Jak powiesić obraz bez wiercenia? Znamy 5 prostych sposobów!

Wnętrze udekorowane obrazami czy plakatami prezentuje się o wiele ciekawiej niż pusta przestrzeń. Dzięki nim w zaledwie kilka chwil możemy zamienić zwykły pokój w naprawdę efektowną aranżację. W tym celu potrzebne nam będą gwoździe i młotek lub wiertarka z wkrętami, jeśli planujemy zawiesić dużą i ciężką ozdobę lub spodziewamy się, że ściana jest bardzo solidna. Istnieją jednak inne metody na wieszanie obrazów bez wiercenia. Plastry i masy mocujące to zaledwie wierzchołek góry lodowej.

Obrazy na ceglanej ścianie
Obrazy na ceglanej ścianie, myloview.pl, wizualizację przygotowała Martyna

W jakiej sytuacji przydadzą się takie rozwiązania?

Zacznijmy od tego, kiedy mogą nam się przydać tego typu samoprzylepne rozwiązania. Sytuacji jest co najmniej kilka. Jedna z najczęściej spotykanych dotyczy wynajmowanych mieszkań. Gdy właściciel nie zezwala na wbijanie gwoździ i ingerowanie w przestrzeń, wszelkiego rodzaju taśmy i rzepy są idealną odpowiedzią na pytanie: jak powiesić obraz bez wiercenia. Usunięcie takich elementów ze ściany nie pozostawia żadnych śladów, dlatego możemy z nich bez obaw korzystać. Druga sytuacja dotyczy użytkowania lokalu, który znajduje się w zabytkowym budynku, a kawiarnia czy restauracja w starej kamienicy to powszechne zjawisko. Wówczas nawet taki drobiazg, jak wbijanie gwoździa, może wymagać konsultacji z konserwatorem zabytków.

Przeszkodą w standardowym zawieszeniu obrazu może być także rodzaj materiału, z jakiego zbudowana jest ściana (na przykład beton lub płyta gipsowo-kartonowa), a także płytki, którymi pokryta jest nawierzchnia. Samoprzylepne rozwiązania w takich okolicznościach są prawdziwym wybawieniem.

Dlaczego wybrać wieszanie obrazów bez wiercenia?

Jeśli zastanawiając się, jak powiesić obraz bez wiercenia, dojdziemy do wniosku, że w zasadzie nie ma żadnych przeciwskazań, by zastosować tradycyjną metodę, to i tak warto rozważyć nasze propozycje. Dlaczego? Ponieważ dzięki nim metamorfozę ściany przeprowadzimy szybko, łatwo i bez dodatkowych „atrakcji”. Jakich? Wymienić można chociażby zabrudzenia powstałe podczas wiercenia, popękania w tynku lub odpryśnięta farba, a nawet… ubity młotkiem palec. Jeśli chcemy mieć wszystko pod kontrolą, mamy dla Was pięć rozwiązań, które z pewnością przypadną Wam do gustu.

Domowa galeria obrazów
Domowa galeria obrazów - myloview.pl, wizualizację przygotowała Martyna

5 pomysłów, jak zamocować obraz bez wiercenia

• Plastry mocujące

To jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań, zwłaszcza gdy zastanawiamy się, jak przymocować obraz do ściany bez wiercenia, który jest lekki i waży maksymalnie 2 kilogramy. Jak działa takie urządzenie? Na takiej samej zasadzie jak dwustronna taśma samoprzylepna. Przyklejamy ją na ramie obrazu, odklejamy folię zabezpieczająca i przyklejamy dekorację do ściany.

• Rzepy mocujące

Innym mechanizmem, który również sprawdza się doskonale, są rzepy. W tym przypadku potrzebujemy dwóch uzupełniających się plastrów – jeden przyklejamy na ramie obrazu, a drugi na ścianie, w miejscu, gdzie ozdoba ma zawisnąć. Rzep działa na zasadzie pętelek i haczyków, które gdy się sczepią, są bardzo trudne do rozerwania.

• Haki samoprzylepne

Kolejną odpowiedzią na pytanie, jak zamocować obraz bez wiercenia, są haki, które do ściany przyklejamy, a nie wbijamy. Zasada działania jest tak samo prosta, jak w przypadku poprzednich propozycji. Jedyne, co musimy zrobić, to odkleić samoprzylepny pasek i przykleić hak do ściany.

• Gwoździe samoprzylepne

A co w sytuacji, gdy chcemy udekorować na przykład kuchnię lub łazienkę, której ściany pokryte są płytkami? W takiej sytuacji potrzebne jest rozwiązanie dedykowane gładkim i śliskim nawierzchniom. Są to gwoździe samoprzylepne, które mogą utrzymać ciężar nawet do 4 kilogramów. Trzeba przyznać, że taka opcja wydaje się o niebo lepsza, niż próby przewiercenia kruchych płytek!

• Masy mocujące

Ciekawą propozycją jest także masa mocująca, choć ta sprawdzi się raczej w przypadku przyklejania zdjęć, pocztówek czy plakatów, które nie są oprawione w antyramę. Warto jednak o niej wspomnieć, bo wnętrza dekorujemy nie tylko obrazami. Masa ta działa podobnie jak plastelina, jednak nie brudzi ścian i mocno przytwierdza ozdobę do ściany. Jej atutem jest to, że jest wielorazowa.

O tym należy pamiętać, stosując samoprzylepne rozwiązania

Aby plastry, rzepy czy masy mocujące służyły nam dobrze przez długi czas, koniecznie przed ich montażem przeczytajmy instrukcję obsługi i, oczywiście, zastosujmy się do niej. Inaczej żaden producent nie zagwarantuje nam, że obraz utrzyma się na ścianie dłużej niż zaledwie kilka minut. Pamiętajmy także o tym, by powierzchnię ściany odpowiednio przygotować. Przetrzyjmy ją odtłuszczającym płynem i wytrzyjmy do sucha, a jeśli producent sugeruje jeszcze inne kroki, nie pomijajmy ich.

Obraz portret kobiety
Obraz portret kobiety - myloview.pl, inspirację przygotowała Martyna

Okazuje się, że na pytanie: jak powiesić obraz nie niszcząc ściany, mamy kilka odpowiedzi. Wybierając najlepsze dla siebie rozwiązanie, sprawdźmy, czy wybrane masy, plastry lub rzepy udźwigną naszą dekorację i czy są dopasowane do powierzchni, na której chcemy je umieścić. Jeśli tak, dokonajmy zakupu i zabierzmy się za metamorfozę wnętrza!

Anna Broda
Inne artykuły
5 oryginalnych plakatów do salonu w każdym stylu

5 oryginalnych plakatów do salonu w każdym stylu

Jeśli chcemy stworzyć aranżację, która będzie zawsze modna i na czasie, mamy do wyboru dwie możliwości. Możemy pilnie śledzić wszystkie pojawiające się trendy i nowinki, zmieniając co kilka miesięcy wystrój naszego domu lub mieszkania, albo postawić na uniwersalne i ponadczasowe ozdoby do salonu, które będą pasować do każdego stylu. O wiele bardziej rozsądne wydaje się drugie rozwiązanie.
Dekoracja sypialni: obraz w trzech częściach

Dekoracja sypialni: obraz w trzech częściach

W świecie aranżacji wnętrz mamy do czynienia z dwiema tendencjami. Jedną moglibyśmy zawrzeć w stwierdzeniu słynnego architekta „mniej znaczy więcej”, a drugą w powiedzeniu „im więcej, tym lepiej”. Choć kochamy minimalizm, tym razem chcemy się skupić na drugim rozwiązaniu i pokazać Wam jak w spektakularny sposób można udekorować przestronną sypialnię.
Obrazy w stylu skandynawskim – uniwersalna dekoracja w północnym wydaniu

Obrazy w stylu skandynawskim – uniwersalna dekoracja w północnym wydaniu

Styl skandynawski to trend, który utrzymuje się już bardzo długo. Jeżeli nie chcesz zbytnio ingerować w dekorowanie pomieszczenia, ale jesteś miłośnikiem nordyckiego stylu to nic straconego! Zaledwie parę drobiazgów wystarczy, aby z pozoru chłodny styl skandynawski nabrał rumieńców. Styl skandynawski będzie doskonałym uzupełnieniem niemal każdej aranżacji, nie tylko tej utrzymanej w północnym stylu.