Ekologiczne wnętrza – pierwszy krok do ocalenia planety

Bardzo wiele mówi się w ostatnich latach o ekologii. O tym, że powinniśmy zacząć dbać o środowisko, bo w przeciwnym razie nieuchronnie doprowadzimy do swojej własnej zagłady. Nie chodzi jednak tylko i wyłącznie o segregowanie śmieci i wyrzucanie ich do odpowiednich pojemników, ale przede wszystkim o zmianę sposobu myślenia i funkcjonowania na co dzień. Znakomitym przykładem mogą być ekologiczne wnętrza i coraz prężniej rozwijający się eko design. Czy aranżując swoje własne mieszkanie możemy zadbać o przyszłość naszej planety? Jak najbardziej!          

Życie składa się z wyborów – dobrych albo złych, korzystnych albo niekorzystnych. Współcześnie jesteśmy dosłownie zalewani masą produktów i towarów, dlatego dokonywanie właściwych wyborów to nie lada sztuka. Jeśli chcemy, by otoczenie, w którym żyjemy, było przyjazne nie tylko nam, ale także środowisku, musimy stawiać na rozwiązania, które są przemyślane i ekologiczne. Ale co to tak naprawdę znaczy? W tym artykule chcemy Wam zaprezentować konkretne przykłady i pomysły na to, jak urządzić wnętrze z myślą o naszej planecie. 

Troska o dobra planety, czyli stawiajmy na ekologiczne wnętrza

Nie musimy być specjalistami w temacie ekologii, by wiedzieć, że plastik i wszelkie tworzywa sztuczne ekologiczne nie są. Dlatego naszą pierwszą zasadą, przy urządzaniu i dekorowaniu mieszkania, powinna być zasada, że rezygnujemy ze wszystkiego, co nie jest naturalne. Wybieramy więc tylko te surowce, które są ze świata natury i najlepiej, gdy będą pochodzić ze zrównoważonych upraw.

Ekologiczne aranżacje wnętrz

Ekologiczne aranżacje wnętrz – myloview.pl, inspirację przygotował Mateusz

Mowa oczywiście o drewnie, wiklinie, rattanie, ale na szczególną uwagę zasługuje bambus. Dlaczego? Bo roślina ta niezwykle szybko rośnie, dzięki czemu należy do dobrze odnawialnych surowców. To jednak nie jedyne kryteria, jakimi warto się kierować. By ekologiczna aranżacja naprawdę dobrze się prezentowała, wybierajmy takie meble, panele czy deski na parkiet, które nie są lakierowane sztucznymi środkami. W jaki sposób zabezpieczymy więc materiał? Drewno można zaimpregnować na przykład woskiem albo olejem. Drewno, wiklina, rattan, bambus – a co jeszcze? Z pewnością do naturalnych rozwiązań należą lniane, bawełniane, wełniane i jutowe tekstylia, a także szkło i ceramika.

Żyjmy w zgodzie z naturą – wybierajmy tylko eko design

We wnętrzach urządzonych w zgodzie z naturą dominuje stonowana paleta barwna. Nie oznacza to wcale, że wystrój jest nudny. Po prostu unika się bardzo wyrazistych, neonowych i agresywnych odcieni. Biele, beże, kremy, a także wszelkie kolory ziemi – brązy, popiele, ochra, a nawet kolor palonej cegły – w takiej tonacji z pewnością uda nam się zrelaksować i odpocząć. A co z zielenią? Zieleń będzie się najlepiej prezentować w postaci prawdziwych roślin doniczkowych. Stanowią one bowiem nieodłączny element wnętrz w duchu eko.

Ekologiczny plakat do sypialni

Ekologiczny plakat do sypialni – myloview.pl, inspirację przygotował Mateusz

Zamiast plastikowych doniczek wybierajmy oczywiście gliniane lub metalowe. Ciekawym trendem są tzw. green walls – ściany,  które porastają żywe rośliny – często wykorzystywane w restauracjach lub biurach. W domu takie rozwiązanie mogą zastąpić ekologiczne fototapety z przedstawieniem bujnych, egzotycznych liści. A jeśli chcemy w naszym wystroju podkreślić, jak ważna jest dla nas ekologia? Plakat z odpowiednim napisem będzie strzałem w dziesiątkę: „There is no planet B”, „Say no to plastic – keep the ocean clean”, a do kuchni: „Take your shopping bag”.

Ekologiczna aranżacja z charakterem? Postaw na rzeczy z recyklingu

Meble z recyklingu są i zawsze będą na topie, bo sprawiają, że dajemy drugie życie sprzętom, które w innym wypadku trafiłyby na śmietnik, powiększając ilość odpadów, jakie produkujemy. Powstaje coraz więcej firm, których dobro planety leży na sercu, dlatego coraz łatwiej jest znajdować ekologiczne elementy wyposażenia. Zaletą takich mebli jest nie tylko ich pozytywny wpływ na środowisko, ale także wygląd – są one oryginalne i niepowtarzalne – a w zalewie identycznych modeli coś takiego jest na wagę złota!

Zielona fototapeta do salonu

Zielona fototapeta do salonu – myloview.pl, inspirację przygotował Mateusz

Meble z palet są znane od lat, dlatego z pewnością nie trzeba ich tutaj przedstawiać. Warto natomiast powiedzieć o przedmiotach zrobionych z papieru – nie tylko krzesłach czy szafkach, ale nawet wazonach. Pewnie zastanawiacie się, co z ich wytrzymałością. Pokryte są zazwyczaj naturalnym lateksem, pozyskiwanym z kauczukodajnych roślin, dlatego są dobrze zaimpregnowane. Przykładem recyklingu może być także narzuta na łóżko, którą wykonamy sami z resztek materiału, które zostały nam z szytych na miarę zasłon czy poprzecieranych ubrań.

Minimalizm i ekologia we wnętrzach

Minimalizm i ekologia we wnętrzach, inspirację przygotował Mateusz

Wspomnieliśmy wcześniej o udekorowaniu ściany wzorem egzotycznych liści. Chcemy jednak podkreślić, by stawiać na ekologiczne fototapety, czyli takie, które pozbawione są szkodliwych substancji chemicznych w postaci toksycznych barwników czy rozpuszczalników. Znakomitym przykładem takich ozdób są fototapety wykonywane w technice druku lateksowego, który bazuje na nieszkodliwych tuszach i czystej wodzie. Jednak nie tylko takich ozdób dotyczy ekologia. Plakat, obraz drukowany na płótnie, a także naklejki na ścianę i meble – wszystkie te produkty mogą być tworzone z troską o nasze środowisko, dlatego urządzając wnętrze, wybierajmy tylko takie rozwiązania.

Kremowa fototapeta w liście

Kremowa fototapeta w liście – myloview.pl, inspirację przygotował Mateusz

Co jeszcze możemy zrobić? Zamiast zwykłych bibelotów postawmy na ręcznie robiony las w słoiku. W Internecie znajdziemy filmiki instruktarzowe, a w wielu miastach, przy okazji eko targów, organizowane są warsztaty ich tworzenia. Możemy także własnoręcznie wypleść modną w tym roku makramę lub zrobić łapacz snów. Wybierając w pasmanterii naturalne materiały będziemy mieć pewność, że nasza ozdoba, gdy trafi kiedyś do kosza, nie zatruje środowiska!

Ekologicznie urządzone mieszkanie może być pierwszym krokiem w stronę ocalenia naszej planety. A kolejne? Wybierajmy produkty spożywcze z ekologicznych i zrównoważonych upraw, stawiajmy na dobrej jakości ubrania, które będą nam służyć przez lata (przemysł odzieżowy to drugie w kolejności źródło zanieczyszczania Ziemi) i pamiętajmy – kupujmy tylko to, co jest nam naprawdę potrzebne.

Artykuł przygotowała Anna Broda-Turczańska

Marta Mierzejewska
Marta Mierzejewska
Brak komentarzy
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

+48 796 888 777
(pon. - pt. 10:00 - 17:00)
Zapisz się na newsletter
i odbierz kod rabatowy 5%