-45%   PROMOCJA  Jeszcze tylko:  

Jak przemalować płytki ścienne, by szybko odświeżyć wnętrze? Podpowiadamy!

Mogłoby się wydawać, że kwestia tego, jak zmienić kolor płytek ściennych, to nie lada wyzwanie. Oczami wyobraźni widzimy skuwanie kafelków i związany z tym pracochłonny remont, a to może skutecznie odebrać nam ochotę na metamorfozę wnętrza. Ta sprawa może być jednak znacznie łatwiejsza!

Wygląd kuchni czy łazienki możesz odświeżyć na dwa inne sposoby. Do wyboru jest przemalowanie płytek lub zastosowanie samoprzylepnej naklejki. Oba te pomysły sprawdzą się doskonale i pozwolą Ci zyskać zupełnie nową jakość wnętrza. Zobacz, który wariant przypadnie Ci do gustu!

Malowanie płytek to opcja dla tych, którzy mają ochotę na szybkie zmiany

Najczęstszy problem z płytkami w kuchni czy łazience jest taki, że choć są bardzo wytrzymałe i mogą bez żadnego uszczerbku służyć przez lata, to jeśli były wybrane kilka lub kilkanaście lat temu, dzisiaj mogą być całkowicie niemodne. Jasnoniebieski, połyskliwy różowy lub brązowy kolor to najczęstsze warianty z dawnych czasów. Jeśli marzy Ci się stylowe i nowoczesne wnętrze, zmiana koloru płytek ściennych to jedyna opcja.

Jeśli nie chcesz przeprowadzać czasochłonnego remontu, to postaw właśnie na malowanie kafelków lub efektowną naklejkę. Szybkość takiej metamorfozy naprawdę Cię zaskoczy!

Przeczytaj także: Meble jak nowe – sprawdź, jak odświeżyć fronty szafek kuchennych

Czego potrzebujemy do samodzielnego przemalowania płytek ściennych?

Oto lista środków i narzędzi niezbędnych do tego, by malowanie płytek ściennych w kuchni lub łazience przebiegło szybko i bezproblemowo:

 • specjalistyczna farba

Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ struktura tynku i płytek jest zupełnie inna. Tynk posiada mikropory, w które farba może wsiąknąć, dzięki czemu spaja się o wiele lepiej z podłożem, tworząc wytrzymałą warstwę. Ceramika natomiast jest o wiele gładsza, przez co wiązanie farby z podłożem jest utrudnione.

Farby
Przed pomalowaniem płytek, warto skonsultować się w sklepie ze sprzedawcą, który pomoże dobrać Ci idealną farbę

Specjalistyczna farba do płytek ma inny skład. Można ją zastosować nie tylko na ścianach, ale i na podłogach. Na rynku są dostępne zarówno farby matowe, jak i z połyskiem. Gdy zastanawiasz się, jak przemalować płytki ścienne, przed wyborem określonej farby warto skonsultować się w sklepie ze sprzedawcą, który profesjonalnie doradzi Ci idealne rozwiązanie.

 • preparat do gruntowania

 • drabina

 • folia malarska i taśma malarska

 • wałek malarski gąbkowy (pędzel może zostawić smugi)

 • drobnoziarnisty papier ścierny. 

Jak przemalować płytki? Instrukcja krok po kroku

Wiesz już, czego potrzebujesz, gdy zastanawiasz się, jak zmienić kolor płytek ściennych. Teraz czas na instrukcję krok po kroku, która sprawi, że cały proces pójdzie jak z płatka.

Wałek do malowania
Do malowania użyj wałka malarskiego, bo w ten sposób unikniesz zacieków i smug

 • Zacznij od przygotowania płytek do malowania. Należy je dokładnie umyć wodą z detergentem, który nie tylko zmyje brud, ale i je odtłuści. Dzięki temu zapewnisz lepszą przyczepność farby i trwalszy efekt.

 • Umyte płytki należy obejrzeć pod kątem wszelkich rys, pęknięć i ubytków. Przed malowaniem musisz je naprawić – w tym celu użyj specjalnej wodoodpornej masy do naprawy płytek. Zwróć także uwagę na to, czy nie trzeba uzupełnić fug.

 • Niektóre płytki, zwłaszcza te o bardzo gładkiej i śliskiej powierzchni, czyli szkliwione, warto przed malowaniem nawet specjalistyczną farbą zmatowić. Jest to proces, który polega na przetarciu płytek drobnoziarnistym papierem ściernym. Dzięki temu farba lepiej przylegnie do podłoża. Po zabiegu pamiętaj o tym, by przetrzeć płytki z kurzu

 • Następny krok to zabezpieczenie ścian naokoło płytek taśmą malarską i położenie folii malarskiej na podłodze lub meblach.

 • Zmiana koloru płytek ściennych może wymagać także ich zagruntowania. Choć użycie specjalistycznej farby i dodatkowo ich zmatowienie powinno wystarczyć, by efekt metamorfozy był jak najlepszy, warto pamiętać, że zarówno kuchnia, jak i łazienka to miejsca, w których panują trudne warunki.

By mieć pewność, że farba jak najlepiej przylgnie do podłoża, zagruntuj płytki przeznaczonym do tego preparatem. To tylko jedna czynność więcej, a dzięki temu efekt może być o niebo lepszy!

 • Proces malowania przeprowadź zgodnie z wytycznymi od producenta farby. Sprawdź, jaka wilgotność i temperatura powinna panować w pomieszczeniu, bo dzięki temu farba nie będzie schła ani za szybko, ani za wolno. Jeśli używasz dwuskładnikowej farby, składniki mieszaj zawsze bezpośrednio przez malowaniem – nie wcześniej. Do malowania użyj wałka malarskiego, bo w ten sposób unikniesz zacieków i smug. 

Pomalowane płytki w kuchni
Zmiana koloru płytek ściennych to znakomity pomysł, by odmienić wygląd kuchni czy łazienki

Może być konieczne nałożenie drugiej warstwy farby po kilku lub kilkunastu godzinach, ale taką informację znajdziesz w instrukcji na puszce farby.

Co zamiast malowania? Oto sprawdzone rozwiązania

Wiesz już, jak przemalować płytki ścienne. Teraz skupimy się na drugiej możliwości, jaką są naklejki.

Wzory naklejek na płytki
Przemalowanie płytek to zazwyczaj zmiana ich koloru z jednego na inny. W przypadku naklejek wachlarz aranżacyjnych możliwości, jakie można stworzyć, jest o wiele szerszy, 1. Różowe kwiaty, 2. Monstery, 3. Portugalski motyw - myloview.pl

 • Szybko i bez zbędnego bałaganu!

Naklejki to z pewnością rozwiązanie szybsze i łatwiejsze, ponieważ nie używasz farby, która może zabrudzić pomieszczenie, i w związku z tym nie musisz zabezpieczać wcześniej pomieszczenia. Zaletą jest również to, że naklejki drukowane są na samoprzylepnej folii, więc nie potrzebujesz kleju. Jednym niezbędnym narzędziem jest miękka rakla jak do tapet, którą będziesz dociskał folię do płytek.

 • Przygotowanie podłoża pójdzie jak z płatka

Podobnie jak w przypadku malowania płytek, przed przyklejaniem naklejek musisz płytki dokładnie umyć i odtłuścić. Nie musisz ich jednak ani zmatowić papierem ściernym, ani zagruntować, dzięki czemu proces metamorfozy przeprowadzisz dużo szybciej. Warto podkreślić, że samoprzylepna folia będzie się najlepiej trzymać na idealnie gładkiej powierzchni, dlatego w przypadku płytek ze strukturą nie jest to rozwiązanie, które polecamy.

 • Trwałość i wytrzymałość na lata

Zaletą naklejek jest nie tylko szybki montaż. Są one również trwałe i odporne na niekorzystne czynniki, takie jak choćby wszechobecna woda czy wilgoć, jakie panują w kuchni i łazience. Co więcej, możesz je zastosować także do odświeżenia płytek podłogowych, a nie tylko ściennych. Ich przewagą jest to, że w przeciwieństwie do farby, która potrzebuje kilku godzin, by wyschnąć, naklejki są gotowe od razu po przyklejeniu.

 • Montaż naklejek jest dziecinnie prosty

By ułatwić sobie proces metamorfozy wnętrza, warto od razu dobrać wielkość naklejek do wielkości płytek. W przeciwnym razie będziesz je musiał docinać, co w przypadku symetrycznych wzorów może zaburzyć kompozycję.

Sam proces klejenia jest prosty. Po zdjęciu folii zabezpieczającej klej przykładasz naklejkę do płytki i delikatnie dociskasz ją za pomocą rakli, by usunąć pęcherzyki z powietrzem. Atutem naklejek jest to, że gdy za kilka lat Ci się znudzą, bez trudu je zmienisz – przemalowanie płytek to o wiele większe przedsięwzięcie.

 • Bogactwo aranżacyjnych możliwości

Przemalowanie płytek to zazwyczaj zmiana ich koloru z jednego na inny. W przypadku naklejek wachlarz aranżacyjnych możliwości, jakie można stworzyć, jest o wiele szerszy.

Naklejka witrażowa na płytki
Naklejki dają wiele możliwości urozmaicenia dotychczasowej ściany - myloview.pl

Po pierwsze, do wyboru masz tysiące wzorów. Dużą popularnością cieszą się geometryczne kompozycje nawiązujące do ręcznie malowanych portugalskich i hiszpańskich kafli. To znakomity sposób na śródziemnomorski klimat w łazience czy kuchni. Miłośnikom natury z pewnością spodobają się floralne printy – w kolorze lub czarno-białe. Możesz się także zainspirować znanymi stylami: secesyjnym, retro lub art déco.

Po drugie, naklejki dają wiele możliwości urozmaicenia dotychczasowej ściany. Nie musisz ich przykleić na wszystkich płytkach. Kolorowe wzory imitujące kafle azulejo mogą się pojawić na co którejś płytce, tworząc oryginalną mozaikę, a nie zwarty wzór. Kolorowy deseń możesz także poprowadzić tylko do pewnej wysokości ściany, na wzór boazerii, lub ozdobić jedynie prześwit w kuchni między blatem a szafkami.

Polecamy również: Zobacz, jak ozdobić rury w mieszkaniu, by stały się częścią aranżacji

Malowanie płytek ściennych diametralnie odmienia wygląd pomieszczenia

Każdy z zaprezentowanych przez nas wariantów ma swoje zalety i każdy z nich pozwoli Ci diametralnie odmienić wygląd pomieszczenia. Oba będą o wiele mniej pracochłonne od skuwania płytek i remontu.

Wiesz już, jak przemalować płytki ścienne i jakie możliwości dają naklejki – teraz decyzja należy do Ciebie. Jeśli zdecydujesz się na naklejki, zapraszamy po więcej wzorów do naszego sklepu – znajdziesz ich tam tysiące!