Urządzamy mieszkanie w stylu loft

Tak jak w modzie mała czarna jest wyznacznikiem ponadczasowej i nieprzemijającej elegancji, tak w aranżacji wnętrz mieszkanie w stylu loft jest uniwersalnym i zawsze modnym rozwiązaniem. Choć wydawać by się mogło, że na tak urządzone wnętrze mogą sobie pozwolić tylko osoby posiadające przestronny apartament, to nic bardziej mylnego. Istnieje szereg tricków i oryginalnych pomysłów, dzięki którym mieszkanie w stylu loftowym osiągalne jest także dla osób mieszkających w bloku. W aranżacji wnętrz wszystko jest możliwe – potrzebna jest tylko chęć i fantazja!

Fototapeta loft kolorowe cegły

Fototapeta loft kolorowe cegły – myloview.pl

Mieszkanie typu loft – krótki przewodnik dla początkujących

Mówiąc o stylu loftowym powinniśmy wyjaśnić kilka istotnych kwestii. Co oznacza słowo “loft”? Jest to mieszkanie urządzone w hali dawnej, zamkniętej już fabryki, które charakteryzuje się dużą, otwartą przestrzenią i surowym klimatem. Wynika on z pozostawienia typowo fabrycznych elementów w aranżacji – nieotynkowanych, betonowych ścian, metalowych lamp z charakterystycznym okratowaniem zabezpieczającym żarówkę czy odsłoniętych instalacji.

Skąd wzięła się moda na  mieszkanie w stylu loft i chęć życia w dawnej, pofabrycznej przestrzeni? W związku z szalejącym w latach 50. XX wieku kryzysem ekonomicznym w Stanach Zjednoczonych wiele fabryk i zakładów zbankrutowało, a w miastach pojawiły się straszące pustką hale i lofty. Potencjał tych miejsc odkryli artyści, którzy zaadoptowali przestrzeń na swoje pracownie. Bardzo szybko dawne fabryki przemieniły się w tętniące życiem, pełne bohemy i kulturalnego świata miejsca spotkań, a styl loftowy o industrialnym charakterze stał się wyznacznikiem nowoczesności i dobrego gustu.

Czym więc charakteryzuje się mieszkanie typu loft? Przede wszystkim dużą, otwartą przestrzenią, jasnymi, dobrze oświetlonymi wnętrzami oraz połączeniem surowych materiałów, sprawiających wrażenie niewykończonych, z nowoczesnym designem bazującym na fabrycznej estetyce. Jeśli nie posiadasz dużego metrażu, ani nie chcesz wydawać fortuny na modne dodatki nie oznacza to, że mieszkanie typu loft leży poza Twoim zasięgiem. Zaraz podpowiemy Ci, co zrobić, aby wyczarować pod własnym dachem industrialną aranżację szybko i efektownie! Wystarczy naprawdę niewiele – wyrazista fototapeta lub plakat loft na ścianę.

Plakat z industrialnym motywem

Plakat z industrialnym motywem – myloview.pl

Fototapeta loft, czyli sprytne rozwiązanie dla każdego

Urządzając mieszkanie w stylu loft warto rozpocząć od aranżacji ścian. W dawnych fabrykach nieotynkowane powierzchnie były na porządku dziennym. Jeśli nie chcesz skuwać tynku, aby odsłonić beton lub ceglany mur, mamy dla Ciebie o wiele prostsze i z pewnością czystsze rozwiązanie. To fototapeta loft z imitacją określonego materiału. Możesz się zdecydować na błyszczącą powierzchnię metalu, jasny lub ciemny beton lub niezwykle popularną ceglaną ścianę w kilku wariantach kolorystycznych (więcej na temat tego trendu przeczytasz tutaj). Takie rozwiązanie sprawi, że nawet zwykłe mieszkanie w bloku nabierze loftowego, industrialnego charakteru.

A jeśli zmagasz się z niewielkim metrażem, nie będziemy Ci mówić, abyś wyburzał ściany, ponieważ to nie tylko kosztowne, ale także pracochłonne przedsięwzięcie. Fototapeta loft z efektem 3D sprawi, że nawet kameralny pokój zamieni się w przestronną halę. Poszukaj wzoru, który zbuduje w Twoim wnętrzu imitację głębi – może to być panorama wielkiego miasta lub makrofotografia przedstawiająca wnętrze mechanizmu pełnego zębatych kół, sprężyn i śrubek. Dobór przedstawienia zależy od Twojego gustu i wyposażenia, które znajduje się w Twoim mieszkaniu. Fototapeta powinna bowiem stanowić integralną całość z pozostałą częścią wystroju.

Fototapeta loft imitacja drewna

Fototapeta loft imitacja drewna – myloview.pl

Plakaty i obrazy do loftu – postaw na wyraziste dodatki

Mieszkanie w stylu loftowym to surowe materiały, nowoczesne, minimalistyczne meble ze stali i szkła, industrialne lampy pod sufitem oraz charakterystyczne dodatki. Jeśli zależy Ci na szybkiej metamorfozie, postaw na plakat loft przedstawiający artystyczne zdjęcie dawnych, pofabrycznych zakładów lub architektoniczne detale takie jak metalowe schody przeciwpożarowe czy eleganckie lampy uliczne z XIX wieku. Jeśli zdecydujesz się na dwa lub trzy takie przedstawienia stworzysz interesującą kompozycję, która znakomicie wypełni dużą, pustą ścianę.

Ciekawym rozwiązaniem są także obrazy do loftu. Jeśli dysponujesz niewielkim metrażem wybierz tylko jeden egzemplarz, który zawiesisz w centralnym miejscu salonu. Aby nie zdominował małej przestrzeni poszukaj wzoru przypominającego współczesne dzieło sztuki utrzymane w jasnej kolorystyce. A majsterkowiczom, którzy lubią nowe wyzwania, proponujemy stworzenie unikalnych półek na książki w salonie lub kuchenne przyprawy z metalowych rurek i kawałka deski.

Autor: A. Broda

Adriana Bednarczyk
Adriana Bednarczyk
Entuzjastka sztuki nowoczesnej i popkultury. Uzależniona od muzyki rockowej, piłki nożnej i kina skandynawskiego. Kolekcjonerka roślin doniczkowych.
Brak komentarzy
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

+48 796 888 777
(pon. - pt. 10:00 - 17:00)
Zapisz się na newsletter
i odbierz kod rabatowy 5%