Jesienne porządki: radzimy, jak się za nie zabrać, by wygrać tę bitwę!

Są ludzie, którym jesień kojarzy się z gorącą czekoladą, żółknącymi i opadającymi liśćmi, a także z kasztanami, które przypominają czasy dzieciństwa. Dla innych to jednak pora roku z nadejściem której trzeba zająć się domowymi porządkami, by pożegnać lato i przygotować się na zimę. Z pewnością jest to nie lada wyzwanie – na dworze robi się chłodno, wieczór przychodzi coraz szybciej, a na dodatek mamy się zabrać za jesienne porządki w mieszkaniu. Jeśli jednak obmyślimy sprytny plan, całe przedsięwzięcie zamkniemy w kilka godzin. Jak to zrobić? Wiemy, jak posprzątać dom krok po kroku, więc usiądźcie wygodnie i czytajcie!

Jesienne porządki domu

Jesienne porządki domu – wizualizację przygotowała Monika

Od czego najlepiej zacząć jesienne porządki? Od zaplanowania, które pomieszczenia należy posprzątać lub odświeżyć. Z pewnością trzeba będzie zajrzeć do garderoby lub sypialni, w której trzymamy ubrania, uporządkować kosmetyki w łazience i przygotować kuchnię na pieczenie zimowych ciast. Gdy zrobimy listę rzeczy, które należy wykonać, praca pójdzie jak z płatka. Nie narzucajmy sobie jednak zbyt wielu obowiązków, bo wówczas o wiele trudniej będzie się nam za nie zabrać. Realnie oceńmy czas, który możemy poświęcić na sprzątanie, i dopasujmy do niego zadania. Nasz grafik podzieliliśmy na trzy etapy, najlepiej obrazujące pracę, która czeka na wykonanie. Lista wydaje się być długa, ale z nią jesienne porządki w domu okażą się bułką z masłem.

1. Letnie sukienki zmieniamy na ciepłe swetry

Pierwszym punktem na naszej liście są jesienne porządki w szafie. Bez nich nadejście zimy okaże się prawdziwą katastrofą, z której nie wyjdziemy cało. Zacznijmy więc od rzeczy podstawowej – posortowania ubrań. Jak się za to zabrać?

Wyjmijmy wszystkie letnie ubrania. Wypierzmy te, z których korzystaliśmy, sprawdźmy, czy nie trzeba ich odplamić po czekoladowych lodach lub owocowych szejkach, by nie zaczynać przyszłego lata od wielkiej plamy, a następnie wyprasujmy je i schowajmy do worków lub pudełek. Takie jesienne porządki to także znakomity moment, by oddać nienoszone rzeczy na cele charytatywne.

Opróżnione szafy, półki i szuflady dokładniej umyjmy i przetrzyjmy środkami do pielęgnacji drewna. Dobrym pomysłem będzie umieszczenie także woreczków zapachowych, które będą chronić zimowe ubrania przed molami.

Jesienne porządki w mieszkaniu

Jesienne porządki w mieszkaniu – wizualizację przygotowała Monika

Tak przygotowane meble możemy wypełnić ciepłymi swetrami, spodniami, czapkami i rękawiczkami. Układając je w szafie, sprawdźmy przy okazji, czy wszystkie zostały uprane po ostatniej zimie i zacerowane. Ani się obejrzymy i przyjdą mrozy, a nikt nie chce chodzić w dziurawych rękawiczkach!

2. Wymiatamy z domu pozostałości lata

Skoro jesienne porządki w szafie mamy już za sobą, przyszedł czas na kolejny etap. Robimy rundkę po wszystkich pomieszczeniach i dokonujemy w nich niezbędnych zmian. Na naszej liście znalazła się sypialnia, łazienka i kuchnia, a także balkon i taras.

Sypialnia: Tutaj naszym priorytetem jest wypranie letnich poduszek i kołdry, pod którą będzie nam za zimno w jesienne wieczory, i naszykowanie ciepłej pierzyny. Schowajmy przy okazji pościele w kwiaty, egzotyczne desenie i typowo wakacyjne motywy, które nie będą korespondować z aurą za oknem. Wytrzepmy także dywan lub zainwestujmy w pranie chemiczne, dzięki któremu pozbędziemy się roztoczy.

Łazienka: Skoro mówimy, jak posprzątać dom krok po kroku, musimy zająć się także takimi drobiazgami, jak kosmetyki. Choć może się okazać, że szafka wypełniona po brzegi błyszczykami, bronzerami, balsamami i maseczkami, to wcale nie taki drobiazg. Jesień i zima wymagają zupełnie innej pielęgnacji skóry, dlatego zamieńmy lekkie kremy na intensywniej nawilżające, samoopalacze wymieńmy na rozświetlające pudry, a owocowe perfumy na słodkie nuty. Wyrzućmy przy okazji te kosmetyki, którym minął termin ważności.

Kuchnia: W zimie zmienia się nieco nasza dieta. Pijemy więcej ciepłych napojów i jadamy rozgrzewające dania, dlatego jesienne porządki w domu powinny objąć także kuchnię. Schowajmy w głąb szafek pucharki na lody, wysokie szklanki na zimne napoje, a zróbmy miejsce na kubki, w których najlepiej smakuje nam gorąca czekolada, miseczki na domowe, gęste zupy i zadbajmy o uzupełnienie szafki z przyprawami. W zimie nie może zabraknąć rozgrzewającego imbiru, cynamonu, chili czy aromatycznych goździków. To także dobry moment, by sprawdzić stan foremek do ciast i żaroodpornych naczyń do zapiekanek.

Balkon i taras: Jesienne porządki w domu powinny objąć swoim zasięgiem także taras i balkon. Uprzątnijmy więc krzesełka i leżaki, umyjmy stół, schowajmy poduszki, a także wszelkie narzędzia i sprzęty, które do tej pory leżały pod ręką. Zanim przyjdą mrozy powinniśmy także umyć kostkę lub drewniane panele, by brud, który zgromadził się przez całe lato, nie przezimował do przyszłego sezonu.

Okna : Chyba nikt z nas nie lubi myć okien, zwłaszcza gdy w grę wchodzi także dokładne szorowanie ram, jednak przed zimą warto to zrobić. Dlaczego? Bo gdy przyjdą mrozy i spadnie śnieg, takie zadanie dopiero stanie się wyzwaniem, a wizja zachlapanych szyb, które zostaną z nami do wiosny, to perspektywa, która z pewnością nie zachwyca.

Jak posprzątać dom krok po kroku

Jak posprzątać dom krok po kroku – infografikę przygotowała Monika

3. Wprowadzamy ciepłą i pachnącą atmosferę

Jesienne porządki w mieszkaniu to także świetna okazja, żeby stworzyć we wnętrzu idealne warunki do przetrwania długich wieczorów i brzydkiej, deszczowej pogody za oknem. Gdy już wysprzątamy wszystko, co znalazło się na naszej liście, przejdźmy do czynności o wiele bardziej przyjemnej. Zadbajmy o udekorowanie wnętrza. W tej roli znakomicie sprawdzą się świeczki o zapachu ciasteczek, jabłka z cynamonem, czekolady lub kawy. Pamiętajmy jednak, by kupować tylko te na bazie naturalnych wosków – pszczelich lub sojowych, ponieważ nie zawierają szkodliwych substancji. Zaopatrzmy się także w ciepłe koce lub pledy o ładnym ściegu lub ciekawym wzorze, a na ścianach zawieśmy lampki, które rozświetlą nam wieczory spędzane w domu.

Udało nam się przetrwać jesienne porządki! Tak naszykowani, możemy spokojnie czekać na nadejście zimy. Jesteśmy uzbrojeni w ciepłe ubrania, ochronne kosmetyki i rozgrzewające przyprawy, a przez umyte okna będziemy mogli podziwiać malowniczo prószący śnieg!

Artykuł przygotowała Anna Broda-Turczańska

Agata Trzaskawka
Agata Trzaskawka
Brak komentarzy
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

+48 796 888 777
(pon. - pt. 10:00 - 17:00)
Zapisz się na newsletter
i odbierz kod rabatowy 5%