Mieszkanie z antresolą – wszystko, co musisz wiedzieć o aranżacji

Antresola ma wiele zalet. Jednak jej odpowiednia aranżacja może sprawiać problem. Pokazujemy jednak, że nie musi tak być, jeśli wykorzysta się nasze sprawdzone pomysły na antresolę. Jakie pomieszczenie urządzić na półpiętrze i które style aranżacyjne warto wziąć pod uwagę? W tym artykule zawarliśmy odpowiedź na to pytanie, przedstawiając różne propozycje dekoracyjne. Wykorzystaj je, żeby zaplanować najlepszą aranżację antresoli w Twoim domu lub mieszkaniu.

Gdzie umieścić antresolę?

Antresola, zwana inaczej półpiętrem, nie stanowi samodzielnej kondygnacji, ale jedno lub kilkupokojowe pomieszczenie nad stropem. Spotyka się je tak samo często w budynkach mieszkalnych, co przemysłowych. W domach antresola pozwala uzyskać kilka cennych metrów kwadratowych. To dobra alternatywa dla pokoju, którego dobudowanie jest bardzo kosztowne. Jeśli marzysz o nadprogramowym metrażu, ale nie chcesz wydawać za dużo, wybierz antresolę.

Sypialnia na małej antresoli

Sypialnia na małej antresoli – myloview.pl,  inspirację przygotował Michał (Obraz w stylu nowoczesnym z abstrakcją)

Dodatkowa przestrzeń jest szczególnie cenna w małych lokalach, kawalerkach czy studiach. Półpiętro pozwala wydzielić dwie strefy w obrębie jednego pomieszczenia. Poza tym antresola jest trochę jak punkt widokowy – kto nie marzy o tak wyjątkowym miejscu w swoim domu? Oczywiście dobudowanie półpiętra jest możliwe tylko w niektórych budynkach. Z tej opcji korzystają mieszkańcy domów jednorodzinnych, kamienic albo loftów, gdzie ściany mają odpowiednio dużą wysokość. Mamy też kilka dodatkowych wskazówek, które ułatwią aranżację antresoli:

– najlepiej umieścić ją przy ścianie, w której znajduje się niewielkie okno, dzięki czemu półpiętro będzie jasne i przytulne,

– koniecznie zastosuj barierki, jeśli z antresoli mają korzystać dzieci,

– schody możesz również zastąpić drabinką,

– w antresoli, która służy za sypialnię, możesz umieścić sam materac – wówczas odległość między podłogą a sufitem będzie większa.

Jak urządzić mieszkanie z antresolą?

Należy zacząć od wizualizacji naszej wymarzonej antresoli. Jaki będzie jej metraż? Czy zostanie umieszczona w salonie, sypialni, jadalni? I wreszcie najważniejsze – jakie pomieszczenie ma zastąpić? Oto pomysły na antresolę, z której domownicy rzeczywiście będą korzystać:

Sypialnia – górną część domu zwykło się traktować jako tę bardziej prywatną. Dlatego półpiętro doskonale nadaje się do urządzenia miejsca do spania – dla domowników lub dla gości. To także bardzo popularne rozwiązanie w pokojach dziecięcych.

Antresola w salonie

Antresola w salonie – inspirację przygotował Michał

Biblioteczka – to pokój, na który często brakuje miejsca w standardowym planie domu. Antresola z regałami na książki, wygodnym fotelem i lampką rozwiązuje ten problem.

Miejsce do relaksowania się – niewielka przestrzeń przeznaczona tylko do odpoczynku z doskonały widokiem na całe mieszkanie.

Garderoba – gdy ubrań, butów i dodatków jest tak dużo, że wychodzą z szafy, może czas znaleźć im nowe miejsce? Antresola jako garderoba to rozwiązanie w sam raz do sypialni.

Biuro – przeciwwaga dla powyższego, czyli miejsce do pracy, w których nie rozprasza nas otoczenie.

Antresola w industrialnym salonie

Biuro na antresoli w industrialnym salonie – inspirację przygotował Michał

Określanie wysokości i wybór materiałów

Wybudowanie antresoli ma sens tylko wtedy, jeśli nie zaburza ona swobodnego poruszania się po pokoju, a korzystanie z niej jest wygodne. Jest to rozwiązanie  odpowiednie do budynków, których ściany mierzą co najmniej 4 metry wysokości. Z kolei wysokość samej antresoli zależy od jej funkcji. Jeśli ma służyć jako sypialnia, wówczas 1,2-1,5 metra od konstrukcji do sufitu będą wystarczające. Natomiast dla biblioteczki, biura czy miejsca do odpoczynku wysokość powinna wynosić co najmniej 1,8 metra.

Antresolę buduje się na ścianie nośnej, jako że dla ściany działowej stanowi zbyt duże obciążenie. Najważniejszym kryterium przy wyborze materiałów jest nie tylko ich wytrzymałość. Dzisiaj do wyboru mamy tyle opcji, a wszystkie z nich cechują się doskonałymi parametrami technicznymi, że warto pomyśleć również o stylu aranżacji. Oto przykładowe możliwości:

– drewno – dzięki drewnianej antresoli wnętrze zyskuje na przytulności,

– metal – wówczas półpiętro wspaniale podkreśli industrialny charakter aranżacji,

– żelbet – w sam raz do nowoczesnych wnętrz, pozwala tworzyć konstrukcje ognioodporne i o dużej nośności, dlatego doskonale nadaje się do antresoli o dużej powierzchni.

Naklejki kwiatowe przy antresoli

Naklejki kwiatowe przy antresoli – myloview.pl, inspirację przygotował Michał

Antresola – pomysły na aranżację

Podczas dekorowania antresoli można przyjąć jedną z dwóch strategii. Według pierwszej styl półpiętra i reszty pomieszczenia pasują do siebie. Dzięki temu całość prezentuje się harmonijnie. Druga zakłada, że stanowią one zupełnie odrębne pokoje, zarówno pod względem funkcji, jak i aranżacji. W ten sposób można wydzielić prawdziwie autonomiczną przestrzeń. To dobre rozwiązanie, jeśli półpiętro ma pełnić funkcję biura czy miejsca do odpoczynku.

Oczywiście ani w pierwszym, ani w drugim wypadku nie należy przesadzać – nawet najbardziej spójnej kompozycji przyda się element wyróżniający, taki jak chociażby ścienna ozdoba. Z kolei wybierając dwa różne style warto zadbać o to, aby były one do siebie zbliżone. Marzy Ci się antresola w salonie? Aranżacje obu przestrzeni mogą być nieco odmienne, na przykład styl nowoczesny na parterze i styl industrialny nieco wyżej, tak samo jako połączenie shabby chic ze stylem retro albo glamour z romantyczną dekoracją. Dzięki eklektyzmowi już wiesz, jak urządzić mieszkanie z antresolą w niebanalny sposób.

Antresola w salonie – aranżacje klasyczne i nowoczesne

To właśnie salon jest najczęściej wybieranym pomieszczeniem do postawienia antresoli. Wynika to z tego, że zazwyczaj stanowi on największe pomieszczenie domu lub mieszkania. Salon połączony z antresolą dalej pełni swoją funkcję reprezentacyjną, podczas gdy powierzchnia ponad stropem ma już zupełnie inne zastosowanie. Jak sprawić, aby wystrój takiego wnętrza był zawsze przytulny albo zgodny z najnowszymi trendami? Wystarczy wybrać jedną z dwóch opcji.

Mieszkanie z antresolą

Mieszkanie z antresolą w stylu industrialnym – myloview.pl , inspirację przygotował Michał (1. Tapeta imitująca białą cegłę, 2. Obraz dyptyk z krajobrazem)

Klasyczny salon z antresolą. Projektem takiego wnętrza rządzi elegancka prostota. W aranżacji dominuje stonowana kolorystyka z kilkoma akcentami w szlachetnych barwach. Meble i materiały są starannie dobrane oraz odznaczają się dobrą jakością. Wchodząc do takiego pomieszczenia ma się wrażenie, że za kilka czy kilkanaście lat będzie ono tak samo gustowne co dzisiaj. Podczas aranżowania wnętrza należy poświęcić szczególną uwagę dekoracji ścian – powinny być one uniwersalne, warto wykorzystać ponadczasowe wzory takie jak pasy czy motywy roślinne.

Salon i antresola w nowoczesnym wydaniu. Kolorystyka powinna być stonowana, najlepiej ograniczyć się do połączenia szarości i bieli. Wnętrze należy pozbawić nadmiernych ozdobników. Poleca się wspomnianą wcześniej antresolę wykonaną z metalu albo żelbetu. Pasującym elementem będą szklane barierki. Na ścianach można umieścić obrazy ze zdjęciem metropolii albo fototapetę z figurami geometrycznymi.

Artykuł przygotowała Urszula Domżalska

Agata Trzaskawka
Agata Trzaskawka
Brak komentarzy
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

+48 796 888 777
(pon. - pt. 10:00 - 17:00)
Zapisz się na newsletter
i odbierz kod rabatowy 5%