Fototapety miasta: styl loftowy

Początki  estetyki loftowej sięgają XIX-wiecznej Ameryki, kiedy to dynamiczny rozwój gospodarki wymusił przenoszenie fabryk na przedmieścia. Gigantyczne budynki produkcyjne opustoszały w mgnieniu oka, a ich wnętrza zajęli artyści bohemy. Przestrzenie odzwierciedlały styl życia ludzi sztuki – były czymś pomiędzy mieszkaniem a pracownią. Urządzano je niedbale, jednak taki niewymuszony luz doskonale komponował się z surowym klimatem wnętrza. Dziś styl loftowy jest uwielbiamy przez miłośników stylizacji z charakterem. Fototapety-panoramy miast wydają się być idealnym uzupełnieniem surowej, postprodukcyjnej przestrzeni.

Fototapeta 3D miasto do sypialni

Fototapeta 3D miasto do sypialni – myloview.pl

Klimat fabryki w dużym mieście. Fototapety miasta czarno-białe, motywy na fototapecie 3D miasta i inne dekoracje

Na czym opiera się styl loftowy? Otóż dominującym surowcem jest tu cegła i beton. Najlepiej pozostawiać je odkryte, niewygładzone – wszelkie nierówności i spękania idealnie wpiszą się w trend.

Inne surowce i materiały charakterystyczne dla loftów:

 • surowe deski
 • płyta pliśniowa
 • ażurowa blacha (np. jako ścianka działowa)
 • żeliwo
 • szkło (w połączeniu z metalem)

Paleta kolorów:

 • biel
 • czerń
 • szarość
 • beż
 • ceglana czerwień i pomarańczowy, miedziany
 • granatowy
 • orzechowy brąz

Estetyka loftów najlepiej sprawdza się jako motyw przewodni całego mieszkania, na przykład kawalerki. Stylizacja staje się spójna dzięki zachowaniu otwartej przestrzeni. Postawmy na naturalne oświetlenie i duże okna. Jeśli nie jesteście przekonani do łączenia kolorów, zdecydujcie się na fototapetę miasta czarno-białą.

W kwestii mebli najczęściej sięgamy po minimalistyczne siedziska oraz sofy w stylu retro. Ważne, by skontrastować je z tapicerowanym, barwnym fotelem lub designerskim krzesłem inspirowanym Ghost Chair, czy Axel. Na ścianie powieśmy abstrakcyjny obraz lub umieśćmy nowoczesną grafikę. Ciekawą propozycję stanowią fototapety miast. Wielkomiejska panorama Broadway, wielkiego, kolorowego Manhattanu, bądź rozświetlony krajobraz Londynu o zmroku, będą fascynującym uzupełnieniem stylizacji. Taka fototapeta miasta nocą lub efektowna fototapeta miasta czarno-biała, skutecznie „podkręcą” dynamikę wnętrza. Dzięki temu aranżacja nie będzie nudzić, a salon lub każde inne pomieszczenie, stanie się wizytówką mieszkania.

Fototapeta miasto Broadway Nowy Jork

Fototapeta miasto Broadway Nowy Jork – myloview.pl

Z pomocą fototapety 3D miasta optycznie otworzymy przestrzeń, nawet gdy zdecydujemy się na grafikę w ciemnej kolorystyce (fototapeta 3D miasto nocą). Perspektywa uchwycona na zdjęciu pozytywnie wpłynie na odbiór stylizacji.

Industrialnie, ale pomysłowo – fototapety miast

Nurt loftowy to awangarda połączona z nowoczesnym minimalizmem. Mieszkanie zaaranżowane w tym stylu wydaje się chłodne i surowe, jednak dodając kilka ciekawych akcentów możemy odciążyć i ocieplić wnętrze. Dobrze, gdy fototapeta miasta znajdzie się na największej i najbardziej wyeksponowanej ścianie np. w salonie, wówczas zastąpi inne dekoracje (których ilość w lofcie ograniczamy do funkcjonalnego minimum). Przed nałożeniem takiej fototapety miasta wygładźmy płaszczyznę, a pozostałe ściany pozostawmy z odkrytą cegłą lub nieregularnym tynkiem.

Widoczne instalacje, kable i spojenia rur, to cechy rozpoznawcze loftu. Miedziane rury przebiegające na ścianie udekorowanej fototapetą miasta dodatkowo wzmocnią wydźwięk stylizacji.

Fototapeta panorama miasta sepia

Fototapeta panorama miasta sepia – myloview.pl

Personalizacja loftu

Fototapeta miasta nocą i inne krajobrazy nie będą w stu procentach zadowalające, kiedy zostaną dobrane ze względu na modę, a nie na nasze preferencje. Tysiące fotografii Nowego Jorku to tysiące spojrzeń na tę metropolię. Zdecydujcie, które z nich jest również Waszym spojrzeniem na miasto. Czy wolicie wypoczywać w świetle neonów Las Vegas, czy może chcielibyście codziennie odwiedzać centrum Londynu? A może sięgniecie do widoków Manhattanu – miejsca, w którym narodził się styl loftowy?

Poszukujcie własnych inspiracji pośród fototapet miasta nocą (Allegro jest jednym z miejsc, z których możecie czerpać pomysły). Miłośnicy ascetycznego minimalizmu mogą wybierać spośród fototapet miast czarno-białych, których surowość będzie dodatkowym atutem wnętrza. Prostota i minimalizm są w cenie, dlatego styl loftowy z roku na rok zyskuje coraz większą rzeszę zwolenników. Pamiętajmy, by prace stylizacyjne we wnętrzu były przyjemnością, a nie przymusem. Fototapety miast nocą oraz wschody słońca nad wieżowcami i gigantycznymi mostami, to jeden z najbardziej interesujących sposobów na personalizację estetyki loftowej.

Artykuł przygotowała: Adriana Bednarczyk

Adriana Bednarczyk
Adriana Bednarczyk
Entuzjastka sztuki nowoczesnej i popkultury. Uzależniona od muzyki rockowej, piłki nożnej i kina skandynawskiego. Kolekcjonerka roślin doniczkowych.
Brak komentarzy
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

+48 796 888 777
(pon. - pt. 10:00 - 17:00)
Zapisz się na newsletter
i odbierz kod rabatowy 5%