Jak urządzić sypialnię w salonie? Znamy 7 sprytnych pomysłów dla każdego!

Salon i sypialnia w jednym pokoju to nie tylko domena kawalerek i mikroapartamentów. Z takim połączeniem spotkamy się także w mieszkaniach typu studio i przestronnych loftach powstałych w dawnych pomieszczeniach fabrycznych. Otwarta przestrzeń sprawia, że metraż wydaje się znacznie większy niż w przypadku standardowego podziału na oddzielne pomieszczenia. Czasami jednak może nam doskwierać to, że łóżko stoi w pokoju dziennym, zwłaszcza gdy ktoś przychodzi do nas w odwiedziny i niekoniecznie chcemy, by zaglądał do naszej sypialni. Co zrobić w takiej sytuacji? Oto 7 ciekawych rozwiązań, które sprawią, że pogodzimy salon z sypialnią bez problemu.

Naklejka złote liście

Sypialnia w salonie; Naklejka złote liście na drzwi – myloview.pl, inspirację przygotowała Monika

W aranżacji wnętrz nie ma praktycznie rzeczy niemożliwych. Ilość rozwiązań i pomysłów, które znajdują się dosłownie na wyciągnięcie naszej ręki, jest naprawdę imponująca. Jeśli więc tylko coś stanowi dla nas problem w naszym mieszkaniu, nie warto się z tym godzić, bo na pewno istnieje prosty sposób, by go rozwiązać. Jeśli zastanawiamy się, jak urządzić pokój dzienny z sypialnią, to tutaj wachlarz możliwości jest bardzo bogaty – od dziecinnie prostych realizacji po takie, które będą wymagać od nas nieco więcej zachodu, by osiągnąć spektakularny efekt. Nasze pomysły podzieliliśmy na trzy kategorie. Sprawdźcie je wszystkie i przekonajcie się, jaka opcja będzie dla Was najlepsza.

Sypialnia w salonie – oddziel się od wszystkiego

Pokój dzienny i sypialnia w jednym wcale nie muszą stanowić problemu, gdy istnieje tyle różnych pomysłów na oddzielenie przestrzeni. Zaczniemy od trzech rozwiązań, które są nie tylko praktyczne i funkcjonalne, ale także sprawdzą się w każdej aranżacji – tradycyjnej, nowoczesnej czy młodzieżowej. Bierzmy się więc do dzieła!

• REGAŁ – to jedna z najszybszych odpowiedzi na pytanie, jak urządzić salon i sypialnię w jednym pokoju, by nawzajem sobie nie przeszkadzały. Gdy ustawimy mebel prostopadle do ściany, zasłonimy łóżko, dzięki czemu nie będzie się rzucać w oczy. Bardzo ważny jest wybór regału. W przypadku niewielkiego pomieszczenia postawmy na ażurowy model bez tylnej ścianki, jeśli natomiast dysponujemy loftowym wnętrzem, możemy ustawić klasycznie zabudowany mebel.

Sypialnia oddzielona regałem

Sypialnia oddzielona regałem

• PARAWAN – dekoracyjny parawan to znakomity pomysł, gdy nie chcemy na stałe oddzielać sypialni i salonu, a jedynie okazjonalnie, gdy spodziewamy się gości. W sklepach znajdziemy zachwycające przykłady takiej dekoracji – minimalistyczne, bogato zdobione czy inspirowane kulturą Dalekiego Wschodu, dlatego bez trudu dobierzemy taki rodzaj, który wkomponuje się w estetykę naszego mieszkania.

• DRZWI – kolejnym pomysłem są przesuwne drzwi zamontowane na specjalnych szynach. Ich zaletą jest to, że możemy nimi dowolnie manewrować. Otwierając je, zyskujemy znów otwarte, przestronne wnętrze, a zasłaniając, ukrywamy przed odwiedzającymi nas gośćmi część sypialną. Salon i sypialnia zostaną oddzielone i tylko od naszego gustu zależy, czy zdecydujemy się na matowe czy całkowicie nietransparentne tafle szkła lub pleksi.

Sypialnia za drzwiami przesuwnymi

Sypialnia za drzwiami przesuwnymi

• ZASŁONA – pokój dzienny i sypialnia w jednym pozwolą nam się także rozdzielić, gdy zawiesimy zasłony. Tutaj jedyne, co musimy wcześniej przygotować, to montaż karniszy na suficie. Do wyboru mamy albo ciężkie zasłony, które sprawdzą się w przypadku przestronnego wnętrza, albo delikatne, nieprzezroczyste firanki, na które warto się zdecydować, gdy dysponujemy kameralnym pokojem.

• ŚCIANKA – jeśli mamy nieco więcej czasu, możemy zdecydować się na postawienie lekkiej ścianki. W tym przypadku warto wybrać jeden z dwóch wariantów. Nie chodzi nam o zbudowanie nowego pomieszczenia, dlatego wybierzmy albo wąską ściankę, niewiele szerszą niż łóżko, które chcemy zasłonić, albo taką, która dojdzie do ¾ wysokości, nie łącząc się z sufitem. Takie rozwiązanie nie przytłoczy nam wnętrza, ani nie zmniejszy optycznie metrażu, a salon z sypialnią przestanie być dla nas problemem.

Sypialnia za ścianką

Sypialnia za ścianką

Ustaw łóżko w nietypowym miejscu

Jak urządzić sypialnię w salonie, by było nie tylko praktycznie i funkcjonalnie, ale także oryginalnie i naprawdę zaskakująco? Nasze dwie ostatnie propozycje są z pewnością ukoronowaniem dotychczasowych pomysłów i charakteryzują się dużą fantazją. Jesteśmy ciekawi, jak spodobają się Wam nasze rozwiązania!

• ANTRESOLA – zbudowanie antresoli wymaga z pewnością nieco więcej czasu i pracy, ale takie rozwiązanie jest naprawdę funkcjonalne, ponieważ sprawia, że w pokoju dziennym zyskujemy o wiele więcej miejsca. To znakomita odpowiedź na pytanie, jak urządzić salon i sypialnię w jednym, natomiast musimy pamiętać, że jest to pomysł, który sprawdzi się w przypadku loftu lub mieszkania w starej kamienicy, gdzie pomieszczenia są naprawdę wysokie.

Sypialnia na antresoli

Sypialnia na antresoli

• ŁÓŻKO W SZAFIE – małe dzieci często boją się potworów kryjących się w szafie, a my, naszym dorosłym czytelnikom, proponujemy łóżko chowane w szafie, czyli niezwykle praktyczne rozwiązanie, które nadaje się perfekcyjnie do mikroapartamentów, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota. Dzięki temu nie będziemy się musieli martwić o to, jak urządzić sypialnię w salonie, ponieważ nasza sypialnia będzie mogła znikać w dowolnym momencie, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.

Kolorowa naklejka na drzwi

Kolorowa naklejka na drzwi – myloview.pl, inspirację przygotowała Monika

Z pewnością część zaproponowanych przez nas rozwiązań była Wam znana, ale mamy nadzieję, że zaskoczyliśmy Was kilkoma propozycjami, które staną się dla Was źródłem inspiracji w planowaniu, jak urządzić pokój dzienny z sypialnią. Decydując się na konkretne rozwiązanie, pamiętajmy o tym, by dopasować je do wielkości i układu naszego mieszkania, bo tylko wtedy uda się stworzyć funkcjonalną całość.

Artykuł przygotowała Anna Broda-Turczańska

Agata Trzaskawka
Agata Trzaskawka
Brak komentarzy
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

+48 796 888 777
(pon. - pt. 10:00 - 17:00)
Zapisz się na newsletter
i odbierz kod rabatowy 5%