgorszym scenariuszem, który może nam popsuć pół dnia pracy. Kalkulując ilość materiałów, weźmy także pod uwagę, że płytka może się stłuc lub pęknąć, więc warto mieć kilka w zapasie, a kładziony na podłodze parkiet wymagać będzie docięcia do czego też mogą nam się przydać dodatkowe klepki. Przyjmuje się, że powinno kupić się 10-15% więcej takich materiałów jak glazura, panele czy terakota.

Planowanie remontu

Wycena, czyli remont mieszkania w liczbach

Gdy robimy listę zakupów, jest to także dobry moment, by zrobić wstępną wycenę. Zanim rozpoczniemy remont domu, powinniśmy orientacyjnie wiedzieć, na jakie koszty musimy się naszykować. Jeśli nasze kalkulacje okażą się bardzo wysokie, to właśnie na tym etapie możemy pomyśleć, w jaki sposób obniżyć wydatki. Pamiętajmy o tym, że wcale nie musimy rezygnować z rzeczy, jakie nam się podobają. Czasami wystarczy znaleźć inną firmę, która ma konkurencyjne ceny lub zdecydować się na inny materiał, który do złudzenia będzie przypominał ten szlachetniejszy. Nie zapominajmy także o kosztach ukrytych, które łatwo przeoczyć. Są to różnego rodzaju zaprawy, kleje, pędzle, folie ochronne, a także cena wywozu śmieci czy transportu zakupionych materiałów ze sklepu.

Samodzielny remont czy pomoc specjalistów?

Zastanawiając się, jak zaplanować remont, nigdy nie jest za późno, by zdecydować się jednak na wsparcie wykwalifikowanej ekipy. O ile chcemy dokonać tylko niewielkiej korekty wyglądu mieszkania – wygładzić ściany, pomalować je i położyć tapetę – możemy podjąć się takiego zadania sami. Jeśli jednak w grę wchodzi już poważna ingerencja, warto przekazać nasze mieszkanie w ręce specjalistów, by z konsekwencjami źle przeprowadzonych prac nie borykać się przez kolejne tygodnie czy miesiące. Może się bowiem okazać, że chcąc zaoszczędzić na ekipie, zafundujemy sobie znacznie większe koszty związane z naprawianiem naszych błędów. Coraz większą popularnością cieszą się także architekci wnętrz, którzy sprawią, ze remont pokoju stanie się łatwiejszy. Jeśli urządzamy mieszkanie w stanie deweloperskim i zależy nam na przemyślanym zagospodarowaniu metrażu, taka pomoc może się okazać przydatna, ale należy pamiętać, że są to dodatkowe koszty. Dobrym pomysłem może więc być zlecenie na przykład tylko jednego pomieszczenia – na przykład malutkiej łazienki, gdzie trzeba sprytnie zmieścić wiele rzeczy na niewielkim metrażu.

Wizualizacja projektu

Wykończenia wnętrz – prace na deser

Remont mieszkania krok po kroku doprowadził nas do ostatniego etapu, czyli aranżacji wnętrz. Jest to z pewnością najprzyjemniejsza część, ponieważ polega na dekorowaniu przestrzeni i nadawaniu jej unikalnego charakteru. Jeśli nie mamy pojęcia, jak to zrobić, nie szukajmy od razu dekoratora. W Internecie znajdziemy mnóstwo pomysłów i inspiracji zarówno na modne, jak i ponadczasowe stylizacje, dlatego z pewnością uda nam się samodzielnie wybrać coś pasującego do naszej osobowości, a zaoszczędzone na specjaliście pieniądze będziemy mogli przeznaczyć na zakup efektownych obrazów, plakatów czy designerskich dodatków.

Wiemy już, jak zaplanować remont, by całe przedsięwzięcie przeprowadzić sprawnie, sprytnie i bez przykrych niespodzianek. Teraz nowe, odświeżone wnętrze jest tylko kwestią czasu!

Anna Broda
Inne artykuły
Jak urządzić pokój młodzieżowy? Oto 4 propozycje!

Jak urządzić pokój młodzieżowy? Oto 4 propozycje!

Aranżując mieszkanie, z pewnością napotkamy wiele wyzwań, z którymi będziemy sobie musieli poradzić. Może to być za mała sypialnia, zbyt ciemny salon czy pozbawiona okien kuchnia. Dla niektórych problemem będzie także brak pomysłu na to, jak urządzić i ozdobić pokój młodzieżowy. Zobaczymy, w jaki sposób szybko i efektownie wyczarować stylizację, która będzie nie tylko zachwycająca, ale również ponadczasowa, a nawet ekologiczna.
Najlepszy prezent na Dzień Matki znajduje się na Myloview!

Najlepszy prezent na Dzień Matki znajduje się na Myloview!

Wielkimi krokami zbliża się jeden z najważniejszych dni w roku, a wraz z nim pojawia się pytanie: jaki prezent na Dzień Matki wybrać, by zrobić naszej mamie przyjemność i zaskoczyć ją czymś wyjątkowym. Gdy byliśmy mali, rysowaliśmy kolorowe laurki, robiliśmy naszyjniki z koralików lub broszki z modeliny, a teraz, gdy już dorośliśmy, kupujemy bukiet jej ulubionych kwiatów lub słodkości. A gdyby tak tym razem kupić prezent na Dzień Matki, który nie zwiędnie ani nie zostanie spałaszowany?
Wnętrze w stylu japońskim: 6 kroków do aranżacji pełnej harmonii

Wnętrze w stylu japońskim: 6 kroków do aranżacji pełnej harmonii

W codziennym życiu nie uwolnimy się od chaosu, ponieważ nie jesteśmy w stanie kontrolować wszystkiego, co się dzieje wokół nas. Możemy zapisywać ważne spotkania w kalendarzu, robić plany i listy, ale świat biegnie swoim własnym torem, i jedyne, co możemy zrobić, to w iście buddyjskim stylu pogodzić się z tym faktem. Tym, na co jednak mamy wpływ, jest nasze mieszkanie. Tutaj może zapanować spokój, harmonia i ład.