Wnętrze w stylu safari: obrazy Afryki

U swojego zarania safari (safari w języku suahili oznacza „podróż”), było zawsze wyprawą myśliwską. Wiązało się z polowaniem na dużą zwierzynę, której na afrykańskiej sawannie nie brakuje: lwy, nosorożce, słonie czy żyrafy. Dopiero później zaczęto używać tego słowa na określenie bezkrwawej wycieczki na sawannę połączonej z obserwacją zwierząt i robieniem im zdjęć.

Obraz afrykański sawanna

Obraz afrykański sawanna – myloview.pl

 Prosto z sawanny: jak wykorzystać obrazy Afryka do stworzenia wystroju w stylu safari?

Inspiracje afrykańskie pojawiły się w wystroju wnętrz mniej więcej wtedy, gdy zaczęła się rodzić idea safari raczej jako niezbyt niebezpiecznej, a pod pewnymi względami wręcz luksusowej wyprawy przygodowej niż bezwzględnego polowania. Za pioniera takiego podejścia do zwiedzania afrykańskiej sawanny uważa się Anglika Williama Cornwallisa Harrisa, który w 1836 roku poprowadził ekspedycję mającą na celu wyłącznie obserwację zwierzyny i krajobrazów. Wyprawa Harrisa miała specyficzny rozkład dnia, do dziś kojarzony z safari: wstawano wcześnie rano, zanim jeszcze upał stawał się dojmujący, dzień spędzano na wędrówce i obserwacjach, po południu odpoczywano a wieczorem uczestnicy wyprawy zbierali się, by wspólnie spożyć posiłek, opowiadać sobie historie, sączyć drinki i popalać cygara. Brzmi nieźle (może poza tymi cygarami), prawda?

Safari chic: obrazy afrykańskie i nie tylko

Tego rodzaju ekskluzywne wyprawy stały się jednym z pożądanych elementów życia eleganckich zamożnych mężczyzn z wyższych klas społeczeństw europejskich. Dżentelmeni wracający z safari przywozili ze sobą nie tylko trofea myśliwskie, ale także obrazy afrykańskie oraz inne dzieła sztuki wytwarzane przez lokalne plemiona – oraz, naturalnie, upodobanie do wygodnego i charakterystycznego stroju safari, którego niezbędnym elementem był zaokrąglony hełm oraz luźne ubrania w jasnych barwach, szczególnie beżowe i khaki. Mamy więc dekoracje, paletę kolorystyczną i obfite źródło inspiracji: stąd już tylko krok do rozpowszechnienia się stylu safari w dekoracji wnętrz!

Styl safari i obrazy afrykańskie motywy: w jakich wnętrzach sprawdzą się najlepiej?

Kiedy w XIX wieku styl safari zaczął szybko zdobywać popularność, bardzo chętnie wykorzystywano go do zdobienia reprezentacyjnych wnętrz, takich jak domowy salon. W końcu trofea myśliwskie i inne pamiątki z zamorskich wypraw były czymś, czym chciano się chwalić każdemu gościowi! W dobrym tonie było także mieć gabinet w afrykańskim stylu. Współcześnie stylistyka safari rozgościła się w rozmaitych wnętrzach: kilka lat temu głośna była informacja o tym, że dla księcia George’a, syna książęcej pary, Williama i Kate, pierwszy niemowlęcy pokoik urządzono właśnie w tym stylu. Co zresztą wywołało liczne kontrowersje ze względu na kolonialną przeszłość Wielkiej Brytanii (czy raczej: Imperium Brytyjskiego…). Jeśli jednak nie należysz do brytyjskiej arystokracji, możesz wykorzystać ten styl bez obaw o PR-owe wpadki!

Obraz afrykański motyw etniczny

Obraz afrykański motyw etniczny – myloview.pl

Obraz na płótnie Afryka: niezbędny element stylu safari

Jeżeli planujesz wprowadzić do swojego mieszkania elementy stylu safari, musisz pamiętać o kilku jego kluczowych składnikach. Czasem wystarczy naprawdę niewiele, by stworzyć intrygującą aranżację zainspirowaną stylem Afryki! Jest kilka ważnych elementów, o których musisz pamiętać:

  1. kolor khaki i barwy ziemi: kolorystyka jest niezwykle istotna! Już ona sama może nadać wnętrzu pożądanego klimatu. Połącz beże, rozmaite odcienie oliwkowego i zgaszonej zieleni, ochrę i rudości z kremową bielą i brązem, aby uzyskać typowo afrykańską paletę;
  2. obraz afrykański: zawieszenie na ścianie dekoracji ze wzorami zainspirowanymi Afryką, jej sztuką i krajobrazami,  takich jak obrazy afrykańskie motywy, to jeden z najprostszych i najskuteczniejszych sposobów, by dodać wnętrzu szyku rodem z safari. Choć nawet jeden obraz na płótnie Afryka, jeśli tylko będzie odpowiednio duży, może sprawić, że we wnętrzu wyczuwalny stanie się powiew sawanny, dobrym pomysłem będzie stworzenie afrykańskiej minigalerii: możesz to łatwo zrobić, wieszając obok siebie obrazy afrykańskie o rozmaitych wzorach, takie jak obrazy Afryka postacie i inne obrazy afrykańskie motywy. Warto sięgnąć po płótna przedstawiające charakterystyczne afrykańskie zwierzęta i krajobrazy: to coś, co sprawdzi się w większości wnętrz;
  3. zwierzęce desenie: nie chodzi nam, oczywiście, o prawdziwe skóry czy futra (wprost przeciwnie: chcemy wszystkich gorąco zniechęcić do wykorzystywania tego typu obiektów w dekoracji wnętrz!), lecz raczej o dekoracyjne tkaniny z nadrukami takimi jak paski zebry czy gepardzie cętki albo inne tego rodzaju ozdoby – być może nawet obrazy afrykańskie klimaty przedstawiające zwierzęcych mieszkańców sawanny! Jeśli wybierzesz obrazy Afryka, możesz być pewien, że podczas ich tworzenia nie ucierpiało żadne zwierzę;
  4. rzeźby i inne bibeloty: jak stylowe dodatki potrafią zamienić dość zwyczajny ubiór w intrygującą stylizację, tak dobrze dobrane bibeloty potrafią „zrobić” całe wnętrze. Pamiętaj jednak, by nie stosować niczego, co zostało sprowadzone nielegalnie albo stworzone z niedozwolonego materiału, na przykład z kości słoniowej.
Obraz Afryka żyrafa do salonu

Obraz Afryka żyrafa do salonu – myloview.pl

Obrazy nowoczesne Afryka jako dekoracja wnętrza firmowego

Styl safari sprawdzi się nie tylko w domowym wnętrzu: warto wykorzystać go również do stworzenia dekoracji firmy! Nie trzeba zresztą od razu całego wnętrza dekorować w tym stylu: wystarczy pojedynczy intrygujący obraz Afryka, aby dodać przestrzeni tego „czegoś”, co sprawi, że stanie się naprawdę interesujące i nabierze niebanalnego charakteru. Obrazy Afryka warto zawiesić w takich miejscach, jak restauracja serwująca afrykańską kuchnię, biuro podróży (w końcu trudno o bardziej inspirujący do podjęcia wyprawy pejzaż, niż obraz Afryka z widokiem na sawannę!) czy nawet salon spa. Obrazy afrykańskie klimaty na pewno będą też wyglądać dobrze w niejednej kawiarni!

Artykuł przygotowała: Ewelina Krawczyk

Adriana Bednarczyk
Adriana Bednarczyk
Entuzjastka sztuki nowoczesnej i popkultury. Uzależniona od muzyki rockowej, piłki nożnej i kina skandynawskiego. Kolekcjonerka roślin doniczkowych.
Brak komentarzy
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

+48 796 888 777
(pon. - pt. 10:00 - 17:00)
Zapisz się na newsletter
i odbierz kod rabatowy 5%