Kierunek Orient! Kolorowe wnętrza idealne na jesień

Wspomnienia gorącego, słonecznego lata powoli bledną pod naporem jesiennego wiatru, chłodu i deszczu. Słotna aura nie musi być jednak przeszkodą w tym, by cieszyć się rozgrzewającym, egzotycznym klimatem w naszym domowym zaciszu. Kolorowe, utrzymane w ciepłych tonacjach aranżacje, przytulne, wzorzyste tkaniny i efektowne bibeloty pozwolą nam się poczuć jak w zupełnie innym świecie. Wnętrza w stylu orientalnym to nasz bilet do wystroju, w którym zawsze jest pogodnie i optymistycznie.

Naklejka orientalna mandala

Naklejka orientalna mandala – myloview.pl, inspirację przygotował Michał

Skoro źródłem naszych inspiracji będzie dzisiaj Orient, sprawdźmy, jakie tereny odwiedzimy. W określeniu tym zawierają się wszelkie kultury Wschodu, ale przede wszystkim Arabia, Persja, Chiny, Japonia i Indie. Szeroki wachlarz kultur sprawia, że naprawdę mamy w czym wybierać, szukając interesujących i niepowtarzalnych rozwiązań do naszego mieszkania. Orientalny wystrój wnętrz można opisać najkrócej jako prawdziwy festiwal kolorów. Intensywne, ciepłe barwy na ścianach, tkaninach i obiciach mebli to znak rozpoznawczy tego stylu. Gdy zestawimy go z przepięknym rękodziełem i egzotycznymi deseniami, otrzymamy aranżację, od której nie będzie można oderwać oczu. Mamy szczęście, bo żyjemy w czasach, w których wszystko jest dosłownie na wyciągnięcie ręki, dlatego bez trudu znajdziemy w sklepach internetowych orientalne dodatki do domu, które są świetnym punktem wyjścia do przeprowadzenia metamorfozy. Jaką kulturą się zainspirować? Pod lupę wzięliśmy estetykę indyjską, arabską i chińską. Przyjrzymy się mandali, arabeskom, a na koniec sprawdzimy, czy smoki są naprawdę aż tak groźne.

Indyjskie źródło harmonii

Wystrój wnętrz w stylu orientalnym, bazujący na kulturze Indii, będzie niezwykle przytulny. To propozycja dla wszystkich, którzy kochają miękkie poduszki, przyjemne w dotyku tkaniny, zasłony i obrusy. Warto zwrócić uwagę nie tylko na ich kolory – nasycone i energetyczne – ale także na zdobienia. Jeśli zależy nam na prawdziwie indyjskich dodatkach, warto poszukać tkanin bawełnianych i jedwabnych, które zdobione są ręcznie metodą haftu, aplikacji lub batiku. Szczególnie efektownie prezentują się obrusy czy chusty wykonane tą ostatnią metodą. Polega ona na tworzeniu wzoru za pomocą wosku, a następnie kąpaniu materiału w barwniku, który farbuje tylko nie pokryte woskiem miejsca. Tym, co charakteryzuje indyjskie wnętrza w stylu orientalnym jest to, że tkaniny znajdują się nie tylko na stole czy w oknach, ale również pokrywają ściany, pełniąc rolę kilimów.

Dekoracje w stylu arabskim

Dekoracje w stylu orientalnym – myloview.pl, inspirację przygotował Michał

Utrzymane w tej estetyce aranżacje pełne są także świecących błyskotek i akcentów dekoracyjnych. Cekiny, małe lusterka wszyte w materiały czy złote nici znajdziemy nie tylko na wspomnianych chustach, obrusach czy kilimach, ale także na lambrekinach, które wiszą zazwyczaj nad drzwiami lub oknami. Jeśli zastanawiamy się, jakie meble pasują do wnętrza w stylu orientalnym, w wypadku indyjskich aranżacji będą to ciężkie, masywne sprzęty z palisandru, bogato zdobione i rzeźbione.
Jakimi dodatkami uzupełnić tak wyrazistą stylizację? Warto postawić na plakaty lub naklejki z motywem mandali – wzoru, który łączy ze sobą figurę kwadratu i koła, symbolizując harmonię między tym, co ziemskie i tym, co transcendentne.

Abstrakcje w arabskim stylu

Podobnie, jak indyjski orientalny wystrój wnętrz bazuje na wyrazistych odcieniach jak fiolet, amarant, pomarańcz czy czerwień, tak i w arabskiej stylizacji znajdziemy wiele mocnych barw. W tym wypadku jednak ograniczymy ilość kolorowych tkanin, decydując się tylko na kilim na ścianie lub wzorzystą narzutę, a skupimy się przede wszystkim na arabesce. Deseń ten wywodzi się ściśle z tradycji religijnej, która zakazywała wyznawcom Islamu (ikonoklazm muzułmański) portretowania nie tylko Boga i aniołów, ale także ludzi, a nawet zwierząt. Stąd dominującym ornamentem są roślinne wici, urozmaicone czasami pączkami kwiatów, lub abstrakcyjne przedstawienia bazujące na stylizowanym, niezwykle dekoracyjnym piśmie arabskim. Orientalne dekoracje wnętrz, które będą nam potrzebne, by stworzyć taką aranżację, to z pewnością fototapety, np. imitujące ornament lub naklejki, którymi ozdobimy zwykłe meble, właśnie z motywem arabeski.

Naklejka na meble w stylu arabskim

Naklejka na meble w stylu arabskim – myloview.pl, inspirację przygotował Michał

Arabski wystrój pełen jest przepychu i elegancji, dlatego nie powinno w nim zabraknąć naprawdę efektownych mebli. Czym powinny się charakteryzować wybrane przez nas sprzęty? Misternymi ażurami i intarsjowanymi zdobieniami. Jest to technika, która polega na stworzeniu w drewnie wgłębień i wypełnieniu ich drogocennymi materiałami – masą perłową, kością słoniową lub szlachetnymi kamieniami. Tak powstałe ornamenty tworzą zazwyczaj wzory geometryczne – pasowe lub figuralne.

Czego jeszcze brakuje nam w takiej stylizacji? Oczywiście dodatków. Orientalne dekoracje wnętrz w stylu arabskim to na przykład metalowe, ażurowe lampy wieszane pod sufitem i ozdobne latarenki, które możemy zawiesić lub postawić na podłodze, a także naczynia z błyszczącego mosiądzu – patery, dzbanki i wazony.

Chiński wystrój na szczęście

Chiński wystrój wnętrz w stylu orientalnym to bogactwo kolorów, które poza walorami estetycznymi kryją w sobie także ważną symbolikę. Wśród dominujących barw z pewnością należy wymienić błękit, czerwień i żółć. Czerwień z pewnością kojarzy nam się z energią i siłą, ale jest także znakiem ostrzegawczym czy alarmowym. W tradycji chińskiej kolor ten miał jednak przyciągać pozytywną energię, a nawet gwarantować pomyślność. Celem niebieskiego była ochrona przed nieprzychylnym spojrzeniem innych, a żółtego odstraszanie złych duchów. Niezależnie, czy dajemy wiarę takim przekonaniom, z pewnością zestawienie tych kolorów prezentuje się bardzo efektownie. Warto natomiast wiedzieć, że kolor biały, w przeciwieństwie do naszej kultury, oznacza tutaj żałobę, dlatego unikajmy go w aranżacjach inspirowanych Chinami.

Orientalny wystrój wnętrz powinien obfitować w niezwykłej urody dodatki. Z pewnością doskonałym wyborem będą przedmioty z laki: miseczki, patery, wazony czy szkatułki malowane w urokliwe krajobrazy lub kwiatowe motywy, papierowe lampiony, które są wręcz znakiem rozpoznawczym Chin, a także kolorowa porcelana – duże wazony czy serwisy do herbaty ze scenkami rodzajowymi. To właśnie w tym kraju w VII wieku wynaleziono metodę produkcji porcelany, która w Europie została odkryta dopiero w XVIII wieku.

Fototapeta z wizerunkiem chińskiego smoka

Fototapeta z wizerunkiem chińskiego smoka – myloview.pl, inspirację przygotował Michał

Czego jeszcze nie może zabraknąć? Z pewnością ręcznie zdobionych parawanów – papierowych lub drewnianych o ażurowych elementach, a także wizerunków smoka. Zwierzę to pochodzi z mitologii i zajmuje istotną rolę w kulturze Chin. Jest bowiem symbolem mocy, która przynosi szczęście. Samoprzylepne naklejki ścienne z jego wizerunkiem lub fototapety imitujące ręczny haft z jego sylwetką skrytą między kwiatami są znakomitym pomysłem na zwieńczenie takiej aranżacji.

Kończymy naszą podróż po Oriencie. Wracamy pełni inspiracji i pomysłów, które z przyjemnością Wam przekazujemy. Wybierzcie propozycje, które przypadły Wam do gustu i pozwólcie im zagościć w dotychczasowym wystroju.

Artykuł przygotowała Anna Broda-Turczańska

Agata Trzaskawka
Agata Trzaskawka
Brak komentarzy
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

+48 796 888 777
(pon. - pt. 10:00 - 17:00)
Zapisz się na newsletter
i odbierz kod rabatowy 5%