Fototapety i plakaty do mieszkania w stylu skandynawskim

Mieszkanie w stylu skandynawskim to doskonała inwestycja. Oszczędna w wyrazie, uniwersalna północna estetyka przeciwstawia się bowiem krótkotrwałym, przemijającym trendom i bez względu na modowe zawieruchy, niezmiennie plasuje się w czołówce najbardziej pożądanych wystrojów wnętrz.

Proste, minimalistyczne meble w jasnych kolorach wykonane z naturalnych materiałów oraz przytulne koce i dywany to podstawa, od której powinniśmy zacząć. Diabeł jednak tkwi w szczegółach. Jeśli pozostaniemy tylko na tym, to zamiast wykreować mieszkanie w stylu skandynawskim, stworzymy nudną i banalną przestrzeń. To właśnie dekoracje, dodatki i biletowy, które wielu uważa za zbędny element sprawiają, że wnętrze nabiera wyjątkowego, niepowtarzalnego charakteru. Na czym się więc skupić dekorując salon w stylu skandynawskim? Przede wszystkim na fototapetach i plakatach.

Fototapeta zimowy krajobraz

Fototapeta zimowy krajobraz – myloview.pl

Fototapeta – styl skandynawski na Twojej ścianie 

Choć mieszkanie w stylu skandynawskim kojarzy się z jasnymi, białymi wnętrzami pozbawionymi wyrazistych akcentów, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby wprowadzić do aranżacji odrobinę koloru. Co więcej, warto wiedzieć, że na samym początku, gdy styl skandynawski dopiero się kształtował, barwne elementy pojawiały się w nim niezwykle często (więcej o tym przeczytasz tutaj). Istotny jest jednak dobór odpowiednich odcieni.

Fototapeta styl skandynawski nie powinna odznaczać się ani zbyt jaskrawymi, aby zbyt pastelowymi kolorami. Szukajmy przedstawień utrzymanych w podstawowej gamie barwnej, które znakomicie będą się odznaczać na białej lub kremowej ścianie. Doskonały efekt osiągniemy, gdy wzór z tapety będzie miał swój odpowiednik w aranżacji pokoju. Co mamy na myśli? Wystarczy, że podobny deseń znajdzie się na dekoracyjnej poduszce na kanapie lub zdecydujemy się na zasłony, osłonki na doniczki lub dywan w tym samym kolorze, co dominujący na ścianie wzór.

Fototapeta w stylu skandynawskim zygzak

Fototapeta w stylu skandynawskim zygzak – myloview.pl

Skoro wiemy już, że kolor jest jak najbardziej mile widziany w północnej aranżacji, to czas odpowiedzieć sobie na pytanie, co powinna przedstawiać fototapeta w stylu skandynawskim. Wśród najczęściej wybieranych motywów znajdują się przede wszystkim krajobrazy i geometryczne desenie. Z kolei wśród malowniczych pejzaży możemy wyróżnić dwa zupełnie odmienne trendy – jeden realistyczny bazujący na fotografii, a drugi minimalistyczny w formie graficznego rysunku – każdy z nich sprawi, że salon w stylu skandynawskim będzie się prezentować olśniewająco.

Plakaty skandynawskie: pokochaj flat design

Czym jest flat design? To wzornictwo, które bazuje na prostych, dwuwymiarowych kształtach i ograniczonej palecie barwnej pozbawionej gradientów. Dokładnie w ten sam sposób moglibyśmy opisać typowe plakaty skandynawskie. Siła ich oddziaływania polega właśnie na minimalistycznej formie, która daje maksymalnie dekoracyjne efekty. Widać to doskonale na przykładzie oszczędnych w wyrazie, ale niezwykle efektownych geometrycznych deseni.

Plakat skandynawski w kolorowe trójkąty czy romby nie tylko ożywi stonowaną kolorystykę, ale zdynamizuje także spokojne wnętrze. Innym rozwiązaniem są plakaty w stylu skandynawskim prezentujące zwierzęta charakterystyczne dla północnych krajów. Może to być polarny lis, dumny jeleń, renifer, który sprawdzi się jako dekoracja bożonarodzeniowego wystroju czy tradycyjny konik z Dalarna, który miał odstraszać z domu złe duchy. Wybór konkretnego wzoru zależy zarówno od aranżacji Twojego wnętrza, jak i Twoich osobistych upodobań. Plakat skandynawski ze zwierzakiem może bowiem przedstawiać zarówno realistyczne zdjęcie, jak i rysunkowy wizerunek. Ten drugi przyjmuje zazwyczaj formę wspomnianego wcześniej flat design. Przedstawienia utrzymane w tym stylu sprawdzą się nie tylko w salonie, ale także w pokoju dziecka lub nastolatka. Jeśli w naszym pokoju pojawiła się fototapeta w stylu skandynawskim z widokiem północnego krajobrazu, to warto dopasować do niej korespondujący plakat, który zawiesimy na sąsiadującej lub przeciwległej ścianie.

Plakat w stylu skandynawskim

Plakat w stylu skandynawskim – myloview.pl

Styl dalekiej północy to jednak nie tylko malownicze pejzaże i leśne zwierzęta, ale także przepiękne, ludowe wzornictwo. Plakat skandynawski z barwnymi, polnymi kwiatami o prostej, geometrycznej formie znakomicie ozdobi jasne wnętrze wprowadzając kolorystyczny akcent. Nie musimy jednak kurczowo trzymać się północnego folkloru. Puśćmy wodze fantazji i znajdźmy plakaty w stylu skandynawskim przedstawiające ludowe motywy typowe dla regionu, w którym mieszkamy lub z którego pochodzimy. Każdy styl dekoratorski lubi oryginalne rozwiązania, dlatego nie bójmy się zbaczać z utartych szlaków!

Autor: A. Broda

Adriana Bednarczyk
Adriana Bednarczyk
Entuzjastka sztuki nowoczesnej i popkultury. Uzależniona od muzyki rockowej, piłki nożnej i kina skandynawskiego. Kolekcjonerka roślin doniczkowych.
Brak komentarzy
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

+48 796 888 777
(pon. - pt. 10:00 - 17:00)
Zapisz się na newsletter
i odbierz kod rabatowy 5%