Mieszkanie według zasad feng shui: chińska tradycja w służbie naszej wygody

Z pewnością każdy z nas marzy o takim wystroju wnętrza, w którym będzie panować spokojna, harmonijna aura, a aranżacja będzie praktyczna i oczywiście wygodna. W Internecie znajdziemy wiele porad, jak najlepiej urządzić mieszkanie, jednak my poszukamy wskazówek w pradawnej chińskiej tradycji. Większość z nas na pewno słyszała coś o feng shui, ale czy wiemy dokładnie, o co w tym chodzi?

Zanim przyjrzymy się, na czym polega urządzanie mieszkania według feng shui, powiemy kilka słów na temat samej tej praktyki i jej historii, ponieważ ułatwi nam to lepsze zrozumienie tego zjawiska o kilkusetletniej tradycji. Zacznijmy więc od tego, że feng shui początkowo nie dotyczyło tylko i wyłącznie aranżacji domowych wnętrz. Była to starożytna praktyka planowania przestrzeni, której celem było osiągnięcie pełnej zgodności ze środowiskiem naturalnym i otoczeniem, i dotyczyło rozkładu całych wsi i miast. Układ budynków, które stawiano, nie był przypadkowy, lecz podporządkowany wyższej idei. Te same zasady miały obowiązywać także w domostwach, co miało zagwarantować nie tylko wygodę, ale także pomyślność w wielu  sferach codziennego życia.

Fototapeta fale oceanu

Fototapeta fale oceanu – myloview.pl, inspirację przygotowała Kornelia

Zasady feng shui w domu dotyczą energii życiowej Chi, która by poprawnie mogła funkcjonować, musi mieć zapewnioną możliwość swobodnego przepływania w naszym otoczeniu. Z języka chińskiego „feng” oznacza wiatr, który rozprasza energię, a „shui” wodę, która ją gromadzi. Zrównoważenie tych dwóch zjawisk jest naczelną zasadą tej praktyki. Z pewnością zastanawiacie się, jakie rezultaty nam to przyniesie. W starożytnych Chinach wierzono, że równowaga ta zagwarantuje nam nie tylko dobre samopoczucie i komfortowe życie, ale wpłynie także na wszystkie sfery naszego życia – miłość, zdrowie, harmonię, powodzenie, karierę i bogactwo. Sprawdźmy więc, czy warto przestrzegać zasady feng shui w mieszkaniu, i co zrobić, by zagwarantować sobie równomierny i swobodny przepływ energii Chi do wszystkich pomieszczeń i zakamarków.    

Mieszkanie według feng shui: tak czy nie?

Dla niektórych feng shui może być czymś w rodzaju ludowego folkloru, o którym można poczytać, ale niekoniecznie w to wierzyć. Dla innych to bardzo sensowna teoria, potwierdzona wielowiekową, chińską tradycją. Czy powinniśmy więc wierzyć w zasady feng shui w domu? Warto podkreślić, że niezależnie od naszego podejścia, filozofia ta prezentuje wiele naprawdę praktycznych wskazówek, które z pewnością ułatwią nam życie i zagwarantują harmonię w wystroju. Lista sugerowanych rozwiązań, które powinniśmy wprowadzić do wnętrza, kierując się feng shui, jest naprawdę długa, jednak nie musimy stosować się do wszystkiego, by nie zwariować. Warto z rozsądkiem podejść do wskazówek i wybrać z nich te, które będą nam przydatne.

Obraz chiński pejzaż

Obraz chiński pejzaż – myloview.pl, inspirację przygotowała Kornelia

Urządzanie mieszkania według feng shui polega na tym, by zapewnić wspomnianej już energii Chi swobodny i równomierny przepływ przez wszystkie pomieszczenia. Co to oznacza w teorii? To, że przestrzeń powinna być zawsze uporządkowana i posprzątana, przedmioty nie powinny leżeć w przypadkowych miejscach, a ostre i niebezpieczne obiekty należy trzymać w szafkach lub szufladach. Jak w praktyce możemy zrealizować te postulaty?

Mieszkanie według zasad feng shui

Mieszkanie według zasad feng shui – myloview.pl, inspirację przygotowała Kornelia

 1. Po pierwsze, nie zagracajmy wejścia do mieszkania, czyli przedsionka i korytarza. Zadbajmy o to, by buty były poukładane, kurtki schowane do szafy, a żadne zakupy nie zalegały na podłodze.
 2. Po drugie, nie gromadźmy niepotrzebnych rzeczy. Mieszkanie według feng shui ma być funkcjonalne, więc wszelkie ubrania, których już nie nosimy, czy sprzętach, z których nie korzystamy, oddajmy komuś, komu się przydadzą.
 3. Po trzecie, naprawiajmy zepsute rzeczy. Wszystko, co nie działa, będzie zatrzymywać przepływ energii. Naprawmy to, co się da, a jeśli dla rzeczy nie ma już ratunku, wyrzućmy ją.
 4. Bardzo istotne jest także to, by wyraźnie oddzielać poszczególne pomieszczenia. Rzeczy kuchenne zostawiamy w kuchni, przedmiotów z sypialni nie wynosimy do salonu i nie łączymy miejsca do pracy z miejscem do odpoczynku.

Zasady feng shui w mieszkaniu brzmią bardzo racjonalnie, prawda? Ich celem jest przede wszystkim uporanie się z bałaganem, uporządkowanie przestrzeni, dbanie o to, by wszystko znajdowało się na swoim miejscu i żebyśmy się o nic nie potykali.

Mieszkanie według feng shui dla zaawansowanych

Nie sposób wymienić tutaj wszystkich reguł, jakimi powinno się charakteryzować mieszkanie według zasad feng shui, ale na koniec wypunktujemy kilka przykładów, które każdy entuzjasta chińskiej praktyki powinien wcielić w życie. Niektóre wydadzą nam się racjonalne, inne może niekoniecznie, ale z pewnością poprawią komfort naszego życia.

 1. Zaczniemy od zasady feng shui w sypialni. Tutaj należy zadbać przede wszystkim o odpowiednie ułożenie łóżka. Nie ustawiamy go naprzeciwko drzwi ani nogami w stronę wyjścia, bo to przywodzi na myśl wynoszenie z pomieszczeń zmarłych. Usuńmy stąd także telewizor i komputer, które zaburzą przepływ energii.
  Obraz symbol yin yang do sypialni

  Obraz symbol yin yang do sypialni – myloview.pl, inspirację przygotowała Kornelia

 2. W kuchni priorytetem jest odpowiedni układ elementów. Kuchenka powinna być umieszczona z dala od lodówki i zlewu, by nie zestawiać ze sobą odmiennych żywiołów (ogień-woda), a zamiast kwadratowego stołu postawmy na owalny.
 3. W przypadku łazienki zadbajmy o dobre oświetlenie, koniecznie naprawmy kapiące i nieszczelne krany i, co bardzo istotne w feng shui, zawsze zamykajmy klapę od toalety. Uważa się, że tędy ucieka bogactwo i pozytywna energia, jednak niezależnie, jak to umotywujemy, ze względów higienicznych i tak powinniśmy to robić 😉

Feng shui w mieszkaniu może mieć swoich zwolenników, jak i sceptyków. Niektóre zasady mogą nam się wydawać nieracjonalne i przywodzić na myśl ludowe wierzenia, jednak inne są bardzo praktyczne i funkcjonalne. Nawet, gdy nie wierzymy w przepływ energii Chi, zachowanie porządku i ładu we wnętrzu z pewnością zaowocuje naszym lepszym samopoczuciem, więc może warto się polubić z tą starożytną praktyką?

Artykuł przygotowała Anna Broda-Turczańska

Agata Trzaskawka
Agata Trzaskawka
Brak komentarzy
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

+48 796 888 777
(pon. - pt. 10:00 - 17:00)
Zapisz się na newsletter
i odbierz kod rabatowy 5%