Obrazy z zimowymi pejzażami

Gdy za oknem śnieg i mróz, zwykle kusi nas, aby zrobić sobie gorącego kakao, dorzucić drewna do kominka (a zwykle raczej, w wersji znacznie bardziej realistycznej, podkręcić kaloryfer), zawinąć się szczelnie w ulubiony kocyk i zaszyć gdzieś z książką lub filmem. Zdecydowanie warto jednak przemóc się i zamiast tego w jakiś pogodny, rześki dzień wybrać się na podziwianie zimowych krajobrazów!

Obraz zimowy pejzaż górski

Obraz zimowy pejzaż górski – myloview.pl

Ci, którzy wolą podziwiać lód i śnieg z bezpiecznej perspektywy ogrzewanego wnętrza, ale chcieliby wykorzystać ten rodzaj widoku do udekorowania któregoś z pomieszczeń w swoim mieszkaniu, na pewno docenią stylowe obrazy krajobraz zimowy. Można wykorzystać je na bardzo wiele sposobów – niektóre z nich Cię zaskoczą!

Zima obrazy olejne: tak czarno-białe, że aż kolorowe

Julian Fałat, polski artysta żyjący na przełomie XIX i XX wieku, malował najrozmaitsze krajobrazy, ale zdecydowanie najsłynniejsze są jego obrazy krajobraz zimowy. Zazwyczaj pozornie nie ma na nich niczego szczególnego: ot, wijąca się rzeczka, grube zaspy śniegu, pogodne niebo, może jakieś drzewa czy pagórki w tle. Pod pędzlem mniej uzdolnionego malarza widok taki zamieniłby się w nieznośny wprost kicz, ale Fałat z tej błahostki potrafi zrobić coś niewiarygodnie złożonego. Śnieg mieni się dziesiątkami odcieni bieli, woda naprawdę wygląda na lodowatą i niemal słychać, jak mróz trzaska, a całości towarzyszy niezwykłe napięcie i jednocześnie prawie niebiański spokój!

Obraz pejzaż zimowy do salonu

Obraz pejzaż zimowy do salonu – myloview.pl

Sposób, w jaki Fałat traktuje każdy swój obraz pejzaż zimowy, może nas wiele nauczyć o wykorzystaniu śnieżnych krajobrazów w ogóle. Przede wszystkim pokazuje nam, że biel bieli nierówna, i że nawet bardzo minimalistyczne połączenie barw wcale nie musi być ani nudne, ani nawet… mało barwne. Kluczem do sukcesu jest tutaj różnicowanie odcieni i wprowadzanie raczej subtelnej gry jednego, może dwóch kolorów niż całego spektrum barw. Jeśli zatem wybierasz obraz pejzaż zimowy do wnętrza salonu, który udekorowany jest minimalistycznie – albo po prostu ma ściany pomalowane na biało – zadbaj o to, by wyróżniał się na takim tle, a nie wtapiał w nie.

Obraz zimowy w niewielkim wnętrzu: jak go wybrać?

Zimno sprawia, że wszystko się kurczy – fakt, ale ta zasada zdecydowanie nie dotyczy zimowych krajobrazów! Mroźne i śnieżne widoki możesz wykorzystać nie tylko do urozmaicenia wnętrza, ale także do tego, by je optycznie powiększyć. Aby osiągnąć pożądany efekt, musisz jednak starannie wybrać swoje zima obrazy. Powiększający efekt dadzą te, na których widoczne są szerokie, przestronne widoki, być może nawet panoramy. Jeśli więc chcesz wybrać, na przykład, obraz zima w mieście, to sięgnij raczej po taki, który pokazuje ośnieżone uliczki i budynki z lotu ptaka, niż po taki, na którym widoczne jest zbliżenie na jakiś detal. Tą samą zasadą powinieneś kierować się, jeżeli, w zupełnie innym stylu, wolałbyś wybrać jakiś pejzaż naturalny: obraz sanie w zimowym krajobrazie będzie lepszy, niż zbliżenie na ośnieżone gałęzie jodły, na przykład. Oczywiście wyłącznie z punktu widzenia powiększającego efektu, który z ich pomocą można osiągnąć!

Obraz zimowy: sezonowa dekoracja bez ostentacji

Ozdabianie mieszkania odpowiednio do zmieniających się pór roku to stylowy sposób na regularne urozmaicanie aranżacji. Czasem można jednak odnieść wrażenie, ze dekoracje zimowe to w zasadzie dokładnie to samo, co dekoracje świąteczne – a zima, zwłaszcza w Polsce, trwa przecież znacznie dłużej niż sam okres Bożego Narodzenia! Jeśli szukasz zimowych ozdób, które nie są nieaktualne przez większość sezonu, zima obrazy będą wprost doskonałe: wprowadzą do domu zimowy nastrój, jednocześnie nie będąc natrętnie bożonarodzeniowe (chyba że masz ochotę na świąteczne ozdoby – wówczas nie krępuj się!). W zależności od tego, w jaki sposób udekorowane jest Twoje mieszkanie, możesz wybrać rozmaite zima obrazy. Rustykalne wnętrza albo takie utrzymane w stylu skandynawskim na pewno zyskają, gdy zawiesisz w nich obrazy zima na wsi. Natomiast bardziej nowoczesne stylizacje wymagają równie nowoczesnych ozdób: obraz zima w mieście, być może nawet taki ukazujący jakiś przykryty warstwą śniegu industrialny widok, będzie tutaj idealny!

Obraz zimowy krajobraz leśny

Obraz zimowy krajobraz leśny – myloview.pl

Zimna zima, obrazy ciepłe? Zimowe pejzaże na ratunek zmarzluchom

Wiele osób mą wątpliwości odnośnie do tego, czy warto wykorzystywać zima obrazy w charakterze ozdoby, ponieważ boją się, że „zimny” krajobraz może sprawić, że całe wnętrze zacznie wydawać się równie chłodne. To błąd! Choć zimowe pejzaże rzeczywiście świetnie komponują się z minimalistycznymi, a nawet ascetycznymi aranżacjami, w żaden sposób nie zmienia to faktu, że będą wyglądać świetnie także w cieplejszych przestrzeniach. Wzory takie jak obrazy zima na wsi czy nawet podobizny uroczych leśnych zwierząt na tle ośnieżonego lasu to obrazy, które sprawią, że Twoje mieszkanie będzie wyglądało uroczo i przytulnie!

Autor: E. Krawczyk

Adriana Bednarczyk
Adriana Bednarczyk
Entuzjastka sztuki nowoczesnej i popkultury. Uzależniona od muzyki rockowej, piłki nożnej i kina skandynawskiego. Kolekcjonerka roślin doniczkowych.
Brak komentarzy
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

+48 796 888 777
(pon. - pt. 10:00 - 17:00)
Zapisz się na newsletter
i odbierz kod rabatowy 5%