-45%   PROMOCJA

Jak zamontować listwy podłogowe? Można to zrobić bez pomocy fachowca!

Listwy przypodłogowe, choć mogą sprawiać wrażenie całkiem niepozornego detalu, mają do odegrania kilka ważnych funkcji w mieszkaniu. Przede wszystkim zabezpieczają one szczelinę pomiędzy posadzką, a ścianą. Gdyby została ona odkryta, szybko zgromadziłby się w niej trudny do usunięcia brud.

Listwy dodatkowo osłaniają dolną część ścian przed uszkodzeniami oraz zawilgoceniem, które mogłyby powstać podczas wielu domowych czynności - na przykład odkurzania czy zmywania podłogi mokrym mopem. Umożliwiają również estetyczne ukrycie kabli i przewodów, a także - o czym niekiedy się zapomina - stanowią element dekoracyjny. Przed przystąpieniem do remontu warto więc wiedzieć jak zamontować listwy przypodłogowe, aby dobrze spełniały wszystkie wymienione wyżej funkcje. Dla osób, które będą robiły to po raz pierwszy, przygotowaliśmy właśnie nasz poradnik. Przez wszystkie czynności przeprowadzimy Cię krok po kroku!

Do montażu listew wcale nie trzeba zatrudniać fachowca

Samodzielny montaż listew przypodłogowych nie jest trudnym zadaniem. Jeżeli chcesz zmierzyć się z tym przedsięwzięciem - nie masz powodu do obaw! Spokojnie poradzisz sobie bez zatrudniania fachowca. Wystarczy kilka odpowiednich narzędzi oraz praktyczne wskazówki z naszego poradnika. Opiszemy dokładnie nie tylko jak zamontować listwę przypodłogową, ale doradzimy także jak zabezpieczyć miejsce pracy oraz w jakie akcesoria się zaopatrzyć.

Mierzenie
Odpowiednie przygotowanie to bowiem połowa sukcesu!

Wybór techniki montażu listew wykończeniowych oraz skompletowanie narzędzi to pierwsze z zagadnień, jakim się zajmiemy. Następnie poruszymy kwestię właściwego przygotowania miejsca pracy. Omówimy oczywiście także każdy etap pracy, dokładnie wyjaśniając jak zamontować listwy podłogowe różnymi metodami.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Jak zaplanować remont mieszkania – poradnik Myloview

Czego potrzebujemy do samodzielnego montażu listew przypodłogowych?

Zanim przystąpisz do pracy, powinieneś dokładnie sprawdzić, czy dysponujesz wszystkimi potrzebnymi materiałami oraz narzędziami. Najlepszą opcją jest sporządzenie dokładnej listy, na której umieścisz wszystkie niezbędne rzeczy zebrane w mniejsze kategorie - co ułatwi Ci ich zakup. Co więc będzie niezbędne, kiedy zastanawiasz się jak zamontować listwy podłogowe? Pełna lista wyposażenia zależy częściowo od tego, na którą z metod się zdecydujesz.

Listwy podłogowe - montaż
Zanim przystąpisz do pracy, powinieneś dokładnie sprawdzić, czy dysponujesz wszystkimi potrzebnymi materiałami oraz narzędziami

  • Wiertarka, wiertła oraz kołki

Jeżeli jako technikę montażu wybrałeś kołki, niezbędnym narzędziem będzie wiertarka. Za jej pomocą umieścisz w ścianach kołki rozporowe, na których mocować będziesz kolejne elementy. Oczywiście rozmiar użytego wiertła musi zostać dostosowany do ich wielkości. W większości przypadków wystarczy Ci zwykła wiertarka udarowa - jeżeli masz jednak do czynienia ze ścianą betonową, warto zaopatrzyć się w wiertarkę udarową pneumatyczną.

  • Młotek i śrubokręt lub wkrętarka

Narzędzia te będą Ci potrzebne do stabilnego zamocowania kołków w ścianie. Za pomocą młotka osadzisz je w wywierconych otworach. Okaże się on również niezbędny, jeśli listwy będziesz montować na gwoździach. Śrubokręt posłuży Ci natomiast do przykręcenia profili montażowych. Oczywiście, jeśli dysponujesz wkrętarką, to warto z niej skorzystać, aby usprawnić i przyspieszyć pracę.

  • Piła ręczna

Niemal na pewno podczas montażu listew przypodłogowych będziesz musiał dostosować ich długość do wymiarów ścian. Do tego zadania przyda Ci się wygodna piła ręczna. Skorzystać możesz także z innych odmian tego narzędzia. Do cięcia użyj takich akcesoriów, z którymi masz największe doświadczenie, i którymi umiesz posłużyć się w bezpieczny sposób.

  • Metr i ołówek

Aby zamontowane listwy prezentowały się estetycznie muszą zostać dokładnie dopasowane do długości ścian. Precyzyjne ich wymierzenie ułatwi Ci metr. Pomiary mogą okazać się także potrzebne podczas rozplanowywania punktów na ścianie oraz listwie, gdzie umieścisz kołki lub gwoździe. Warto wcześniej oznaczyć je przy pomocy ołówka.

  • Akcesoria do pracy z klejem

Jeżeli jako metodę montażu listew wybrałeś klejenie, powinieneś zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria do pracy z klejem. Oprócz samego kleju montażowego (dostępnego bez trudu w sklepach budowlanych i remontowych) przyda Ci się również wygodny pistolet (wyciskacz). Na wszelki wypadek warto mieć pod ręką również szmatkę oraz mokrą gąbkę.

  • Środki czystości

Niemal każdy domowy remont wiąże się z późniejszym sprzątaniem. Nie inaczej jest w przypadku montażu listew przypodłogowych. Jeżeli jako metodę montażu wybrałeś wiercenie, powstały pył zbierz od razu za pomocą odkurzacza, a następnie otoczenie miejsca pracy przetrzyj na mokro. Jeśli natomiast pracujesz z klejem, polecamy zabezpieczyć podłogę taśmą oraz folią malarską. Ewentualny nadmiar preparatu możesz zebrać przy pomocy gąbki.

  • Strój ochronny

Niektóre z czynności jakie czekają Cię podczas montażu listew przypodłogowych najbezpieczniej będzie wykonywać w dodatkowej odzieży ochronnej. Dotyczy to zwłaszcza wiercenia, cięcia materiałów oraz pracy z klejem. Doradzamy więc zaopatrzenie się w rękawice ochronne oraz gogle

  • Dodatkowe narzędzia (opcjonalnie)

Podczas pracy z listwami mogą przydarzyć się różne, nieprzewidziane sytuacje. Dlatego też oprócz wszystkich wymienionych akcesoriów, warto mieć pod ręką pełen zestaw narzędzi (zawierający między innymi kombinerki czy obcęgi) na wypadek, gdyby któreś z nich okazało się potrzebne.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Podpowiadamy, jak zerwać tapetę, by nie zniszczyć ściany

Jak zamontować listwy podłogowe? Instrukcja krok po kroku

Skoro całe niezbędne wyposażenie jest już skompletowane, możesz brać się do pracy! Opiszemy teraz dokładnie jak zamontować listwę przypodłogową na różne sposoby. Gwarantujemy, że jeżeli będziesz postępować zgodnie z naszymi wskazówkami, to z całym przedsięwzięciem poradzisz sobie szybko i bez problemu. Gotowy? No to ruszamy!

Przybory
Gwarantujemy, że jeżeli będziesz postępować zgodnie z naszymi wskazówkami, to z całym przedsięwzięciem poradzisz sobie szybko i bez problemu

Jak przykręcić listwy przypodłogowe?

Kołki rozporowe są najczęściej wykorzystywanym, a zarazem najpewniejszym sposobem mocowania listew przypodłogowych. Jeżeli wybrałeś właśnie ten sposób, postępuj zgodnie z poniższymi krokami.

  • Porównaj długość ściany oraz listwy za pomocą metra. Jeżeli listwa jest za długa - skróć nadwyżkę za pomocą piły. Jeśli za krótka - utnij brakujący fragment z kolejnego egzemplarza - połączysz je za pomocą specjalnego łącznika.

  • Na profilu montażowym wybierz miejsca do nawiercenia otworów. Powinny być oddalone od siebie o około 40 centymetrów, a równocześnie ulokowane co najmniej 5 cm od końców listwy.

  • Przyłóż profil montażowy do ściany. Za pomocą wiertarki wywierć w zaznaczonych miejscach otwory, równocześnie płytko wchodząc wiertłem w ścianę (tak, aby pozostał na niej ślad).

  • Odsuń profil montażowy i pogłęb wiertarką otwory w ścianie tak, aby ich głębokość odpowiadała długości kołków rozporowych.

  • Umieść kołki w otworach, w razie potrzeby delikatnie dobijając je młotkiem.

  • Za pomocą śrubokrętu lub wkrętarki przykręć profil montażowy do ściany.

  • Delikatnie dociśnij listwę do profilu aż ich elementy się połączą.

  • Na połączeniach listew stosuj łączniki standardowe, a na rogach pomieszczenia - łączniki narożne wewnętrzne lub zewnętrzne. W miejscach gdzie listwa się kończy (na przykład przy framudze drzwi) wykorzystaj zaślepkę.

Jak zamontować listwy przypodłogowe za pomocą gwoździ?

Montaż listew przypodłogowych za pomocą gwoździ jest nieco szybszy od pracy z wiertarką i kołkami. W niektórych domach i mieszkaniach praca z młotkiem może jednak sprawić sporo trudności. Przed zdecydowaniem się na tą metodę warto więc testowo sprawdzić w kilku miejscach, jak łatwo gwoździe wchodzą w ścianę oraz czy trzymają się w niej stabilnie.

Montaż
W miejscach gdzie listwa się kończy (na przykład przy framudze drzwi) wykorzystaj zaślepkę

  • Porównaj długość ściany oraz listwy za pomocą metra. Jeżeli listwa jest za długa - skróć nadwyżkę za pomocą piły. Jeśli za krótka - utnij brakujący fragment z kolejnego egzemplarza - połączysz je za pomocą specjalnego łącznika.

  • Na profilu montażowym wybierz miejsca wbicia gwoździ. Powinny być oddalone od siebie o około 40 centymetrów, a równocześnie ulokowane co najmniej 5 cm od końców listwy.

  • Przyłóż profil montażowy do ściany. Za pomocą młotka wbij gwoździe w zaznaczonych miejscach aż profil mocno będzie trzymać się ściany.

  • Delikatnie dociśnij listwę do profilu aż ich elementy się połączą.

  • Na połączeniach listew stosuj łączniki standardowe, a na rogach pomieszczenia - łączniki narożne wewnętrzne lub zewnętrzne. W miejscach gdzie listwa się kończy (na przykład przy framudze drzwi) wykorzystaj zaślepkę.

Jak zamontować listwy przypodłogowe na klej?

Montowanie listew na kleju jest teoretycznie rozwiązaniem najłatwiejszym i wymagającym mniej narzędzi, jednak ma również kilka minusów. Przede wszystkim utracisz możliwość ich późniejszego demontażu. Podczas dużego remontu jedyną opcją będzie zerwanie listew, a następnie położenie nowych.

Wnętrze bez mebli
Gotowe pomieszczenie wystarczy jedynie wypełnić meblami

  • Porównaj długość ściany oraz listwy za pomocą metra. Jeżeli listwa jest za długa - skróć nadwyżkę za pomocą piły. Jeśli za krótka - utnij brakujący fragment z kolejnego egzemplarza - połączysz je za pomocą specjalnego łącznika.

  • Wzdłuż profilu (od strony ściany) rozprowadź równomiernie klej montażowy. Starannie dociśnij profil do ściany i zaczekaj aż klej wyschnie.

  • Delikatnie dociśnij listwę do profilu aż ich elementy się połączą.

  • Na połączeniach listew stosuj łączniki standardowe, a na rogach pomieszczenia - łączniki narożne wewnętrzne lub zewnętrzne. W miejscach gdzie listwa się kończy (na przykład przy framudze drzwi) wykorzystaj zaślepkę. 

PRZECZYTAJ TAKŻE: Jak powiesić obraz bez wiercenia? Znamy 5 prostych sposobów!

Jak zamontować drewniane listwy przypodłogowe?

Praca z drewnianymi listwami przypodłogowymi nie różni się zasadniczo od pracy z tymi wykonanymi z innych materiałów. Podczas wszelkich czynności z drewnem warto jednak zachować szczególną ostrożność oraz staranność. Jeśli planujesz klejenie, pamiętaj także o zwróceniu uwagi na to, aby wybrany przez nas preparat był dostosowany do pracy z drewnem.

Efekt końcowyI gotowe!

Samodzielny montaż listew przypodłogowych to powód do dumy i... spora oszczędność

Jak więc widzisz, montaż listew przypodłogowych nie jest wcale trudnym zadaniem! Spokojnie poradzi sobie z nim nie tylko domowy majsterkowicz, ale także osoba, która do tej pory większość prac zlecała specjalistom. Samodzielny montaż listew to spora oszczędność - pieniądze, które trafiłyby do kieszeni fachowca będziecie mogli przeznaczyć na dalsze urządzanie mieszkania. Dodatkowo to również okazja do opanowania nowej, praktycznej umiejętności.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Jak wykorzystać wolny czas? Tani remont bez wychodzenia z domu to świetna opcja!


Nasz sklep internetowy używa plików cookies i pokrewnych technologii. Dzięki nim zapewniamy najwyższą jakość świadczonych usług i gwarantujemy płynne działanie strony. Po uzyskaniu Twojej zgody, pliki cookies będą również wykorzystane do dodatkowych pomiarów i analizy korzystania z witryny. Pozwoli nam to dostosować stronę do Twoich zainteresowań oraz prezentować spersonalizowane treści i reklamy.
Administratorem Twoich danych jest Fairbox Sp. z o.o., a w niektórych sytuacjach także nasi partnerzy, z którymi współpracujemy. Szczegółowe informacje dotyczące korzystania z plików cookie oraz przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce Prywatności i Cookies.
Ustawienia plików cookies
Poniżej znajdziesz opisy poszczególnych kategorii plików cookies oraz możliwość dostosowania ich do swoich preferencji:
Niezbędne
Używamy ich do zapewnienia poprawnego działania strony internetowej. Dzięki nim możesz bez zakłóceń poruszać się po naszym sklepie, a także bezpiecznie dokonywać zakupów.
Funkcjonalne
Służą do zapamiętywania wyborów dokonanych przez użytkowników na stronie, co pomaga dostosować witrynę do Twoich personalnych preferencji i poprawić komfort jej użytkowania.
Analityczne
Analityczne pliki cookies mierzą ilość wizyt i zbierają informacje o źródłach ruchu na stronie. Dzięki nim możemy zrozumieć sposób w jaki użytkownicy korzystają z witryny, doskonalić jakość usług oraz dostosowywać zawartość sklepu, aby lepiej spełniała oczekiwania naszych Klientów.
Marketingowe
Marketingowe pliki cookies umożliwiają nam i naszym partnerom dostosowanie treści reklamowych do Twoich zainteresowań. Służą także do wyświetlania reklam na innych stronach internetowych.