Fototapety w stylu prowansalskim

Jasne kolory, przyjemne w dotyku faktury i zapachy, które przywołują na myśl łąkę pełną lawendy… taki jest styl prowansalski. Ktoś kiedyś powiedział, że styl ten oddziałuje na wszystkie zmysły - i chyba miał rację! W typowym prowansalskim domu, wystrój wnętrza pobudza bowiem nie tylko wzrok, ale także dotyk i węch. To miejsce, gdzie zapominamy o problemach i czujemy się jakbyśmy byli na ciągłych nadmorskich wakacjach. A najlepsze jest to, że niewielkim wysiłkiem możemy odwzorować ten styl w naszych czterech kątach. Wystarczy nieco wyobraźni, fototapeta w stylu prowansalskim, kilka zgrabnych dodatków i voilà! - w naszym domu rozkwita własna, mała Prowansja. 

133 fototapet

 

Fototapety w stylu prowansalskim - klimatyczne wnętrze

Styl prowansalski cechuje się tym, że tworzy wrażenie wyjątkowej łagodności i spokoju. Królują tutaj biele, beże i jasne szarości, a towarzystwa dotrzymują im dodatki z naturalnych materiałów i o różnorodnej strukturze. Nie ma tu miejsca na sztuczność, nowoczesną ekstrawagancję czy jaskrawe, dominujące barwy. Wystrój prowansalski to propozycja idealna dla pogodnej pani domu, ale może on rozkochać w sobie także inne osoby. Jest to bowiem styl dość wyrazisty, ale ostatecznie bardzo uniwersalny - nietrudno bowiem go “skomponować”. Podstawą są tutaj oczywiście jasne ściany, ale liczy się także przecierane drewno, stare cegły i duża ilość kwiatów - czy to w formie wzorów, czy po prostu żywych roślin w wazonach. Fototapeta w stylu prowansalskim to dekoracja stanowiąca rozwiązanie dla osób zabieganych lub dysponujących nieco mniejszym budżetem. Za jej pomocą można bowiem stworzyć doskonałą imitację drewna, cegły czy przecieranego, skruszonego tynku, co jest dużo tańsze i łatwiejsze do uzyskania niż prawdziwe materiały. W Myloview mamy także ogromny wybór fototapet z deseniem kwiatowym, które upiększą absolutnie każde prowansalskie wnętrze.

“Drewniane” i “ceglane” fototapety w stylu prowansalskim - by było pięknie i przytulnie

Drewno to nieodzowny element wystroju wnętrza prowansalskiego. Najbardziej okazale prezentują się grube belki z jasnego drewna pod sufitem, ale materiał ten warto przede wszystkim umieścić na podłodze - na przykład w postaci paneli albo parkietu. Doskonałe będą deski w szarym lub beżowym kolorze z wyraźnie widocznymi “słojami” - wtedy podkreślimy element natury, tak istotny w stylu prowansalskim. Jeśli nie mamy czasu lub nie stać nas na układanie desek w roli dekoracji na ścianie, możemy wybrać szybszy i tańszy sposób: fototapeta w stylu prowansalskim imitująca drewno spełni swą rolę niemal równie dobrze, co prawdziwy materiał. Gwarantujemy, że wnętrze uzupełnione o taką ozdobę będzie prezentować się naprawdę rewelacyjnie - a jeśli nam się znudzi, w każdej chwili możemy zamienić ją na coś innego.

W typowo prowansalskich domach gdzieniegdzie znajdziemy też elementy z cegły. Bardzo popularne jest na przykład tworzenie dekoracji sprawiających wrażenie, że zrobiły się same ze starości - jak choćby kawałek ceglanej ściany, odsłonięty przez odpadający tynk. W sklepie Myloview jest ogromny wybór podobnych dekoracji; fototapety w stylu prowansalskim z motywem cegły to jedne z najbardziej klasycznych, a zarazem uniwersalnych dodatków. Najlepiej będą prezentować się one w przedpokoju albo kuchni, trzeba jednak dopasować do nich resztę dekoracji, by było widać, iż taki efekt uzyskaliśmy specjalnie. Jeśli chodzi zresztą o kuchnię, to możliwości jest tutaj bardzo wiele. Kuchenny styl prowansalski nie jest bowiem szczególnie minimalistyczny - to prawdziwy raj dla wszystkich, którzy kochają gotować, robić przetwory i czuć, że ich kuchnia jest po prostu żywa. W prowansalskich domach za przeszklonymi drzwiami szafek trzyma się konfitury w stylowych słoiczkach, pełno jest także kwiatów, najczęściej lawendy, ale także lilii lub kamelii. Potrawy pachną oczywiście ziołami prowansalskimi.

Kwiecista fototapeta w stylu prowansalskim

Mówiąc, że styl prowansalski oddziałuje na wszystkie zmysły, mieliśmy na myśli właśnie to: misz-masz zapachu lawendy i ziół prowansalskich, dotyk drewna i miękkich poduszek, no i przede wszystkim estetyczną ucztę dla oczu. Biel, beże i różne odcienie szarości, w połączeniu z rozmaitymi naturalnymi fakturami tworzą efekt, który jest po prostu nie do podrobienia. A co najlepsze, styl prowansalski nadal pozostaje niesamowicie łagodny - w jego otoczeniu można odpłynąć i zapomnieć o wszystkich problemach codzienności. Za ten niezwykły urok w dużej mierze odpowiedzialne są zapewne wszechobecne kwiaty. Lawenda, kamelia i lilie mogą pojawić się w naszym domu - od czego jest bowiem kwiecista fototapeta w stylu prowansalskim! By styl ten był w pełni przez nas podkreślony, warto połączyć wszystkie wspomniane elementy. Nasz dom zyska wtedy pełen prowansalski urok.