Styl Art Deco – najbardziej elegancki trend w 2019 roku

Obserwując dzieje mody czy aranżacji wnętrz łatwo daje się zauważyć jedna istotna zasada – chętnie wracamy do przeszłości, czerpiąc inspiracje z dawno minionych estetyk. Czasami na topie są ludwikowskie meble, kiedy indziej design z epoki PRL-u. W tym roku prawdziwe triumfy będzie święcił styl Art Deco w mieszkaniu. Intensywne kolory, drogocenne materiały i prawdziwy przepych, jakby jutra miało nie być – to cechy charakterystyczne, które sprawiają, że można się w tym stylu zakochać bez pamięci!

W nadchodzących miesiącach będziemy naprawdę mieli w czym wybierać, jeśli chodzi o trendy we wnętrzach. 2019 rok przynosi nam wiele propozycji, które różnią się między sobą jak dzień i noc. Możemy postawić na awangardowy styl eklektyczny, możemy odświeżyć skandynawski wystrój, wprowadzając do niego akcenty boho lub skupić się na inspiracjach z lat 70. – obłych meblach i intensywnych kolorach na ścianach. To jednak nie wszystko. Na specjalną uwagę zasługuje Art Deco. Wnętrza utrzymane w tym stylu z pewnością zawojują bieżący rok, ponieważ dekoratorzy coraz chętniej sięgają po rozwiązania z lat 20. i 30. ubiegłego wieku. Jeśli oglądaliście kinowy hit „Wielki Gatsby” z Leonardo DiCaprio, doskonale wiecie, jak bogata i wystawna może być ta estetyka.

Dodatki do wnętrza w stylu art deco

Dodatki do wnętrza w stylu art deco – myloview.pl, inspirację przygotował Michał

Art Deco – wnętrza inspirowane przyszłością

Każdy nowy styl w świecie aranżacji powstawał jako odpowiedź na konkretne warunki historyczne, społeczne czy kulturowe. Podobnie było i tym razem. Styl Art Deco we wnętrzach wykształcił się jako odpowiedź na niezwykle wybujałą i ornamentacyjną secesję, która zerwała z jakimkolwiek umiarem czy porządkiem w zdobieniu przestrzeni. Nowa estetyka kształtowała się w latach międzywojennych w momencie wyraźnego rozwoju i postępu gospodarczego, który odcisnął na niej piętno. Styl ten charakteryzował się niezwykle nowoczesnymi, zgeometryzowanymi formami i utylitarnym charakterem. Rozwiązania miały być piękne i efektowne, ale jednocześnie nie zapominano o praktycznych aspektach w przeciwieństwie do secesji. Gdybyśmy przenieśli się w czasie i zobaczyli autentyczne mieszkanie w stylu Art Deco, przekonalibyśmy się, że było nie tylko zachwycająco piękne, ale przede wszystkim wygodne do życia.

Fototapeta geometryczny ornament

Fototapeta geometryczny ornament – myloview.pl, inspirację przygotował Michał

Styl Art Deco we wnętrzach – na co zwrócić uwagę?

Inspirując się latami 20. i 30. ubiegłego wieku, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów, ponieważ znacznie ułatwi nam to stworzenie efektownej i dopracowanej aranżacji. Pamiętajmy, że nie musimy spełnić wszystkich kryteriów, jakimi odznaczał się styl Art Deco we wnętrzach. Chodzi raczej o skomponowanie przestrzeni, która będzie przywodzić na myśl tę estetykę, pozostając jednak silnie osadzona w XXI wieku. Nie chcemy żyć przecież w wystroju, który przypomina salę muzealną!

Głęboka kolorystyka

Tym, co z pewnością zwróci naszą uwagę, jest głęboka kolorystyka. We wnętrzach znajdziemy czerń, przyjemne dla oka ciemne brązy, odcienie fioletu oraz granatu, a przede wszystkim piękną, stonowaną zieleń przywodzącej na myśl drogocenny szmaragd. Taka paleta barw jest bardzo przytulna i miła dla oka, a co równie istotne, znakomicie prezentuje się z błyszczącymi akcentami mosiądzu, który pojawia się i w meblach, i w dodatkach.

Fototapeta art deco do domowego biura

Fototapeta art deco do domowego biura – myloview.pl, inspirację przygotował Michał

• Geometria pełna kontrastów

Poprzedzająca Art Deco secesja bazowała na miękkich, płynnych liniach. Tutaj mamy do czynienia z całkowitym zerwaniem z naturą. Dominują ostre, geometryczne figury – kwadraty, prostokąty, romby i trapezy – przełamane gdzie kolistymi kształtami. Zestawienie tych dwóch skrajnie różnych form sprawia, że wnętrze staje się dynamiczne i żywe pomimo solidnych w wyrazie mebli.

Fototapeta monochromatyczna geometria

Fototapeta monochromatyczna geometria – myloview.pl, inspirację przygotował Michał

• Meble na wysoki połysk

Mieszkanie w stylu Art Deco potrzebuje dużych mebli o błyszczącej fakturze i miękkich liniach – okrągłe blaty, łukowate formy czy bębnowe szafki to must have. W latach 20. i 30. bardzo popularna była technika forniru polegająca na pokrywaniu sprzętów cienkimi płatami szlachetnego drewna. Błyszcząca niczym lustro powierzchnia o widocznych słojach to z pewnością jeden ze znaków rozpoznawczych tego stylu. Co równie istotne, szafy, kredensy czy sekretarzyki wspierały się zazwyczaj nie na nóżkach, lecz masywnych cokołach, i to właśnie sprawiało, że meble prezentowały się tak dostojnie. W tak urządzonej przestrzeni nie może zabraknąć także miękkiej, welurowej, pikowanej sofy.

• Elegancka gra światła

Trendy we wnętrzach 2019 kładą duży nacisk na efektowne lampy, które były także nieodłącznym elementem Art Deco. Kryształowe żyrandole mieniące się szklanymi paciorkami, mosiężne lampy na biurku, które odbijały błysk żarówki i niezwykle ozdobne kinkiety o zgeometryzowanej formie, rzucające na ściany snopy światła – tego właśnie nie może zabraknąć w naszej aranżacji.

Mieszkanie w stylu Art Deco, czyli wyraziste printy

Styl Art Deco w mieszkaniu to także eleganckie desenie, które są swego rodzaju kropką nad i, zwieńczeniem całej stylizacji. W związku z tym, że funkcję ozdobną pełną lampy, majestatyczne meble i mosiężne akcenty, zamiast sięgać po bibeloty, skupmy się na dekoracji ścian. Tapety o wyrazistych, przykuwających wzrok i niezwykle eleganckich deseniach będą pasować jak ulał.

Fototapeta geometryczny wzór art deco

Fototapeta geometryczny wzór art deco – myloview.pl, inspirację przygotował Michał

Najważniejszym motywem jest z pewnością forma rozłożystego liścia i wachlarza. Postawmy na głęboką kolorystykę przełamaną złotymi akcentami. A jeśli dysponujemy niewielkim metrażem i obawiamy się, że taki wzór na ścianie przytłoczy pokój? Zamiast tapety sięgnijmy wówczas po reprodukcję dzieła najsłynniejszej malarki tamtych czasów – Tamary Łempickiej. Malowane przez nią portrety doskonale oddają ducha tamtej epoki. Silnie zgeometryzowane sylwetki ludzi i połyskujące kolory to kwintesencja Art Deco!

Za chwilę minie sto lat od momentu, gdy w świecie aranżacji wnętrz pojawił się ten styl. Taki jubileusz jest znakomitą okazją, by odświeżyć nieco zapomnianą już estetykę, i wprowadzić ją na nowo na nasze salony.

Artykuł przygotowała Anna Broda-Turczańska

Agata Trzaskawka
Agata Trzaskawka
Brak komentarzy
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

+48 796 888 777
(pon. - pt. 10:00 - 17:00)
Zapisz się na newsletter
i odbierz kod rabatowy 5%