-45%   PROMOCJA  Jeszcze tylko:  

Jak kłaść tapety w narożnikach? Poradnik krok po kroku

Tapeta jest elementem dekoracyjnym, który pozwoli szybko i efektownie odmienić dotychczasowy wygląd wnętrza. Równie ważne co wybór wzoru jest odpowiednie przyklejenie brytów. Najmodniejszy nawet deseń straci na wyglądzie, jeśli dekoracja będzie prezentować się niechlujnie. Dlatego tak ważne jest nie tylko dopasowanie wzoru na kolejnych brytach, ale również przyklejenie ich tak, by nie uwięzić pod powierzchnią bąbelków powietrza.

Momentem kluczowym jest tapetowanie narożników. Łatwo tu o niedopatrzenie. Chwila nieuwagi może spowodować, że bryty zaczną nieładnie na siebie nachodzić, zaburzając wzór, lub nie dochodzić do siebie, przez co powstanie luka w deseniu. Wystarczy jednak trzymać się poniższych wskazówek, aby we właściwy sposób położyć tapetę w narożnikach.

Tapeta zielone liście
Butelkowa zieleń jest ostatnio prawdziwym hitem. Tapeta z liśćmi w tym kolorze może być idealnym uzupełnieniem aranżacji – myloview.pl

Tapetowanie narożników wcale nie jest trudne!

Przyklejanie tapety nie ogranicza się do klejenia brytów w narożnikach. By ścienna dekoracja znakomicie prezentowała się na całej płaszczyźnie, ściana musi być odpowiednio przygotowana. Zadbaj o to, by była czysta i gładka – bez pęknięć czy ubytków w tynku. Najlepiej jest zagruntować ściany dzień wcześniej, dzięki temu bryty lepiej zwiążą się ze ścianą.

W Internecie znajdziesz wiele poradników, jak przykleić tapetę, natomiast tapetowanie narożników jest często pomijane. Można by pomyśleć, że bryty wystarczy przykleić w narożnikach po prostu na styk. Tymczasem takie rozwiązanie może zaowocować niepożądanym efektem.

Po pierwsze, w narożniku o wiele trudniej jest dopasować do siebie wzór. Po drugie, takie przyklejenie może spowodować powstanie przerwy między brytami, która nie będzie wyglądać estetycznie. Dlatego, by metamorfoza pokoju była naprawdę spektakularna, warto zadbać o każdy detal! Zwłaszcza że nie jest to wcale trudne.

Odmierzanie tapety
Metrówka i ołówek to obowiązkowy zestaw do tego by równo i dokładnie odmierzyć potrzebną długość tapety

Jakie akcesoria i narzędzia będą niezbędne?

Zanim odpowiemy na pytanie, jak kłaść tapetę w narożnikach, zatrzymajmy się na narzędziach. Co trzeba przygotować, aby w trakcie klejenia niczego nie zabrakło? Posiadanie niezbędnych przyrządów pod ręką jest pierwszym krokiem do udanej metamorfozy. Lista wcale nie jest długa, bez trudu więc wszystko skompletujesz:

 • ołówek – do zaznaczenia miejsca, w którym należy dociąć bryty,

 • metrówka budowlana / liniał do tapet – by wymierzyć szerokość brytów,

 • nóż do tapet – ostrzejszy niż zwykłe nożyczki,

 • rolka dociskowa do tapet – koniecznie z małym wałkiem idealnym do narożnika,

 • drabina lub drabinka – w zależności od wysokości pomieszczenia,

 • miękka rakla – do wygładzania klejonych brytów,

 • pędzel i naczynie do rozrobienia kleju,

 • gąbka – do wycierania nadmiaru kleju, który może wypłynąć spod brytów,

 • ewentualnie narożniki do tapet – gdy zechcesz ułatwić sobie proces klejenia.

  Akcesoria do tapetowania
  Zabierając się do położenia tapety nie zapomnij zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia do pracy

Bardzo ważne jest również dobre miejsce do pracy. Najlepiej jest znaleźć do tego stół, gdyż klęczenie na ziemi w niewygodnej pozycji z pewnością utrudni zadanie. Cały proces dzięki temu będzie sprawny i bardziej precyzyjny. W przypadku dopasowywania wzorów tapet niezwykle istotne jest, by bryty zgadzały się ze sobą co do milimetra.

 • Tapetowanie w narożnikach wklęsłych

Zanim powiemy, jak kłaść tapetę w narożnikach, i przedstawimy wykaz czynności krok po kroku – ważna wskazówka. Dokładnie zapoznaj się z instrukcją załączoną do kupionej tapety. W zależności od materiału, z jakiego jest wykonana, proces klejenia może wyglądać inaczej. Czasami klejem smaruje się bryty, czasami zaś samą ścianę. Jest to informacja bardzo istotna, by montaż przebiegł pomyślnie.

Zaczniemy od tapetowania narożników wklęsłych, czyli tych, które znajdują się na styku dwóch ścian w pokoju. Skup się na momencie, gdy przyklejasz ostatni bryt przed narożnikiem. Aby wyliczyć dokładnie jego szerokość, przygotuj miarkę i ołówek.

Pamiętaj, że tapety w rogu nie kleimy na styk. Szerokość brytu należy uwzględnić tak, by nie skończyła się w narożniku, lecz zachodziła na sąsiednią ścianę. Dodaj więc kilka centymetrów, by uzyskać pas o takiej szerokości, do którego z łatwością dopasujesz wzór ściennej dekoracji.

Tapeta musi być nie tylko precyzyjnie dopasowana, ale także idealnie wygładzona. Dlatego na tym etapie niezbędna będzie rolka dociskowa do tapet o wąskim wałku. Dzięki niej uda Ci się wygładzić bryty w samym narożniku. Elegancki efekt zyskuje się wtedy, gdy narożnik zachowa kąt prosty, bez zaokrągleń z powodu niedociśniętej tapety.

 • Sprytna wskazówka

Masz obawy, że nie uda Ci się estetycznie dopasować brytów tak, by przykryły narożnik oraz fragment sąsiadującej ściany? Sięgnij po sprawdzony trik, jakim są narożniki do tapet. Ułatwisz sobie wówczas cały proces klejenia. Wybierając to rozwiązanie, nie musisz kleić brytów z zastosowaniem zakładki.

W takiej sytuacji bryty klei się na styk do zamontowanej wcześniej listwy na krawędzi ściany. Tutaj należy jednak podkreślić, że widoczna będzie jej krawędź. Warto więc dopasować kolor narożnika do tonacji wybranej tapety, by krawędź jak najmniej rzucała się w oczy.

 • Tapetowanie narożników wypukłych

Gdzie można mieć do czynienia z narożnikami wypukłymi? Na przykład tam, gdzie znajduje się kominek, obrzeża okna lub wykusz w pokoju. Jak w takiej sytuacji kłaść tapetę w narożnikach? Proces wygląda bardzo podobnie do instrukcji opisanej powyżej. Tutaj również istotna jest precyzja wymierzenia brytów i ich docięcia na odpowiednią szerokość.

Moodboard – jak tapetować narożniki wypukłe
Tapetując narożnik wypukły pamiętaj, aby nie łączyć tapet w samym narożniku. Lepszy efekt osiągniesz przesuwając łączenie na ścianę

W momencie przyklejania brytu w wypukłym narożniku pamiętaj o marginesie, który ma zachodzić na sąsiednią ścianę. Nie musi być szeroki. Ważne jest natomiast, żeby tak dociąć wzór, by z łatwością dopasować do niego kolejny bryt. Wówczas miejsce łączenia stanie się praktycznie niezauważalne. W przypadku wypukłego narożnika do wygładzenia tapety można użyć zarówno rolki dociskowej, jak i miękkiej rakli.

 • Sprytna wskazówka

Podobnie jak w przypadku narożników wklęsłych, tak i tutaj można zastosować narożniki do tapet. Dzięki nim proces montażu stanie się łatwiejszy. Nie trzeba wówczas kleić tapety z zachowaniem marginesu. Wystarczy dociąć bryty na styk do listwy. Zalet takiego rozwiązania jest kilka. Po pierwsze, ułatwisz sobie proces montażu.

Po drugie, listwa chroniąca wystający narożnik pomoże zabezpieczyć krawędź ściany w takich miejscach jak korytarz czy przedpokój, gdzie istnieje ryzyko zahaczania o niego. Choć tapety produkowane są z bardzo wytrzymałych materiałów, takie powtarzające się sytuacje mogą uszkodzić bryty, przez co po kilku latach będą prezentować się nieestetycznie.

Tapeta szare liście
Szary akcent w pomieszczeniu w postaci ściennej tapety, tworzy spójną całość z bielą i drewnem dodatków – myloview.pl

Precyzja i cierpliwość to klucz do sukcesu!

Wiesz już, jakich narzędzi potrzebujesz, aby samodzielnie położyć tapetę. Miej na uwadze powyższe wskazówki i pamiętaj o trikach, które ułatwią Ci metamorfozę wnętrz. Zyskasz w ten sposób pewność, że wszystko pójdzie zgodnie z planem.

Efektowna tapeta jest w stanie zmienić dotychczasowy wystrój o 180 stopni. Warunek konieczny – musi być precyzyjnie przyklejona. Skoro masz już niezbędną instrukcję, jedyne, co zostało do zrobienia, to wybór wzoru. W sklepie Myloview.pl bogactwo motywów dekoracyjnych jest tak duże, że z pewnością znajdziesz idealny dla siebie wariant.